Co je Internet Computer (ICP) a co dělá v top 10 kryptoměnách v první den svého obchodování?

0
Internet Computer, ICP, web, internet

Nově spuštěný Internet Computer (ICP) od Dfinity dělá vlny v kryptosvětě. Až top 4 dle CMC již v první den začátku obchodování? Co to tu máme?

Okamžitě v top 10

Po svém pátečním spuštění se token „Internet Computer“ (ICP) stal čtvrtou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace, podle údajů z CoinMarketCapu. Jak se to stalo? V úterý 11. května 2021 byl projekt po 5 letech příprav a vývoje uveden na trh a zalistovaly ho mnohé hlavní burzy, včetně Coinbase a Binance, OKEx, Gate.io a dalších…

Během čtyř hodin se cena nově spuštěného altcoinu prodrala na maximum s hodnotou více než 700 dolarů. Jak vidíte na obrázku tabulky z CMC, tak Internet Computer v určitém momentu zaujal na trhu 4. místo dle tržní kapitalizace. Následně se jeho cena propadla až na přibližně 250 $ a poté se během několika hodin opět začala šplhat nahoru, přičemž v době přípravy článku sedí na 380 dolarech a na 8. místě, tedy zatím stále v top 10.

Co je Internet Computer (ICP)

I když se mince ICP spustila teprve nedávno a začala obchodovat dnes, projekt ve skutečnosti vzniká již pět let a byl vyvinut neziskovou organizací z Curychu Dfinity. Má vznešenou ambici nahradit dosavadní internetový a IT průmysl v řádu bilionů dolarů tím, že umožní vývojářům instalovat svůj kód přímo na veřejný internet – bez nutnosti hostování společností, serverů, komerčních cloudových služeb a technologických monopolů.

Internet Computer (ICP) je decentralizovaný blockchainový projekt nadace Dfinity. Nadace popisuje poslání protokolu jako rozšíření funkčnosti veřejného internetu ze sítě, která spojuje miliardy lidí prostřednictvím standardních protokolů s veřejně přístupným globálním superpočítačem založeným na vlastním protokolu ICP.

Platforma nové generace?

Stejně jako Ethereum jde o platformu. Ta by měla umožňovat vývojářům spouštět výpočetní aplikace na decentralizované infrastruktuře. Dfinity však požaduje lepší škálovatelnost oproti ethereové základní vrstvě sítě. Kromě toho lze mince v podstatě stakovat, resp. sbírat voting odměny v rámci hlasování (jako governance token), nebo je lze převést na „cykly,“ které lze použít k napájení inteligentních kontraktů.

Advertisement

Projekt začal získávat finanční prostředky před ICO boomem v roce 2017 jako DFN a později se rebrandoval na ICP.

Dejte nám vědět v komentářích, co si o tomoto projektu myslíte.

Návod Binance: Jak obchodovat na největší altcoinové burze? Registrace, poplatky a vše podstatné [2021]

Bitcoin strašlivě zaostává v ochraně soukromí a mělo by se to změnit, říká Edward Snowden

Dogecoin poletí v roce 2022 „doslova na Měsíc!” – Na oběžnou dráhu ho doparví SpaceX

Ethereum dosahuje nových maxim, zatímco Bitcoin padá! Vitalik Buterin je nyní nejmladší krypto miliardář

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *