Co je Crypto Fear & Greed Index? Kde zjistit náladu investorů a jak interpretovat strach či chamtivost na trhu?

Index strachu a chamtivosti či Fear & Greed Index je oblíbený ryze bitcoinový indikátor pro obchodníky a investory. Zde se podíváme, jak tento indikátor funguje a k čemu může sloužit.
CoinMarketCap (CMC) a tucet alternativ
Crypto Fear & Greed Index je indikátor, který se vyplatí občas sledovat, zejména pokud se zabýváte tradingem kryptoměn nebo když třeba hledáte dobrý vstup na HODL.
Ačkoli má index Fear & Greed v názvu “crypto,” zaměřuje se pouze na Bitcoin. Nutno však zmínit, že Bitcoin tradičně “vládne” kryptomarketu a jeho cykly se historicky řídí celý kryptoměnový trh. Díky tomu lze tento ukazatel přenést i na kryptotrh jako celek.
Stanovuje se podle kombinace několika druhů informací a dat, které vycházejí z aktuální volatility, objemů obchodování, aktivity na soc. sítích, průzkumů či dotazníků, dominance BTC a dat z Google Trends.
Index nabývá hodnot od 0 do 100:
- přičemž 0 značí extrémní strach a
- 100 naopak extrémní chamtivost.
Podle aktuální hodnoty určíte, jak moc obchodníků s Bitcoinem zažívá paniku, nebo naopak extrémní FOMO. Nástroj jako takový tedy pomáhá určit aktuální sentiment na krypto trhu, což Vám v kombinaci s dalšími daty může pomoct při plánování obchodů.
Fear & Greed znamená česky strach a chamtivost. Vychází se z toho, že chování trhu je především emocionální, nikoli rozumové. S rostoucí cenou roste chamtivost, nastupuje FOMO efekt a lidé nakupují s vidinou rychlého zisku, trhy pumpují a po dosažení vrcholu může následovat propad. Když naopak vládne zklamání, ochladnutí emocí a frustrace obchodníků, trh může nabídnout zajímavé výprodejové ceny.
Jak pravděpodobně tušíte, smyslem úspěšného investora je nakoupit levně a prodat draze. Vstupovat byste proto měli spíše tehdy, když na trhu panuje strach a vystupovat naopak v době extrémní chamtivosti. Proto úspěšní hodleři často dělají opačné kroky, než jak v danou chvíli postupuje dav.
Znát náladu na trhu může být proto užitečné. Tento index navíc ukazuje také historický vývoj a řekne vám, jak dlouho je trh v určité náladě, jak to vypadalo včera, atd.. Samozřejmě snad netřeba říkat, že je třeba přihlédnout k okolnostem, vlastní strategii a dalším indikátorům.
Pokud Vás zajímá, kde si tento index můžete sami najít a zjistit aktuální náladu na trhu, tak je to na této stránce: https://alternative.me/
V tuto chvíli je to mimochodem 50 na 50 a nálada na trhu je tak mimořádně nerozhodná.
Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně