Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Úroky v kryptu: Jaký je rozdíl mezi APR a APY

Nejen v sektoru DeFi se můžete setkat s termíny APR a APY. Které úročení je vyšší a jaký je v tom rozdíl se dozvíte v tomto článku.

Úrok vyjádřený v APR vs. APY

Začněme s APR. APR (anglicky Annual Percentage Rate) je tzv. roční procentní sazba. Vyjadřuje procento, které získáte za rok, kdy držíte prostředky na předem dohodnutém účtu. V kryptosvětě se může jednat o staking a celou řadu dalších forem úročení. Ty mohou být na centralizovaných a decentralizovaných platformách.

Pokud své krypto vyzvednete za rok a úrok se vyplácí jednou ročně, mělo by být zhodnoceno přesně o dohodnuté procento APR. Například pokud uzamknete 1 ETH s úrokem 10 %, přesně za rok byste měli ke své jistině 1 ETH dostat navíc 0,1 ETH jako úrok.

Částka se dělí při kratším úročení. Pokud budete úročit půl roku, získáte polovinu ročního úroku APR, tedy 5 % (0,05 ETH).

Pokud své krypto uzamknete na rok, získáte 10% zhodnocení APR a celou částku opět zamknete na rok, druhým rokem se vám již úročí nejen původní částka, ale také dříve vyplacený úrok. Jedná se o efekt známý jako složené úročení. Druhým rokem byste při 10 % APR a jistině 1,1 ETH již získali úrok 0,11 ETH, a tak dále…

Složené úročení zohledňuje náš druhý pojem, kterým se v tomto článku zabýváme. APY (anglicky Annual Percentage Yield) je roční procentuální výnos. APY se týká předpokládané roční míry návratnosti získané z vkladu po zaúčtování složeného úroku.

Zjednodušeně řečeno je z pohledu vás jako úročitele vždy lepší, když je úrok uveden jako APR, než APY. Pokud se ptáte, který z nich je vyšší – pokud byste si měli vybrat mezi 10 % APR a 10 % APY, určitě si zvolte APR.

Vezmeme li stejný příklad, tak za rok při ročním úročení 10 % APY a vkladu 1 ETH získáte stejných 1,1 ETH. Rozdíl se však velmi rychle projeví v neprospěch APY, pokud budete například úročit půl roku nebo pokud je úrok vyplácen častěji než jednou za rok.

Rozdíl mezi APR a APY

Konkrétní výše úroku se bude lišit podle frekvence vyplácení úroků a počítá se na základě složitého vzorce, kterým se zde nemusíme nutně zabývat. Jednoduše vám pro pochopení rozdílu mezi APR a APY stačí, když pochopíte princip.

V obou případech pochopitelně platí, že pro dlužníka je lepší nižší úrok, zatímco pro úročitele vyšší. Pokud je úrok uveden jako APY, pak je uváděné procento o něco vyšší, než kdyby byl uveden APR. Rozdílem je zohledněné složené úročení s ohledem na frekvenci výplaty úroků. Dlužník (platforma) vám tedy může raději uvádět APY, aby úrok na oko působil vyšším dojmem.

Pokud máte investici 1 ETH zhodnocovanou např. 12 % APR a úroky jsou vypláceny měsíčně. Pak za rok budete mít = 1(1+0,01)12 = 1,12682503 ETH. Po odečtení jistiny 1,12682503 ETH – 1 ETH = 0,12682503 ETH. V našem případě tedy zjednodušeně platí, že 12 % APR = 12,682503 % APY.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *