Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co je Graph (GRT)? Kryptoměna na ethereovém blockchainu, která funguje jako decentralizovaný “Google” pro krypto projekty

Graph je decentralizovaný indexovací systém, který uživatelům umožňuje odesílat vyhledávací dotazy na data z blockchainových sítí, což usnadňuje vývoj DApps.

 

Čtyři největší banky ve Spojených státech mají v rozvahách nerealizované ztráty ve výši brutálních 205 000 000 000 USD

 

Graph (GRT)

Open-source protokol Graph, který funguje na ethereové síti, shromažďuje, organizuje a ukládá data z jiných blockchainů, takže je uživatelé mohou vyhledávat.

Dá se říct, že funguje trochu jako Google. Nenajdete zde však žádné běžné internetové záležitosti, ale určitá dala z blockchainů některých kryptoměn v čele s Ethereem.

Použití The Graph umožňuje vývojářům rychle přistupovat k datům z blockchainových sítí a následně je analyzovat, což usnadňuje tvorbu decentralizovaných aplikací (DApps).

Tokeny GRT jsou nativní měnou protokolu The Graph. Slouží k platbám poplatků, které uživatelé platí za vyhledávání dat. Kromě toho lze GRT využít k mintování nezaměnitelných tokenů (NFT).

Pltaforma pro přístup k blockchainovým datům vznikla v roce 2018. Jejími zakladateli jsou Jannis Pohlmann, Yaniv Tal a Brandon Ramirez. Za tímto účelem vznikla společnost Graph Protocol Incorporation, nyní známá jako Edge & Node, která konceptualizovala a vyvinula ekosystém The Graph.

Samotné tokeny však přišly později, a to až koncem roku 2020.

Peněženka Graph Wallet je kompatibilní se zařízeními iOS a Android a umožňuje pohodlné ukládání tokenů a interakci s DApps, které přijímají GRT.

The Graph spolupracoval s několika předními blockchainovými projekty, jako je Chainlink, Aave a Uniswap. Počet podporovaných sítí na The Graph je omezený, ale neustále roste, což umožňuje větší flexibilitu v možnostech případů použití.

Grafové uzly provádějí počáteční fázi agregace dat. Jsou páteří sítě a skenují chytré smlouvy. Graph používá technologii GraphQL k podrobnějšímu popisu dat každého API.

V projektu společně působí šest jakýchsi skupin hráčů, kteří společně zajišťují fungování ekosystému The Graph. Patří mezi ně:

  • Spotřebitelé: Vývojáři, kteří potřebují data k vytváření DApps. Zaplatí poplatek za dotaz a následně získávají data.
  • Indexeři: Operátoři uzlů, kteří stakují své tokeny GRT a dále mimo jiné indexují data.
  • Delegátoři: Uživatelé, kteří nechtějí provozovat uzel, ale místo toho delegují své GRT na indexátory. Držitelé GRT se navíc mohou podílet na správě prostřednictvím DAO.
  • Kurátoři: Vývojáři subgraphů, kteří určují, které jsou vysoce kvalitní, aby byly zahrnuty do indexu The Graph.
  • Rybáři: Účastníci, kteří ověřují přesnost odpovědí na dotazy v síti.
  • Rozhodci: Dozorci, kteří pomáhají určit, zda se indexátor zapojil do škodlivé činnosti.

Závěr

Poskytnutím decentralizovaného indexovacího protokolu Graph řeší problém centralizovaného indexování dat na blockchainu a jejich vyhledávání. Autoři projektu věří, že jejich protokol šetří peníze a čas vývojářům.

Top3 úspěšné strategie na kryptotrhu: Naučte se investovat jako profík!

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *