Bitcoin vyprodukoval 0,08 % celosvětových emisí oxidu uhličitého: Coinshares

bitcoin, btc,

Společnost Coinshares vydala zprávu o podílu těžby Bitcoinu na celkových emisích C02 za kalendářní rok 2021.

Jak je na tom Bitcoin s CO2?

Těžba Bitcoinu podle studie společnosti Coinshares vyprodukovala v roce 2021 42 megatun (Mt) oxidu uhličitého. Co se týče celosvětové emise CO2, ta údajně dosahuje 49 360 megatun. Podíl Bitcoinu tak představuje méně než 0,08 % celkových ročních emisí tohoto plynu, který je podle odborníků zodpovědný za oteplování planety.

Coinshares ve studii uvedla, že k těmto číslům dospěla pomocí různých odhadů týkajících se efektivnosti bitcoinové sítě, její spotřeby energie a využití hardwaru.

Celková spotřeba energie při těžbě hlavní kryptoměny je dle Coinshares na úrovni 89 terawatthodin (TWh), což je mnohem méně, než odhaduje University od Cambridge. Nicméně nelze vyhodnotit vliv bitcoinové sítě na životní prostředí pouze na základě spotřeby energie. Rozhodujícím faktorem totiž bude to, o jakou energii a z jakých zdrojů se jedná.

Bitcoin má přitom v tomto ohledu navrch. Těžaři využívají i odlehlé zelené elektrárny (např. vodní, sopečné, apod.), které by jinak zůstaly bez využití. Nejen příznivci BTC jsou přesvědčeni, že využitím odlehlých a těžce dostupných elektráren produkujících energii z obnovitelných zdrojů ekonomicky pomáhá v jejich rozvoji.

HOT: Mozilla chtěla přidat kryptoměny! „Planetu spalující Ponzi darebáci,” reagoval spoluzakladatel

Coinshares dále uvádí, že v globálu jsou:

,,..Emise spojené s Bitcoinem na zajišťování jeho sítě bezvýznamné. Při 0,08% z globálních emisí C02, které má na svědomí Bitcoin, mají stovky milionů lidí na světě jedinou naději na spravedlivou a přístupnou formu peněz. Bitcoinová síť poskytuje globální systém, který je volně dostupný, odolný vůči cenzuře a chráněný proti znehodnocení a zároveň systém, ve kterém všichni dobrovolně sdílejí náklady na energii těžební sítě.”

Advertisement

Pokud jsou data uvedená v této studii správná, je vliv BTC na lidskou produkci CO2 prakticky zanedbatelný. Dopad svobodné internetové měny na přírodu tak může být mnohem menší, než vám někteří aktivističtí kritici kryptoměny tvrdili.

 

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Trezor odstraňuje kontroverzní protokol pro ověřování adresy

Jak přidat do Metamasku Polygon, BSC, Fantom a další + airdrop šance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.