V České republice je nyní brutální 18% inflace! Sazby jen 7 %

česká koruna, kč, čr, peníze

Inflace opět rostla v České republice, kde již podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla 18 procent.

Kupní síla padá

Ceny nadále rostou. Meziměsíčně se zvýšily o 0,8 %, podle oficiálních dat, které zveřejnil ČSÚ. Ten dále uvádí, že meziročně ceny vzrostly o 18 %. To vyhovuje definici tzv. pádivé inflace, tedy dvouciferné až trojciferné.

Již nyní se lidem nevyplatí držet úspory, což může způsobovat další růst některých aktiv. Na druhou stranu však hrozí ekonomická recese, přičemž zatím k ní podle názoru některých odborníků nedochází, a to díky velmi nízké nezaměstnanosti. Ta potenciálně vytvoří další tlak na pokles cen akcií, ale třeba i kryptoměn.

Není tak úplně snadné rozhodování o tom, jak na to reagovat, a to jak pro jednotlivce a firmy, tak i pro samotné centrální banky. Zatímco FED zvolil cestu boje s inflací a plní si tak svoji úlohu pro monetární politiku, ČNB se sazbami zatím nehýbe. Reálná úroková sazba (očištěná o inflaci) tak aktuálně dosahuje extrémně nízké hodnoty cca -11%.

Protiinflační politika americké centrální banky má vliv na rostoucí dolar oproti české koruně a dalším světovým měnám. Přímo úměrně tomu roste dolarový index (DXY), který mnozí považují za reverzně korelující indikátor pro cenu BTC. Silný dolar má způsobit pokles Bitcoinu a naopak.

Úroky v kryptu: Jaký je rozdíl mezi APR a APY

Ceny rostou

Jak uvádí ČSU, mezi položky, jejichž ceny rostly nejvíce, patří zemní plyn (15,2 %), tuhá paliva (6,9 %), ale i ceny školného a další výdaje související s výukou, jako je školní družina (8,7 %). Naopak v důsledku končící letní sezóny klesly ceny dovolených s komplexními službami (-20,5 %).

Advertisement

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, uvedla:

Meziroční cenový růst v září opět zrychlil a již dosáhl 18 %. Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 %.

Návod Binance: Jak obchodovat na největší altcoinové burze? Registrace, poplatky a vše podstatné

EU

Aktuální inflace v ČR patří v EU k těm vůbec nejvyšším. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) vzrostl v září v Česku meziměsíčně o 0,9 % a meziročně o 17,8 %.

Pro srovnání, meziroční růst HICP eurozóny činí 10 procent, na Slovensku je to 13,6 % a v Německu 10,9 %. Nejhůř je na tom co se týče inflace Estonsko, kde růst HICP v září dosahoval 24,2 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.