Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Evropský parlament navrhuje rozšířit „Travel Rule“ u kryptoměn

Dvě hlavní frakce v Evropském parlamentu navrhují rozšířit regulace digitálních aktiv. Konkrétně jde o tzv. „Travel Rule.” Podle některých hráčů v odvětví hrozí, že nová pravidla otřesou evropským kryptoměnovým prostředím.

Co je Travel Rule

Takzvané cestovní pravidlo vyžaduje „povinnosti získávat, uchovávat a předávat požadované informace o původci a příjemci za účelem identifikace a hlášení podezřelých transakcí, sledování dostupnosti informací, přijímání opatření ke zmrazení a zákazu transakcí s určenými osobami a subjekty.“

Návrh počítá s rozšířením tzv. „Travel Rule“ prakticky na každou transakci s digitálními aktivy. Kryptoburzy mohou vyhovět, ale pokud má legislativa skutečně počítat s každou kryptotransakcí, nemusí to být vůbec možné a proveditelné.

Konkurenceschopnost EU může být poškozena

Současná verze Travel Rule ukládá bankám a platebním společnostem povinnost uchovávat informace, které „cestují“ mezi plátci a příjemci, a zpřístupňovat je úřadům po dobu několika let. To se týká všech transakcí, které překročí hranici 1 000 eur.

Jak uvádí Coindesk, navržená regulace by rozšířila platnost tohoto pravidla prakticky na každou kryptotransakci, bez ohledu na hodnotu. Návrh předložila belgická poslankyně parlamentu (EP) Assita Kanko (Evropští konzervativci a reformisté) a španělský europoslanec Ernest Urtasun (Zelení – Evropská svobodná aliance).

Kanko a Urtasun ve svém návrhu argumentují, že malé transakce s kryptoměnami se často používají k financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Taková mezera by umožnila využívání digitálních aktiv k financování a skrývání trestné činnosti, protože nezákonný kapitál se může anonymně pohybovat bez jakýchkoli geografických omezení s velkou pravděpodobností, že zůstane neodhalen, vysvětlují europoslanci. 

Rozšíření cestovního pravidla vyvolává obavy firem z možného rizika omezení konkurenceschopnosti regionu.

„Úplná implementace ‘cestovního pravidla’ se ukáže jako obtížná, protože ne každá technologie umožňuje ukládat a přenášet tyto konkrétní informace. Bylo by mnohem snazší vytvořit globální registr identifikovaných adres, což je postup používaný také v bankovnictví,“

řekl Marc Toledo, generální ředitel belgické kryptoburzy Bit4You a ředitel Blockchain Association of Belgium.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Toledo dále uvedl, že by EU neměla identifikovat kryptoměny jako nepřítele v boji proti finanční kriminalitě. Olivier van Duijn, generální ředitel nizozemské kryptoburzy LiteBit, poukázal na možná rizika oslabení evropského kryptoprůmyslu:

„Vždy je skvělé přijímat další opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu, ale je nešťastné, že se přijímá ‘tradiční’ přístup k řízení rizik v novém sektoru. Tato politika bude v určitých zemích nebo regionech zavedena dříve než v jiných. To by mohlo vytvořit nerovné podmínky,“ uvedl.

Thomas Spaas, belgický právník specializující se na kryptoregulaci poukázal na podobnost návrhu s politikou nadvládní organizace FATF: „Má mít FATF tak silný vliv na to, jak se utváří evropská politika? S takovou legislativou budou muset kryptoburzy dělat ještě více toho, co již dělaly. Každopádně: vedení záznamů o svých zákaznících. To znamená ještě více papírování pro kryptospolečnosti a další překážku, kterou musí noví podnikatelé překonat.“

 

Ukrajina zrušila plány na airdrop pro dárce, místo toho nabídne NFT

Fed a kryptoregulace; Virginské banky nabídnou krypto; EU hlídá kryptoburzy kvůli sankcím: Zprávy týdne

Obavy, že Rusko používá krypto k obcházení sankcí, jsou nepodložené: Jake Chervinsky

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *