Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

3 fakty, které FED opomenul během kritiky stablecoinů a propagace CBDC [Komentář]

Americká centrální banka vydala zprávu, kde hovoří ve prospěch CBDC a naopak ostře kritizuje stablecoiny. Mimo jiné za jejich náchylnost k runům.

FED opomíjí nejméně 3 fakty o stablecoinech a digitálních měnách

V rychle se digitalizující ekonomice by šíření nových typů digitálních peněz, včetně stablecoinů, mohlo představovat rizika jak pro jednotlivé uživatele, tak pro finanční systém jako celek, uvádí FED a dodává: CBDC by mohlo poskytnout veřejnosti široký přístup k digitálním penězům, který je bez úvěrového rizika a rizika likvidity.”

Je přinejmenším pozoruhodné, jak rychle FED přišel, aby nakopl stablecoiny během probíhajících vážných problému UST. Algorimický stablecoin přišel o fixaci 1:1 na americký dolar a v době přípravy článku zaostává asi o 20 % pod USD. Podle některých zpráv by mělo dokonce jít o cílený útok napříč burzami doprovázený kampaní na Twitteru.

FED, jako by snad čekal na vhodnou příležitost k útoku, popisuje situaci na UST a zobecňuje ji na celé odvětví.

„Stablecoiny se obvykle snaží být směnitelné za dolary, ale jsou kryty aktivy, která mohou ztratit hodnotu nebo se stát nelikvidními během stresu. […] Rychle rostoucí sektor stablecoinů je náchylný k runům.”

Fakt první: dolarové stablecoiny mají být zpravidla podloženy dolarem

FED jako by přehlížel, že drtivá většina stablecoinů navázaných na USD, včetně Tetheru (USDT) a USDC, vůbec nejsou podloženy žádnými aktivy, která mohou ztratit hodnotu nebo se stát nelikvidními během stresu.” Tedy, pokud za taková aktiva nepovažujete USD, což asi není tím, co se CB snažila vyjádřit. Zde jde spíše o to, že lidé stojící za UST nedávno oznámili, že hodlají stablecoin udržovat na ceně 1 USD pomocí svých rozsáhlých bitcoinových rezerv.

I v USA se přitom již delší dobu hovoří o vhodných regulacích, které podpoří důvěryhodnost stablecoinů. V zásadě se jedná o regulační dohled nad 100% zajištěním americkými dolary 1:1, který by emitent regulovaného stablecoinu musel splnit. K dalším opatřením patří pojištění stablecoinů na základě stejných principů, jaké fungují při poještění zůstatků v bance, ale i možnost uživatelů kdykoli si takto regulované stablecoiny směnit za podkladovou měnu (aktivum).

Je zřejmé, že toto jsou ty skutečné kroky, které mohou pomoci trhům i investorům a podpořit inovace, nikoli CBDC, které by v zásadě bylo jen horší hotovostí bez soukromí a toho mála zbytku svobody, který ještě hotovosti zbyl při provádění transakcí se zákonným limitem co do jejich výše.

Fakt druhý: (soukromé) stablecoiny slouží k obchodování na (soukromých) kryptotrzích

Fed dále opomíjí, proč vlastně stablecoiny vznikly a k čemu mají sloužit. Jsou to jen reprezentace USD a dalších měn či aktiv na kryptoměnových trzích. Stablecoiny jsou přirozenou součástí těchto trhů.

Používají se také pro mezinárodní transakce, ale to spíše jen kvůli neschopnosti bank umožnit ve 21. století levně a rychle posílat peníze napříč státy a světadíly. Primárním účelem stablecoinů je reprezentovat nejčastěji USD na centralizovaných a decentralizovaných kryptoměnových burzách.

Naproti tomu CBDC je v zásadě jako koncept paskvil, který vychází z kryptosektoru a limituje celý význam na to, že je jaksi “digitální”. V zásadě je to stále tatáž měna (v případě Fedu dolar), jen mnohem horší. Na rozdíl od hotovosti ho neschováte “pod polštář” a na rozdíl od Bitcoinu postrádá decentralizaci a absenci centrálního řízení, čímž dává emitující centrální bance bezprecedentní moc nad finančními prostředky každého jednotlivce.

Fakt třetí: co je run?

A konečně se dostáváme ke třetímu bodu, který americká centrální banka opomenula. Rozeberme si ještě jednou, co se zde říká: „Stablecoiny se obvykle snaží být směnitelné za dolary, ale jsou kryty aktivy, která mohou ztratit hodnotu nebo se stát nelikvidními během stresu. […] Rychle rostoucí sektor stablecoinů je náchylný k runům.”

Stablecoiny jsou podle Fedu náchylné k runům. Je však něco náchylnějšího k runům, než banky? Tyto finanční instituce drží jen malý zlomek hotovosti. Když dojde k problémům, lidé si pochopitelně rychle hotovost vyberou, aby o ni nepřišli. Aktuální válečná situace na Ukrajině je toho dokladem, protože pro mnohé bylo včasné vybrání hotovosti klíčem k alespoň částečnému zmírnění rizika, že se ocitnou mimo domov zcela bez prostředků. Stejná situace se však opakovala také v Rusku či kdekoli jinde, kde z nějakého důvodu dojde k narušení důvěry v systém.

Hromadný výběr hotovosti – tzv. run na banku – nemá řešení v tom, že lidem zcela odebereme možnost výběru hotovosti tím, že hotovost zrušíme a nahradíme CBDC. To je asi jako byste se snažili řešit problém s nezaměstnaností tím, že zavedete socialismus. Papírově se možná bude zdát, že máte po problému, ale ve skutčenosti jste jen vytvořili systém, který má k demokracii hodně daleko. Užitek takového kroku nebude ani zdaleka takový, jako následné problémy, které tím vytvoříte.

TIP: Přečtěte si základy kryptoměn před případnou investicí do Bitcoinu: Pro začátečníky

Závěr

CBDC jsou peníze, které možná mohou mít výhody pro vlády a centrální banky, ale stěží přinesou mnoho výhod těm, kterým mají primárně sloužit – tedy nám. Hlavní předností kryptoměn není to, že jsou digitální, ale že lidem umožňují mít nad svými financemi 100% kontrolu. Když ale vydá digitální měnu centrální banka, bude to dle současných zvyklostí vypadat jako pravý opak. 100% kontrolu nad vašimi zůstatky získá někdo jiný a vaše finanční stabilita se tak ocitá v ohrožení.

Měla by se začít řešit otázka, kdo v případě vydávání CBDC bude ručit za to, že se takto mocný nástroj nezačně krůček po krůčku, byť i pod nějakou bohulibou záminkou, zneužívat a omezovat vás v tom, co můžete kupovat, kam můžete chodit, komu platit, atd..

Může to mít vážné následky včetně možnosti, že sice v případě problémů nedojde k runu na banku, ale jednoduše lidé přestanou tyto peníze chtít přijímat a hromadně začnou používat něco jiného. Například kryptoměny.

Podle Fedu jsou rizikové, ale ve skutečnosti je tím největším “rizikem” kryptoměn fakt, že nakonec po příchodu CBDC budou tím jediným svobodným místem, kam se lidé dokážou schovat a nadále provádět on-line platby. A to je taky ve skutečnosti hlavním důvodem, proč by je centrální banky nejradši smetly ze stolu. Přál bych si, abych se v tom mýlil.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *