Pondělí, 22 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co jsou tokeny BRC-20? Jak to souvisí s nezaměnitelnými tokeny (NFT) na Bitcoinu (BTC) známými jako Ordinals

Většina kryptoměnových uživatelů a investorů dobře zná ERC-20 tokeny. Nyní se můžete setkat také s bitcoinovými tokeny BRC-20. Umožnil je Taproot a brzy se ukázalo, že tzv. Ordinals se rychle stanou hlavním bitcoinovým tématem roku. Zde si ukážeme, jak to celé spolu souvisí.

 

Miliardář Mike Novogratz předpovídá růst Bitcoinu a Etherea: Krypto bylo stvořeno právě pro tento okamžik

 

Kryjte se maximalisté, přichází bitcoinový token BRC-20!

Bitcoinovými maximalisty tolik nenáviděné “jpegy” či obrázky opic přišly jako velká voda a začaly soupeřit o místo na samotném bitcoinovém blockchainu. Stalo se tak poprvé ve 14leté historii Bitcoinu. Budí kontroverze, odpor, ale část fanoušků Bitcoinu je naopak vítá.

Projekt s názvem Ordinals byl spuštěn na Bitcoinu začátkem roku 2023. To umožnila aktualizace Taproot, která byla 14. listopadu 2021 v rámci bloku s pořadovým číslem 709 632 úspěšně aktivována tzv. soft forkem.

Podle Dune Analytics dosáhly Bitcoin Ordinals 2. dubna historického maxima 72 328 denních zápisů, čímž překonaly dosavadní rekord 31 692 z 9. března.

 

Bitcoin díky tzv. Ordinals získal zcela novou skupinu uživatelů, kteří vyhledávají NFT. Ty bitcoinové se od etherových značně liší, například v tom, že nevyužívají smart kontrakty.

Satoshi – nejmenší jednotka Bitcoinu představující 0,00000001 BTC – může kromě jiných formátů ukládat nápis ve formě textu, zvuku a obrázků. Zakoupit si bitcoinové NFT tedy v praxi znamená koupit pouhý jeden satoshi s určitým unikátním zápisem.

Podle nadšenců opičí a punkové tažení na BTC bryz do značné míry vybledlo, protože těmto projektům, které se snadno reprodukují, došla původní poptávka. Nicméně nyní tato technologie zmutovala a používá ke generování odvozeniny ethereového standardu tokenů ERC-20 na Bitcoinu.

Token BRC-20 byl vytvořen uživatelem Twitteru @domodata dne 8. března 2023. BRC-20 jsou experimentální zastupitelné tokeny vytvořené pomocí Ordinals a Inscriptions a uložené na bitcoinovém základním řetězci.

Nejedná se o standard tokenů, na jaký jste zvyklí u řetězců EVM, které vytvářejí chytré smlouvy, které spravují standard tokenů a jeho různá pravidla. Namísto toho je to jednoduše způsob, jak uložit soubor skriptu v Bitcoinu a použít tento soubor jako způsob přiřadit tokeny k satoshi a poté jim umožnit přesun od jednoho uživatele k druhému.

Závěr

Co si tedy z tohoto článku odnést? Za nás jde o novinku, která ovlivní podobu bitcoinové komunity i samotného Bitcoinu a oživí diskuze o nové téma, to je bez debat. S případnou investivi bychom však byli velmi opatrní.

BRC-20 je rozhodně zajímavým experimentem v tom, co lze dělat s bitcoinovým blockchainem a zápisy. Protože prostor Ordinals nadále přitahuje spekulanty a vyvíjí se, bude jistě zajímavé sledovat, jestli zde skutečně vznikne nový trh digitálních předmětů a to, jak vývojáři posouvají hranice toho, co lze s transakcí Taproot udělat.

Ať už Ordinals, či nově vzniklé tokeny BRC-20, zárověň mohou představovat další místo na kryptomarketu, kde by se natěšení investoři mohli poměrně snadno spálit. Dokonce i tvůrce BRC-20 poznamenal, že je to jen experiment a tokeny nejsou zamýšleny tak, aby měly nějakou hodnotu.

Nicméně panují i odhady, že se z Ordinals vyklube zlaté vejce: Trh bitcoinových NFT dosáhne do roku 2025 4,5 miliardy dolarů: Galaxy

HODL | Evoluce Bitcoinu (BTC) po technické stránce

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *