Sloučení: historickým upgradem 2. největší kryptoměna podle tržní kapitalizace – Ethereum – vstoupila do nové éry.
Ethereum 2.0 je tady
Není to název pro nový coin, ačkoli vzniklo dokonce hned několik drobných forků, které se někteří těžaři zřejmě pokusí udržet při životě, ale označení nové éry Etherea. Upgrade proběhl 15. září 2022 a tento den se pravděpodobně definitivně zapíše do historie kryptosvěta.
K masivnímu přepracování Etherea známému jako merge či sloučení konečně došlo a po letech vývoje a odkladů se digitální mašinérie v jádru ETH posunula k mnohem energeticky účinnějšímu systému. To si pochvalují nejen obránci životního prostředí.
Justin Drake se pokusil k něčemu přirovnat, o jak náročný update se jednalo. Uvedl:
Metafora, kterou používám, je myšlenka na vyjmutí motoru z jedoucího auta.
Vývojáři Etherea tvrdí, že díky upgradu bude síť – ve které se nachází ekosystém decentralizovaných kryptoměnových burz, úvěrových společností, tržišť s nezaměnitelnými tokeny (NFT) a dalších aplikací v hodnotě 60 miliard dolarů – také bezpečnější a škálovatelnější.
„[To] bylo zjevně snem pro ekosystém Ethereum od samého počátku,” uvedl Buterin s tím, že výzkum proof-of-stake zahájili již v lednu 2014.
Úspěch slavili vývojáři i komunita
Když sloučení oficiálně začalo 15.9. v 6:43 UTC, více než 41 000 lidí bylo na YouTube naladěno na „Ethereum Mainnet Merge Viewing Party.“ Se zatajeným dechem sledovali, jak klíčové metriky naznačovaly, že základní systémy Etherea zůstaly nedotčeny. Po asi 15 dlouhých minutách bylo Merge oficiálně dokončeno, což znamená, že mohlo být prohlášeno za úspěšné.
Proces vyžadoval koordinaci mezi desítkami týmů a desítkami jednotlivých výzkumníků, vývojářů a dobrovolníků. Tim Beiko, vývojář nadace Ethereum, který hrál klíčovou roli při koordinaci aktualizace, řekl pro CoinDesk:
Myslím, že sloučení může skutečně přimět lidi, kteří se o Ethereum zajímali, ale jsou skeptičtí k dopadům na životní prostředí, aby přišli a experimentovali s ním.
Ethereum, představené v roce 2015, rozšířilo základní koncepty Bitcoinu o chytré kontrakty – neboli počítačové programy, které efektivně využívají blockchain jako globální superpočítač a zaznamenávají data do své sítě. Díky tomu mohly vzniknout věci jako NFT či DeFi a další využití možná ještě uvidíme.
Těžaře nahrazují validátoři. Pro menší hodlery však existuje poněkud diskutabilní požadavek. Jde o nutnosti zastakovat alespoň 32 ETH. Ne každý na tuto částku při současných cenách dosáhne a může to nahrávat centralizovaným platformám. Centralizace validátorů je přitom jednou z výzev, se kterou se Ethereum bude muset do budoucna poprat, pokud má zůstat decentralizované a neovlivnitelné jakoukoli entitou.
Mimochodem, pokud se ptáte, o jaké sloučení se vlastně jedná, tak je o merge mezi původním mainnetem ETH a PoS sítí Beacon Chain, která od konce roku 2020 až do sloučení běžela paralelně a validátoři sem mohli pouze uzamknout své mince a poté čekat na merge.
Návod Binance: Jak obchodovat na největší altcoinové burze? Registrace, poplatky a vše podstatné [2021]
Sloučení je jen začátek
Toto je první krok na velké cestě Etherea k tomu, aby se stalo velmi vyspělým systémem, ale stále zbývají kroky, které je třeba udělat, řekl Vitalik Buterin, spolutvůrce Etherea.
Jedním z hlavních problémů, které bude nyní potřeba řešit, je škálování a snižování poplatků za transakce. K tomu by měla dopomoct celá řada různých řešení, včetně tzv. shardingu, ale i sítí 2. vrstvy a podobně.
Merge je skutečně jen prvním z mnoha kroků, které na cestě Etherea čekají na dokončení. V následujících měsících a letech pravděpodobně ještě uslyšíte o krocích s rýmovanými názvy Surge, Verge, Purge a Splurge.
Sloučení pro mě jen symbolizuje rozdíl mezi Ethereem v rané fázi a Ethereem, kterým jsme se vždy chtěli… stát, uzavírá Buterin.