Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcon raketově roste, když se Bidenova administrativa snažila zastavit nákazu ve finančním systému USA

Cena Bitcoinu a Etherea prudce stoupá, zatímco Bidenova administrativa závodí, aby zabránila kolapsu Silicon Valley Bank (SVB) rozpoutat masový exodus regionálních bank po celých USA.

 

Dříve: Akcie bank zaplavila krvavá lázeň, když se Silicon Valley Bank v pátek propadá o dalších 60 %

 

Update: Bitcoin po zveřejnění článku nadále rostl a aktuálně (pondělí 17 hod.) již dosahuje 24 tisíc dolarů. Mnozí si opět připomínají jeho skutečný význam a důvod, proč vlastně vznikl.

Bitcoin roste během kolapsu bank

Silicon Valley Bank byla po Silvergate druhou bankou kolabující během jednoho týdne. Nešlo přitom o žádného drobečka. Krach SVB s aktivy ve výši 211 miliard dolarů je druhý největší v historii USA po krachu Washington Mutual Bank během Velké finanční krize v roce 2008.

S rokem 2008 přitom leckdo právě aktuální bankovní pohromu v USA srovnává. Americké ministerstvo financí mezitím uspořádalo řadu mimořádných schůzek ve snaze stanovit další kroky.

Nakonec bylo rozhodnuto, že vláda podpoří důvěru v banky tím, že pokryje vklady zákazníků SVB.

Ve společném prohlášení v neděli ministryně financí USA Janet L. Yellenová, předseda představenstva Federálního rezervního systému Jerome H. Powell a předseda FDIC Martin J. Gruenberg uvedli, že po zvážení doporučení FDIC a Federálního rezervního systému a konzultaci s americkým prezidentem Joem Bidenem měla Yellenová „schválené akce umožňující FDIC dokončit akce způsobem, který plně chrání všechny vkladatele“ u SVB.

Dnes podnikáme rozhodná opatření na ochranu ekonomiky USA posílením důvěry veřejnosti v náš bankovní systém, stojí v prohlášení.

Mezitím Bitcoin nabral vítr do plachet a zamířil na sever. Růst o bezmála 10 % během 24 hodin dopravil cenu hlavní kryptoměny k hladině cca 22 500 dolarů. Podobně rostly také altcoiny, v čele s Ethereem.

Kolaps SVB se okamžitě stal extrémně diskutovaným tématem na sociálních sítích i mimo ně. Kryptokomunita se vzájemně obviňovala z přílišného navázání zájmů a kapitálu právě na banky. Mnozí zpochybnili stablecoiny a jejich užitečnost pro odvětví.

Ryan Selkis, zakladatel a generální ředitel společnosti Messari, se naopak zaměřil na obhajobu Bitcoinu, jakožto únikového modulu z tradičního finančního systému.

Existuje celá generace stavitelů, kteří o Lehmanu a finanční krizi pouze četli a Bitcoinu se vysmívali. Nyní mají oči dokořán. Vítejte noví přátelé, prohlásil Selkis.

Bitcoin se zrodil z finanční krize v roce 2008. Tehdy se americké banky a finanční instituce hromadně zhroutily s dopadem na běžné občany. Přibližně šest týdnů po dramatickém kolapsu Lehman Brothers – v té době čtvrté největší investiční banky ve Spojených státech – vydal Satoshi Nakamoto bílou knihu, která připravila půdu pro vznik bitcoinové sítě.

Vynálezce Bitcoinu, jehož identita je dosud zahalena tajemstvím, navrhl Bitcoin jako protijed na moderní finanční systém. Satoshi tehdy uvedl:

Základním problémem konvenční měny je veškerá důvěra, která je nutná k jejímu fungování. Centrální bance se musí věřit, že měnu neznehodnotí, ale historie fiat měn je plná porušení této důvěry. Bankám je třeba věřit, že drží naše peníze a převádějí je elektronicky, ale půjčují je ve vlnách úvěrových bublin se sotva zlomkem rezervy. Musíme jim věřit v naše soukromí, důvěřovat jim, že nedovolí zlodějům identity vysát naše účty. Jejich obrovské režijní náklady znemožňují mikroplatby…

S elektronickou měnou založenou na kryptografickém důkazu, bez nutnosti důvěřovat prostředníkovi třetí strany, mohou být peníze v bezpečí a transakce bez námahy.

Kryptosvět dneška bojuje během pádu bank s vlastními problémy. Řada kryptonadšenců upřela zraky k vládě, zda zachrání banky, které mimo jiné drží velkou část stablecoinového krytí.

Kolaps bank otřásl stablecoiny včetně USDC od Circle, který se o víkendu odklonil od 1 dolaru

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.
Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností může být čistě náhodná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

Cena Bitcoinu zakončí růst na 10 milionech? Aktuálně zaostává za svou S křivkou adopce: Týden na trzích

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *