Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

ETH: Poplatky zpět na úrovních před hypem DeFi a smlouva o vkladu Ethereum 2.0 již tento týden

Kryptoměna Ethereum čelila prudkému nárůstu nákladů za odeslání každé transakce v síti, během nedávného DeFi boomu. Ethereová síť již není tolik přetížena, poplatky se v podstatě vrátily do normálu a ETH 2.0, tedy staking, se rychle blíží.

Poplatky se zklidnily

Jestliže jste váhali s otestováním decentralizované burzy na síti ETH nebo s jinou činností spojenou s transakcemi v síti Etherea, nyní již nemusíte. Průměrná cena transakce na Ethereu dosáhla nejnižší ceny od poloviny července, kdy se letošní DeFi hype teprve rozjížděl. V sobotu poplatky poprvé za cca tři měsíce klesly pod dolar a nyní se nacházejí přibližně na 1,33 USD, dle údajů BitInfoCharts. To je prudký pokles z maxim ze začátku září, kdy poplatek za jedinou Ethereum transakci v průměru dosahoval až na úroveň 14,58 dolarů. Jak víte, poplatky jsou odměnou za zpracování transakcí pro těžaře a jejich výše je odrazem množství aktivity na blockchainu.

poplatky, ethereum
Průměrné transakční poplatky v síti Ethereum (zdroj: BitInfoCharts)

Humbuk okolo DeFi a Yeld farmingu již znatelně vychladl, což je také znát na cenách mnoha těchto tokenů. Neznamená to však, že by se lidé o decentralizované finance přestali zajímat. To naznačuje i skutečnost, že investoři již v protokolech DeFi uzamkli kryptoměny v hodnotě zhruba 11 miliard dolarů. Následující graf ze stránky DefiPulse však vypovídá o konsolidaci předchozího růstu odvětví. Od začátku října jsme prakticky na stejných hodnotách.

Celková hodnota zamčená v DeFi (zdroj: DefiPulse)

Smlouva o vkladu Ethereum 2.0 má být spuštěna tento týden

Vývojář Ethereum 2.0 předpovídá, že smlouva o depozitu na protokolu bude hotová během několika dní a staking na ETH 2.0 bude spuštěn letos. Ben Edgington, vývojář ze společnosti ConsenSys, zveřejnil neoficiální vyjádření ohledně termínu spuštění Ethereum 2.0. Po úspěšném testnetu Zinken, o kterém KryptoHodler informoval minulý týden, očekává, že zahájení ETH 2.0 proběhne během příštích šesti až osmi týdnů. Smlouva o vkladu umožňuje odesílat ETH mezi Ethereem a ETH 2.0 a je jednou z mála zbývajících aktualizací potřebných k zavedení fáze 0. Edgington odhalil, že bude hotová již tento týden.

Uvedl: „Myslím, že lidé již začínají být trochu znudění testnety. Je čas jít dál […] musíme spustit Fázi 0 co nejdříve.“

TIP: Zilliqa spustila mainnet staking; VeChain DeX Vexchange; Přes 60 % ETH se nepohlo déle než rok: Zprávy z coinů

Závěr

Poplatky kolem 15 dolarů za transakci s Ethereem nebo ERC-20 tokenem jsou v tuto chvíli naštěstí již minulostí. Druhá největší kryptoměna si připomněla, proč potřebuje mnohem vyšší škálovatelnost, kterou si vývojáři slibují v dalších fázích Ethereum 2, v nejbližších letech po prvním spuštění stakingu. Již tento týden by přitom měl být dokončen smart kontrakt, kterým budou validátoři provádět vklady a zamykat své Ethereum ve fázi 0. Nulté fáze bychom se pak podle Bena Edgingtona měli dočkat jěště letos, tedy během příštích šesti až osmi týdnů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *