ETH: Poplatky zpět na úrovních před hypem DeFi a smlouva o vkladu Ethereum 2.0 již tento týden

Ethereum, DApps, platforma, transakce, mince, škálovatelnost, poplatky, eth2.0

Kryptoměna Ethereum čelila prudkému nárůstu nákladů za odeslání každé transakce v síti, během nedávného DeFi boomu. Ethereová síť již není tolik přetížena, poplatky se v podstatě vrátily do normálu a ETH 2.0, tedy staking, se rychle blíží.

Poplatky se zklidnily

Jestliže jste váhali s otestováním decentralizované burzy na síti ETH nebo s jinou činností spojenou s transakcemi v síti Etherea, nyní již nemusíte. Průměrná cena transakce na Ethereu dosáhla nejnižší ceny od poloviny července, kdy se letošní DeFi hype teprve rozjížděl. V sobotu poplatky poprvé za cca tři měsíce klesly pod dolar a nyní se nacházejí přibližně na 1,33 USD, dle údajů BitInfoCharts. To je prudký pokles z maxim ze začátku září, kdy poplatek za jedinou Ethereum transakci v průměru dosahoval až na úroveň 14,58 dolarů. Jak víte, poplatky jsou odměnou za zpracování transakcí pro těžaře a jejich výše je odrazem množství aktivity na blockchainu.

poplatky, ethereum
Průměrné transakční poplatky v síti Ethereum (zdroj: BitInfoCharts)

Humbuk okolo DeFi a Yeld farmingu již znatelně vychladl, což je také znát na cenách mnoha těchto tokenů. Neznamená to však, že by se lidé o decentralizované finance přestali zajímat. To naznačuje i skutečnost, že investoři již v protokolech DeFi uzamkli kryptoměny v hodnotě zhruba 11 miliard dolarů. Následující graf ze stránky DefiPulse však vypovídá o konsolidaci předchozího růstu odvětví. Od začátku října jsme prakticky na stejných hodnotách.

Advertisement
Celková hodnota zamčená v DeFi (zdroj: DefiPulse)

Smlouva o vkladu Ethereum 2.0 má být spuštěna tento týden

Vývojář Ethereum 2.0 předpovídá, že smlouva o depozitu na protokolu bude hotová během několika dní a staking na ETH 2.0 bude spuštěn letos. Ben Edgington, vývojář ze společnosti ConsenSys, zveřejnil neoficiální vyjádření ohledně termínu spuštění Ethereum 2.0. Po úspěšném testnetu Zinken, o kterém KryptoHodler informoval minulý týden, očekává, že zahájení ETH 2.0 proběhne během příštích šesti až osmi týdnů. Smlouva o vkladu umožňuje odesílat ETH mezi Ethereem a ETH 2.0 a je jednou z mála zbývajících aktualizací potřebných k zavedení fáze 0. Edgington odhalil, že bude hotová již tento týden.

Uvedl: „Myslím, že lidé již začínají být trochu znudění testnety. Je čas jít dál […] musíme spustit Fázi 0 co nejdříve.“

TIP: Zilliqa spustila mainnet staking; VeChain DeX Vexchange; Přes 60 % ETH se nepohlo déle než rok: Zprávy z coinů

Závěr

Poplatky kolem 15 dolarů za transakci s Ethereem nebo ERC-20 tokenem jsou v tuto chvíli naštěstí již minulostí. Druhá největší kryptoměna si připomněla, proč potřebuje mnohem vyšší škálovatelnost, kterou si vývojáři slibují v dalších fázích Ethereum 2, v nejbližších letech po prvním spuštění stakingu. Již tento týden by přitom měl být dokončen smart kontrakt, kterým budou validátoři provádět vklady a zamykat své Ethereum ve fázi 0. Nulté fáze bychom se pak podle Bena Edgingtona měli dočkat jěště letos, tedy během příštích šesti až osmi týdnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.