DeFi protokol Bancor pozastavuje funkci, která měla uživatele chránit i proti propadům kryptoaktiv

fantasy, temný, měsíc, bojovníci

Bancor pozastavil svůj program Impermanent Loss Protection, přičemž jako hlavní příčiny pro tento krok uvedl „nepřátelské podmínky na trhua „manipulativní chování.“

Bancor háže ručník do ringu v zápase proti impermanent loss

DeFi platforma během medvědího trhu rezignovala na ochranu uživatelů před netrvalou ztrátou (Impermanent Loss – IL). Ta vzniká poskytovatelům likvidity v důsledku pohybů ceny jedné či obou kryptoměn v daném obchodním páru během doby uložení v důsledku vnějších tržních podmínek.

Bancor ujistil uživatele a investory, že jde pouze o dočasné opatření a poznamenal, že všechny prostředky na protokolu jsou v bezpečí. Obchodování zůstává aktivní se všemi likviditními pooly, nicméně platforma přestala kompenzovat dopad IL prostřednictvím distribuce svého nativního tokenu Bancor (BNT).

TIP: Návod Binance: Jak obchodovat na největší altcoinové burze? Registrace, poplatky a vše podstatné

Čekání na stabilizaci

Při uvedení Bancor verze 3 na začátku tohoto roku protokol vylepšil ochranný mechanismus. Tehdy šlo o speciální funkci, která měla za úkol odlišit se od ostatních konkurentů v DeFi sektoru.

Podle oficiálního příspěvku na blogu bude opatření zaměřené na „ochranu protokolu a jeho uživatelů před potenciálně manipulativními aktéry“ zrušeno, jakmile se trh opět stabilizuje.

„Výběry provedené během tohoto nestabilního období nebudou způsobilé pro ochranu před IL. Uživatelé, kteří zůstanou v protokolu, budou i nadále vydělávat a budou mít nárok stáhnout svou plně chráněnou hodnotu, jakmile bude Impermanent Loss Protection znovu aktivován…

Vklady nejsou v současné době přijímány, aby se předešlo nejasnostem prostřednictvím přímé interakce se smlouvou, kde informace o pozastavené ochraně není viditelná.“

Advertisement

JInými slovy tým naznačuje, že část uživatelů mohla nekalým způsobem těžit z ochrany poolů likvidity s cílem získat a prodat kompenzaci IL v tokenech BNT. Kromě toho tým zmiňuje „nedávnou platební neschopnost dvou velkých centralizovaných subjektů, které byly klíčovými příjemci odměn BNT,“ jako částečně odpovědnou za zhoršení situace:

„K pokrytí svých závazků tyto subjekty rychle zlikvidovaly své pozice BNT a stáhly velké částky likvidity ze systému, zatímco neznámá entita otevřela velkou short pozici na tokenu BNT na externí burze.”

V současnosti se BNT obchoduje za 0,51 USD, což je zhruba o 95 % méně než v roce 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.