Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Data naznačují, že prezidentka ECB v rozporu s realitou viní krypto z obcházení sankcí

Odborníci kategoricky odmítli možnost, že se kryptoměny stanou prostředkem obcházení sankcí namířených proti Rusku za agresi na Ukrajině. Prezidentka ECB Christine Lagardeová přesto nadále razí svou anti-krypto agendu ve jménu boje proti Rusku.

Šéfka ECB nadále útočí na kryptoměny

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v úterý zopakovala varování, že ruští jednotlivci a firmy používají kryptoměny k obcházení sankcí. Navíc kryptoměny označila za „hrozbu“ pro globální bezpečnost.

Její názory se však zdají být v rozporu s realitou. O opaku svědčí nejen názor mnoha odborníků, kteří mimo jiné argumentují nedostačující velikostí kryptrhu, ale také data. V Rusku nyní probíhá nepatrný zlomek celosvětového obchodvání s Bitcoinem.

Globální denní objem obchodování s Bitcoinem se obecně pohybuje mezi 20 a 40 miliardami dolarů. Denní objem obchodů s kryptoměnami denominovaný v rublech spadl podle Chainalysis 18. března na pouhých 7,4 milionu dolarů.

To je propad o téměř 90 % od 7. března, kdy byl vytvořen vrchol na hodnotě 70 milionů dolarů. I na vrcholu tak tvořilo celé obchodování s kryptem v Rusku asi 0,3 % globálního obchodování pouze s Bitcoinem. Pro stát velikosti Ruska jde o směšné částky, které by pomocí kryptoměn mohlo použít k obcházení sankcí, navíc není komu. Ti, kdo s Ruskem odmítli obchodovat, tak neučiní jen proto, že se jako prostředek použije krypto a zbývající státy zase k takovému kroku nemají důvod a raději použijí rubl nebo jinou měnu (kromě USD).

Lagardeová přesto na summitu summitu Bank for International Settlements Innovation Summit uvedla, že „objem rublů do stablecoinů, do kryptoměn, v tuto chvíli [je na] nejvyšší úrovni, jakou jsme viděli. možná od roku 2021.” 

Kryptoměny šéfka ECB obvinila, že „jsou určitě používány jako způsob, jak obejít sankce.“

„Je to [krypto] hrozba? Ano. Byla to […] hrozba v minulosti? Ano, protože když se podíváte na spoustu pochybných transakcí, které probíhají, spousta plateb za kriminální aktivity probíhají, velmi často najdete nějaká krypto aktiva.“


Objem obchodů denominovaný v rublech na všech kryptoburzách. Zdroj: Bloomberg

Ve skutečnosti data naznačují, že firmy i jednotlivci z Ruska skutečně během inflačního šoku ve větší míře naskakovali do kryptoměn, ale objemy se rychle vrátily na nižší úrovně, než byly po většinu začátku února. Jsou tedy aktuálně nižší než

předtím, než byly uvaleny sankce.

TIP: Prezident Zelenskyj podepsal novou regulaci kryptoměn na Ukrajině

Příběh, který se Lagardeové nehodí do krámu

Lagardeová mohla Ruský útok na Ukrajinu použít k vlastnímu útoku na kryptoměny. Je poněkud nešťastné, pokud výroky či rozhodnutí na nejvyšších místech ECB neprobíhají na základě reálných dat, ale podléhají představám, které se následně jeví jako zcela liché. 

Šéfka Evropské centrální banky naopak pomíjí významnou úlohu, kterou kryptoměny sehrávají při pomoci Ukrajině. Ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychailo Fedorov výslovně poděkoval kryptokomunitě za podporu, která přišla ve formě finančních darů v kryptoměnách.

Alex Gladstein, hlavní strategický ředitel Nadace pro lidská práva, uvedl, že pokus o výběr peněz z ukrajinských bank byl již v týdnech před invazí neuvěřitelně obtížný. Poukázal na to, že uprchlíci narážejí na zásadní problémy, když se pokoušejí získat přístup ke svým prostředkům v zemích jako Polsko.

„Jak se dostanete ke svému ukrajinskému bankovnímu účtu v Polsku? Hodně štěstí.”

Známý je přitom příběh ukrajinského uprchlíka s pseudonymem Fadey, který uprchl s 2 000 dolary v bitcoinech. To mu výrazně usnadnilo přístup ke svým peněžním aktivům, jakmile se dostal do bezpečí v Polsku.

Dary poskytnuté Ukrajině prostřednictvím krypto aktiv v souvislosti s válkou a humanitární katastrofou raketově vzrostly. Celkem již kryptodary na pomoc Ukrajině překročily 100 mil. dolarů a neustále rostou.

 

Bitcoin se vyškrábal k 950 000 Kč za jednotku, kdy poprvé překonal milion?

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

44 % Němců chce investovat do kryptoměn, uvádí zpráva kryptoburzy

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *