Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Co bude znamenat MiCA pro kryptoměnové odvětví v EU? Reakce představitelů kryptoaktiv na novou legislativu

Jaký bude potenciální dopad MiCA na kryptoměnový trh a firmy v Evropské unii? Jak reaguje kryptokomunita a jaké další legislativní normy lze v naší části světa očekávat?

 

Hardwarová peněženka Trezor nyní podporuje funkci CoinJoin k ochraně osobních údajů pro kryptoměnové hodlery

 

20. dubna Evropský parlament odhlasoval přijetí nařízení o trzích krypto-aktiv (MiCA). Cílem zákona je vytvořit konzistentní regulační rámec pro kryptoaktiva mezi členskými státy Evropské unie.

Předpisy platné v celé EU znamenají, že společnosti získají možnost působit na celém krypto trhu EU s licencí MiCA udělenou v kterékoli členské zemi.

Kryptoprůmysl si od novinky slibuje především regulační jasnost. Ta se přitom zejména v poslední době ukazuje být skutečně důležitou, jak ukazuje probíhající odsun některých kryptofirem z USA.

Šéf největší světové kryptoburzy Binance Changpeng „CZ“ Zhao uvedl, že se již připravují na implementaci zásad v příštích 12 až 18 měsících.

Celkově si myslíme, že jde o pragmatické řešení výzev, kterým společně čelíme. Pro fungování kryptoburz v EU nyní existují jasná pravidla hry, uvedl Zhao

Také Coinbase se zdá být s novými pravidly v EU spokojená. Uvádí:

Tento komplexní rámec dá kryptoorganizacím jistotu investovat a růst v regionu.

Dalším, kdo se k přijetí MiCA vyjádřil, byl spoluzakladatel Gemini Tyler Winklevoss. Naznačil, že EU může mít díky novince konkurenční výhodu a Spojené státy by naopak mohly začít zaostávat. Uvedl:

Zatímco američtí regulátoři byli zaneprázdněni bojem a odmítali poskytnout nejzákladnější informace pro kryptoprůmysl, Evropská unie právě schválila nařízení MiCA, které poskytuje komplexní regulační rámec pro krypto v Evropě.

Patrick Hansen, ředitel strategie a politiky EU společnosti Circle, emitenta stablecoinu USDC, řekl, že MiCA umožní evropským kryptofirmám škálovat a růst. Licencovaným společnostem podle něj novinka umožní nabízet své služby na největším světovém jednotném trhu se zhruba 450 miliony lidí:

Právní srozumitelnost také podpoří inovace mezi finančními institucemi, které dříve váhaly se zavedením produktů a služeb kvůli regulatorní nejistotě. Navíc, jelikož je MiCA prvním komplexním regulačním rámcem pro kryptoaktiva velké jurisdikce na světě, pravděpodobně přiláká do regionu značný zahraniční kapitál a talenty.

Podle Moritze Schildta, člena představenstva Hanseatic Blockchain Institute a German Blockchain Association, regulace bude chtít doladit. Vytvoření regulačního rámce pro bouřlivě se vyvíjející technologii je „velmi náročné,“ uvedl a dodává:

Proto by nemělo být překvapením, že některé předpisy ještě nejsou optimální a že otázky týkající se konkrétních aplikací zůstávají nezodpovězeny… S MiCA má Evropa příležitost stát se místem pro inovace a kvalitu.

Peter Grosskopf, spoluzakladatel projektu DeFi Unstoppable Finance, vnímá legislativu jako příležitost pro EU, díky které může mimo jiné vznikat více nových pracovních míst.

USA provádějí regulaci vynucováním… EU se stane bezpečným prostorem pro průmysl jako celek a inovátoři z celého světa zde začnou budovat své podniky, řekl Grosskopf.

Podle zpravodaje Evropského parlamentu pro MiCA Stefana Bergera by se Spojené státy měly inspirovat Evropskou unií v regulování kryptosektoru. Uvedl:

Pro mě je největší výhodou, že vytváříme důvěru, což je zásadní posilovač, zejména pro mladé technologie, jako je blockchain. Očekávám, že regulace se časem stane globálním standardem. Globální MiCA by bylo v určitém okamžiku žádoucí.

Poté, co legislativa vstoupí v platnost, což má být pravděpodobně již v roce 2024, budou kryptoměnové společnosti i nové kryptoměny procházet procesem schválení. Co se týče slabin ustanovení, velmi pravděpodobně se nyní ozve řada představitelů kryptosektoru se svými připomínkami a návrhy.

A jaká další legislativa se v EU chystá? Podle Bergera jsou na řadě NFT, přičemž evropští zákonodárci zvažují, jaký typ regulace by prospěl průmyslu a spotřebitelům.

Kromě DeFi – na ty plně decentralizované se MiCA nevztahuje – se pak čeká i na konkrétní podobu některých detailů, jako jsou například rezervy podkladových aktiv u stablecoinů.

Regulátoři EU tyto standardy vyvinou v průběhu příštích 12 až 18 měsíců a „praktický úspěch MiCA bude do značné míry záviset na této implementační práci – také označované jako legislativa úrovně 2,“ uvedl Hansen z Circle.

Hansen dále poznamenal, že kromě MiCA instituce EU dokončují novou knihu pravidel proti praní špinavých peněz (AML), která bude „kritická pro kryptofirmy.“

Závěr

Posun směrem k regulační jasnosti v EU hodnotí velká část kryptosektoru pozitivně. MiCA by mohla významně podpořit jak kryptopodniky, tak i ekonomiku EU. Zda však bude tento úspěch realizován, bude záviset na praktických implementačních standardech vyvinutých v budoucnu.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Exploit peněženky MetaMask není zdrojem masivního hacku Monahanové: Krádež 5 000 ETH za 10 mil. USD z OG účtů

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *