Sobota, 15 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Budoucnost Bitcoinu v roce 2042: Vitalik Buterin předpovídá a polemizuje o PoW

Spoluzakladatel a hlavní tvář Etherea Vitalik Buterin předpovídá budoucnost kryptoměn a Bitcoinu za 18 až dvacet let.

Bitcoin a krypto v roce 2042

Bude to buď a nebo? Je poněkud složité ve stručnosti shrnout výrok zakladatele Etherea, který říká, že při určování osudu digitálních aktiv bude rozhodující přijetí do hlavního proudu.

„Pokud by se v roce 2040 kryptoměny výrazně prosadily do několika míst: nahradí zlatou složku uchovatele hodnoty, stanou se jakýmsi ‘Linuxem financí,’ vždy dostupnou alternativní finanční vrstvou, která se nakonec stane zázemím skutečně důležitých věcí, ale nepřevezme zcela hlavní proud, pak šance, že v roce 2042 buď zmizí, nebo zcela ovládnou svět, bude mnohem menší a jednotlivé události budou mít na tuto možnost mnohem menší vliv,” uvedl Buterin.

Selže PoW?

Zatímco se mezi odpůrci merge rozléhá varování ohledně možné cenzury transakcí, Ethereum se nezadržitelně řítí na proof-of-stake konsensus (PoS). Vitalik Buterin naopak předpovídá, že časem by se mohl podobnou cestou alespoň částečně vydat také Bitcoin.

TIP: Cenzura ethereových transakcí nehrozí; Ban Tornado Cash byla politická chyba: Ryan Berckmans

Uvedl:

„Systém konsenzu, který zbytečně stojí obrovské množství elektřiny, není špatný jen pro životní prostředí, ale vyžaduje také vydávání stovek tisíc BTC nebo ETH každý rok. Nakonec se samozřejmě emise sníží téměř k nule, v tu chvíli to přestane být problémem, ale pak se Bitcoin začne zabývat jiným problémem: jak zajistit, aby zůstal bezpečný.“

Jinými slovy by nízké těžařské odměny mohly vést ke snížení zájmu o těžbu BTC, což by vedlo k poklesu hashrate a tím i snížení zabezpečení sítě. Ta by se, pokud by k tomu došlo, stala náchylnou k potenciálním útokům.

Buterin má obavy

Vitalik Buterin říká, že může nastat čas, kdy by Bitcoin mohl být nucen přejít alespoň na hybridní proof-of-stake konsensuální mechanismus, aby překonal bezpečnostní chyby svého těžebního ekosystému.

„V případě Bitcoinu mám obavy ze dvou důvodů. Zaprvé, z dlouhodobého hlediska bude zabezpečení bitcoinů pocházet výhradně z poplatků a Bitcoinu se prostě nedaří získat úroveň příjmů z poplatků, která je potřebná k zabezpečení toho, co by mohl být systém s mnoha biliony dolarů. Poplatky za bitcoiny jsou asi 300 000 USD za den a za posledních pět let se tak výrazně nezvýšily…

Zadruhé, proof of work poskytuje mnohem menší jistotu na dolar vynaložený na transakční poplatky než proof of stake a migrace Bitcoinu z důkazu prací se zdá být politicky neproveditelná. Jak by vypadala budoucnost, kdyby byl Bitcoin 5 bilionů dolarů, ale k útoku na řetězec je potřeba pouze 5 miliard dolarů? Samozřejmě, pokud bude Bitcoin skutečně napaden, očekávám, že se rychle objeví politická vůle přejít na alespoň hybridní proof of stake, ale očekávám, že to bude bolestivý přechod.”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *