Investoři by se neměli dívat pouze na cenu. FCAS 25 je žebříček 25 nejlépe hodnocených kryptoaktiv podle fundamentálního skóre. Asi 450 kryptoměn na CMC má hodnocení, které je pravidelně aktualizováno. V dnešním díle týdeníku HODL se podíváme na to, podle čeho a kým je toto hodnocení udělováno. Nebude chybět aktuální pořadí „FCAS members”, tedy TOP 25 „nejzdravějších” kryptoměn, a celkové hodnocení krypto sektoru.
Obsah článku:
Úvod
Hezkou Velikonoční neděli, milí čtenáři. V tento sváteční večer jsem si pro vás připravil jednu z pomůcek, které vám mohou napovědět při tvorbě portfolia. Investor by se neměl dívat pouze na cenu či kvantitu, ale také na kvalitu. Možná jste si již všimli, že CoinMarketCap (CMC) přidal na své stránky informace o fundamentálním ratingu jednotlivých kryptoměn (FCAS). Pojďme se podívat, o co se jedná.
Co je FCAS
Fundamental Crypto Asset Score (zkr. FCAS) bychom mohli přeložit jako Fundamentální skóre kryptoaktiv. Dle informací na webu www.flipsidecrypto.com, odkud čerpáme, je to srovnávací metrika k posuzování fundamentálního zdraví kryptoměn. Kromě toho, na základě dat 25 nejlépe hodnocených kryptoměn, určuje také celkové zdraví krypto odvětví jako celku.
FCAS rating
Jak můžete vidět v tabulce níže, FCAS rating je stupnice od 0 do 1000 bodů. Čím více bodů, tím lépe. Cokoli pod 500 bodu je F (faltering), tedy nedostatečné (resp. stagnující). Naopak vše nad 900 bodů je S (superb), tedy vynikající. Áčko pak mají kryptoměny s hodnocením mezi 750 – 899 bodů. Skóre je aktualizováno každý den.
Kdo uděluje hodnocení
FCAS stanovuje společnost Flipside Crypto se sídlem v Bostonu. Rating je zveřejňován na jejich webu i prostřednictvím partnerů, jako je také zmiňovaný CoinMarketCap. Do Flipside Crypto mimochodem investovala i burza Coinbase, což už samo o sobě něco vypovídá. Jak jistě víte, taková investice není jen o kapitálu, ale zahrnuje také zkušenosti a podporu ze strany investora.
Jak se stanovuje FCAS rating
FCAS je tvořen třemi základními „fundamenty životního cyklu projektu,” které jsou tvořeny z několika dílčích komponentů. Níže je popis jednotlivých částí FCAS v bodech. Následně si každý bod popíšeme.
- Uživatelská aktivita (využití projektu, užitečnost a aktivita sítě),
- práce vývojářů (změny / vylepšení kódu a zapojení komunity),
- stav trhu (likvidita, riziko).
Uživatelská aktivita
Nejkomplexnější metrika ze všech. Jedná se o souhrnné měření faktorů chování zákazníků a uživatelů. Tato část FCAS je tvořena aktivitou sítě a využitím projektu. Měla by poskytovat co nejlepší obraz aktivity a užitečnosti projektu a zároveň být extrémně těžko manipulovatelná.
Jak se dopočítají konkrétních čísel, na stránkách neuvádějí. Předpokládám, že by to vydalo minimálně na jeden samostatný článek. Ale má to co dělat se sledováním aktivity sítě, aktivity všech aktivních adres (peněženek těžařů, investorů…), burz, projektů, případných smart kontraktů, služeb, botů, infrastruktury a jednoduše všeho v rámci každého specifického blockchainu.
Práce vývojářů
Práce, nebo také chování vývojářů, je měřítkem aktivity a efektivity vývojářské komunity daného projektu (blockchainu). Tuto metriku tvoří celkem 30 proměnných. Ty jsou rozděleny do tří skupin. Jsou jimi: změny kódu, vylepšení kódu a zapojení komunity. Data jsou sbírána z úložišť vývojářských kódů (např. GitHub a Gitlab).
Stav trhu
Poslední indikátor je zaměřen na to, zda bude dané kryptoaktivum poskytovat konzistentní výnosy za každého tržního „počasí”. Tato metrika je tvořena ukazateli jako likvidita, potenciální tržní riziko, cenové prognózy, volatilita, apod. Na celkovém FCAS ratingu dané kryptoměny má méně než 5% podíl.
FCAS 25
Aktuální žebříček nejlépe hodnocených kryptoměn vede EOS. Následuje Ethereum a Bitcoin je na 3. místě. Dále zde můžeme nalézt řadu zajímavých kryptoměn, jako 0x, Cardano, Neo, Zilliqa, Decentraland, Zcash, BAT, atd. Tito FCAS members (členové FCAS) společně tvoří indikátor FCAS 25 – Celkové zdraví krypto odvětví.
Toto celkové skóre se počítá jako klouzavý průměr hodnocení jednotlivých členů FCAS. Přičemž, aby se nový projekt zařadil do TOP 25, musí odpovídající skóre vykazovat alespoň po dobu 40 dní.
TIP redakce: Bitbeli | Vyzkoušeli jsme novou českou kryptosměnárnu s GoPay
Závěr
A to je již v tomto díle týdeníku HODL vše. Věřím, že jsme vám také dnes přinesli užitečné info a budeme o to usilovat i nadále. Jak už bylo uvedeno v úvodu, kvantita není všechno. Právě tak se k tomu snažíme na Hodlerovi přistupovat. S vaší pomocí a přízní se nám to jistě bude dařit i nadále.
Dobrá zpráva na závěr… Zatímco loni v květnu byl celkový FCAS 25 rating krypto odvětví okolo 767 bodů, letos se zatím pohybuje mezi 789 až 804 body.
-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!