Inflace v Argentině přesahuje 100 % ročně! Centrální banka reaguje zvýšením úrokových sazeb na 81 procent

0
Argentina, bar, ceny, muž, služby

Argentina se dostává na práh hyperinflace. Centrální banka reaguje dalším zvýšením úrokových sazeb o 300 bazických bodů – prudčeji, než se očekávalo.

 

Evropský parlament přijímá jednotnou legislativu MiCA zaměřenou na kryptoměny, na řadě je Evropská rada

 

Inflace v březnu vyletěla nad očekávání a dosáhla 104 % ročně, uvedl argentinský měnový úřad v prohlášení. Centrální banka se rozhodla zvýšit referenční sazbu na 81 % z předchozích 78 %.

Březnové údaje o inflaci dosáhly 7,7 %, což je nejvyšší měsíční úroveň za dvě desetiletí. Pokles kupní síly má zničující vliv na tamní obyvatelstvo, přičemž úroveň chudoby již dosahuje téměř 40 %.

Růstem sazeb se CB snaží bojovat s prudce rostoucími cenami a zmenšujícími se devizovými rezervami, zatímco měna peso dosáhla na paralelních trzích rekordních minim vůči dolaru. Dalším problémem je sucho, které poškodilo vývoz hlavních tržních plodin v zemi sóji a kukuřice.

Budeme nadále sledovat vývoj obecné úrovně cen, dynamiku devizového trhu a měnových agregátů za účelem kalibrace své úrokové politiky, uvedla centrální banka v prohlášení.

Podle odhadů bank by inflace v Argentině mohla letos dosáhnout 110 až 130 procent. Naposledy zde sazby dosahovaly hodnot nad 80 % mezi roky 2018 až 2020. Inflace však byla tehdy zhruba poloviční.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Co bude znamenat MiCA pro kryptoměnové odvětví v EU? Reakce představitelů kryptoaktiv na novou legislativu

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *