Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Shenzhen rozdá 10 mil. digitálních juanů, aby propagoval čínskou CBDC

Jedno z největších čínských měst Shenzhen zahajuje pilotní program propagace digitálního juanu veřejnou reklamou. Lidem rozdá 10 milionů CBDC v hodnotě 1,5 milionu dolarů.

Čínská digitální měna

Digitální juan je projekt čínské centrální banky a postupně by měl nahradit veškerou hotovost v Číně. Kontroverzní projekt má potenciál zvýšit mezinárodní pozici Číny a její měny, eliminovat soukromí transakcí a dát centrální bance moc napřímo poskytovat likviditu lidem. Digitální měnu centrální banky (CBDC) zvažují také další státy, Čína však zřejmě bude první, komu se to může podařit spustit.

Během loňského roku jsme opakovaně slýchali zvěsti, že se spuštění CBDC v Číně blíží. Průlom nastal, když byl v listopadu 2019 zahájen dvouletý pilotní program. Hebei, Zhejiang a Shenzhen se staly prvními místy v Číně, kde začal proces zavedení digitálního juanu, který se později rozšířil i do několika dalších částí země. Juan by měl v původní papírové podobě zcela zaniknout.

Shenzhen a airdrop digitálních juanů

Ve spolupráci s centrální bankou země, Shenzhen plánuje distribuovat celkem 10 milionů digitálních jüanů v hodnotě 1,5 milionu dolarů.  Rozdané peníze budou údajně distribuovány 50 000 příjemcům prostřednictvím loterie. Obyvatelé Shenzhenu mohou začít podávat online žádosti o účast na airdropu od 9. října.

V oznámení se uvádí: „Tento pilot je financován okresem Luohu v Shenzhenu. Určité množství finančních prostředků bude distribuováno do osobních digitálních peněženek renminbi v Shenzhenu ve formě digitálních červených obálek renminbi prostřednictvím loterie.”

Podle zprávy bude mít každý “dárek“ hodnotu 200 juanů a lze jej utratit od 12. do 18. října u kteréhokoli z 3 389 obchodníků v okrese Luohu v Shenzhenu. Tato informace je velmi zajímavá, protože jak vidíte, CBDC mohou mít omezenou dobu “trvanlivosti”. Což je, společně s možností záporných úroků, další z kontroverzních vlastností, kterými se státní digitální měny liší od běžných fiat peněz.

Airdrop dále nelze převést na jinou osobu ani vyplatit na vlastní bankovní účet. Nevyužitá částka bude od vítězů loterie “převzata zpět” po 18. říjnu.

Závěr

Centrální banky a vlády díky digitální měně mohou získat daleko větší kontrolu na finančními účty lidí. Hlavním tahounem CBDC je Čína, která již testuje a pokročila v zavádění digitálních juanů. Shenzhen, který patří k prvním částem Číny, kde se digitální měna testuje, nyní zahajuje propagaci. Za tímto účelem plánuje rozdat digitální juan v hodnotě 1,5 milionu dolarů. Na utracení darovaných peněz mají výherci loterie čas od dneška do konce tohoto týdne a poté jim z peněženky opět “zmizí.” Airdrop naznačuje, že se blíží ostré spuštění digitální verze čínské státní měny renminibi, jejíž jednotkou je juan.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *