Ethereum PoS možná už v srpnu! Testnet Ropsten úspěšně přešel na Beacon Chain

Ethereum, ETH, 2.0, ETH2, PoS, staking, fáze 0, etherea

Druhá největší kryptoměna by se mohla dočkat splynutí se svou proof-of-stake vrstvou Beacon Chain již v srpnu.

Testnet Ropsten implementoval Beacon Chain

Ethereová testovací síť Ropsten se úspěšně spojila se sítí Beacon Chain. Jde o zbrusu nový proof-of-stake blockchain připravený pro ETH, který již od prosince 2020 běží paralelně s ethereovým mainnetem, a který se dříve nazával Ethereum 2.0, než vývojáři tuto frázi zavrhli. V uživatelích podle nich vyvolávala dojem, že původní Ethereum končí.

Operace testovací sítě, ke které došlo v 16:10 UTC, představuje významný milník v dlouhém technickém procesu, který je v ethereové komunitě známý jako „sloučení.“ Pro Ethereum bude znamenat postupné opuštění konsenzu proof-of-work (tedy těžby) ve prospěch energeticky účinnějšího Proof-of-Stake.

TIP: Ethereum London, Berlin a Shanghai forky a jejich role pro ETH 2.0 Serenity

Před sloučením mainnetu zbývá ještě několik kroků

Nyní je mimo jiné ještě potřeba, aby také další dvě ethereové testovací sítě – Goerli a Sepolia – prošly vlastním procesem sloučení.

Ve hře je dále odklad tzv. “difficulty bomb”, neboli bomby obtížnosti těžby. Ta má exponenciálně zvýšit obtížnost těžby ETH, a to koordinovaně s celým procesem tak, aby motivovala uzly k přechodu na řetězec proof-of-stake po sloučení. Jestliže bude příprava trvat moc dlouho, bomba obtížnosti bude muset být odložena.

Ethereový vývojář Preston Van Loon již dříve uvedl, že by ke dlouho očekávanému spojení s PoS blockchainem mohlo dojít již v srpnu tohoto roků. Méně optimistický odhad uvedl spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin, který splynutí Etherea s Beacon Chainem očekává až v průběhu září nebo října.

Advertisement

Po středečním úspěšném sloučení testnetu Ropsten se nyní výhled na srpnové sloučení mainnetu zdá o něco pravděpodobnější. Vývojáři Etherea však budou chtít především zajistit, aby dosud největší aktualizace sítě byla provedena bezchybně.

Závěr

Úspěšná evoluce Ropsten testnetu směrem k mechanismu konsenzu proof-of-stake je dobrým znamením pro nadcházející sloučení hlavní sítě kryptoměny Ethereum s PoS sítí Beacon Chain. Jedná se hlavní díl upgradu známého pod označením Serenity, který je dosud hovorově označován jako Ethereum 2.0, ačkoli vývojáři preferují označení “konsensuální vrstva”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.