Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Akcie bank zaplavila krvavá lázeň, když se Silicon Valley Bank v pátek propadá o dalších 60 %

Finanční skupina SVB (SIVB.O) se ve čtvrtek snažila ujistit své klienty rizikového kapitálu, že jejich peníze jsou v bezpečí poté, co navýšení kapitálu vedlo k propadu akcií Silicon Valley Bank o 60 % a přispělo k vymazání hodnoty přes 80 miliard dolarů z kapitalizace banky. Následoval však další propad o cca 60 %.

 

Jak si koupit Bitcoin v roce 2023: Průvodce nákupem kryptoměny pro začátečníka v kostce

 

Silicon Valley Bank podruhé spadla o 60 %

Poté, co kryptobanka Silvergate vstoupila do likvidace, se v problémech nalézá další banka a obavy zasáhly nejen FinTech zaměřené banky, ale celý bankovní sektor. Akcie Silicon Valley Bank se v pátek v předtržním obchodování podruhé brutálně propadly.

 

Generální ředitel SVB Greg Becker ve čtvrtek odpoledne telefonoval s klienty, aby klidnil jejich obavy po propadu akcií o 60 %. Akcie banky však v pátek před otevřením trhů klesly o dalších 66 %. Uvedla to Reuters s odkazem na široký výprodej.

SVB, která podniká jako Silicon Valley Bank, překvapila investory, když ve středu večer oznámila, že se snaží problém s likviditou vyřešit úpisem nových kmenových akcií ve výši 1,25 mld. USD a úpisem preferenčních akcií ve výši 500 mil. USD. Výtěžek z prodeje akcií má být použit k zalepení díry ve výši 1,8 miliardy dolarů. Tu způsobil prodej portfolia ztrátových dluhopisů ve výši 21 miliard dolarů, které se skládá převážně z amerických státních dluhopisů.

Investoři do akcií SVB si dělali starosti, zda bude navýšení kapitálu dostatečné vzhledem ke zhoršujícímu se majetku mnoha technologických startupů, kterým banka slouží. SVB je klíčový věřitel pro začínající podniky a je bankovním partnerem pro téměř polovinu amerických společností v oblasti technologií a zdravotnických služeb, které byly kotovány na akciových trzích v roce 2022.

Nejistota se přelévá do celého trhu akcií bank, a to nejen amerických, ale i evropských a tuzemských. Investoři se mimo jiné obávají, že další banky utrpí velké ztráty na svých dluhopisových portfoliích. Akcie řady velkých amerických bank klesly. Některé o 6 %, jako Bank of America, jiné i o desítky procent. Jen ve čtvrtek došlo ke ztrátě 80 miliard dolarů v hodnotě akciového trhu 18 bank tvořících index S&P 500 bank.

Jak uvádí Reuters, evropské banky mají nejhorší den za posledních devět měsíců. Důvodem je, že epizoda SVG rozšířila obavy ze skrytých rizik v sektoru a jeho zranitelnosti vůči rostoucí ceně peněz. Evropský bankovní index STOXX (.SX7P) se propadl o více než 4 % a dosáhl největšího jednodenního propadu od začátku června, přičemž pokles u většiny hlavních věřitelů, včetně HSBC (HSBA.L), dosahoval -4,5 % a Deutsche Bank (DBKGn .DE) s poklesem o 7,9 %.

Banky obvykle výrazně investují do státních dluhopisů, zejména do dluhopisů jejich domovské země. Nárůst úrokových sazeb vedl k výprodeji dluhopisů. Banky tak byly vystaveny potenciálním ztrátám z cenných papírů, které drží.

 

Jestli se vám naše tvorba líbí, navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Cena Bitcoinu zakončí růst na 10 milionech? Aktuálně zaostává za svou S křivkou adopce: Týden na trzích

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *