Neděle, 19 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

MMF požaduje od států zakazovat krypto; Daně – blíží se termín; Afričané se hrnou do kryptoměn: Zprávy týdne

Jako každé pondělí, i dnes vám přinášíme pravidelné Zprávy týdne na hodlerském webu KryptoHodler.cz. Bitcoin v tuto chvíli mění ruce na ceně 41 113 USD za jednotku, přičemž jeho podíl na kryptomarketu od minulého týdne klesl o 0,7 %. Dominance BTC tak aktuálně činí 41,9 % dle CMC a ETH se může pochlubit 18,5 procenty. Do TOP 10 kryptoměn se prodral Avalanche (AVAX), který za 7 dní vyrostl o 35 %

MMF radí státům zakazovat krypto

Mezinárodní měnový fond (MMF) využil dohodu o restrukturalizaci dluhu ve výši 45 miliard USD k tomu, aby argentinské vládě řekl, jak má postupovat proti kryptoměnám. Argentina by bez zmíněné dohody mohla mít problém se splácením dluhu. Na dohodu přistoupila.

Země získá odklad na splátku ve výši 19 miliard dolarů. Kromě toho MMF okamžitě Argentině odblokuje 9,8 miliard dolarů dodatečného financování. Poněkud kontroverzní je, že MMF na oplátku požadoval, aby Argentina své obyvatele „odrazovala od používání kryptoměn.“

Argentinská vláda souhlasila se snížením deficitu, tištěním peněz a také s omezením používání kryptoměn v rámci státu:

Národní vláda bude v zájmu lepšího zajištění finanční stability odrazovat od používání kryptoměn v rámci prevence praní špinavých peněz a neformálnosti, stejně tak digitalizace plateb bude mít oficiální pobídky a finančnímu spotřebiteli bude poskytnuta dodatečná ochrana.”

Zprávu komentoval známý bitcoinový nadšenec Anthony Pompliano. S odkazem na údajné prostesty lidí v Argentině proti takové dohodě uvedl:

Bitcoin a kryptoměny slouží jako jedna z těchto možností – nechtějí být od ní odříznuti. Smekám před argentinským lidem. Přikláním se k názoru, že jejich hlas převládne a Bitcoin a kryptoměny budou i nadále přijímány v zemi, která to nejvíce potřebuje”

Blíží se termín pro přiznání daně z příjmů

Pokud jste v roce 2021 realizovali nějaké zisky z kryptoměn, měli byste je zdanit. Termín pro podání daňového přiznání se přitom blíží a zbývá již jen pár dní. Poslední termín pro přiznání a zaplacení daně z příjmů je do 1. dubna. Existují však dvě možnosti, jak si termín oddálit a získat více času.

Pokud přiznání podáte elektronicky, máte čas o měsíc déle, a to až do 2. května. A v případě, že za vás podává přiznání daňový poradce, může přiznání podat až do 1. července 2022. Uvedené termíny platí v České republice. Na Slovensku se termíny mírně liší – jsou o něco kratší a končí vždy koncem měsíce. Nenašli jsme zde pobídku pro elektronické podání a místo toho Slováci získají čas až do 30. 9., pokud měli příjem ze zahraničí. Rozdíly jsou i v samotné sazbě.

V ČR lidé platí 15% daň z příjmů, kterou odvedou z rozdílu mezi příjmy a výdaji, tedy ze zisku. Nově však osoby s ročními příjmy přesahujícími 48násobek průměrné mzdy za rok zaplatí progresivní daň 23 %. Příjmy do 1 701 168 korun tak podléhají nižší sazbě, cokoli nad tím se zdaní více (23 % se daní pouze z části příjmů, která limit přesáhne).

Pokud nás čtete na Slovensku, tak si bohužel připlatíte. Kromě daně si totiž Slováci ze zisků z kryptoměn zaplatí dodatečných 14 procent na zdravotních odvodech. Navíc i samotná sazba je zde vyšší, a to 19 % do 36 256 euro a 25 % nad touto částkou. Celkem se tak zdanění kryptoměn na Slovensku vyšplhá na 33 resp. 39 procent.

Uvedené informaci si prosím sami ověřte, i když jsme se snažili, aby byly 100% správně, mohli jsme udělat chybu.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Afričané se hrnou do kryptoměn

Počet uživatelů kryptoměn v Africe vzrostl v roce 2021 o 2 500 %. Uvedená čísla zveřjnil KuCoin ve své zprávě. Burza uvádí, že krypto transakce v Africe vzrostly v roce 2022 až o 2 670 %.

Johnny Lyu, generální ředitel KuCoinu, k tomu uvedl, že „adopce digitálních aktiv v Africe bude i nadále exponenciálně růst,“ a dodal, že:

„Africké země mají nejvyšší míru přijetí kryptoměn na světě a předčí dokonce i ty největší regiony, jako jsou Spojené státy, Evropa a Asie.”

Více než 88,5 % kryptoměnových transakcí uskutečněných Afričany jsou přeshraniční převody. Afrika se stala robustním testovacím místem pro problémy, které se kryptoměny pokoušejí řešit. Za Severní Amerikou je Subsaharská Afrika druhým největším regionem na světě v počtu kryptotransakcí za posledních 90 dní.

 

Fed a kryptoregulace; Virginské banky nabídnou krypto; EU hlídá kryptoburzy kvůli sankcím: Zprávy týdne

Fed poprvé od roku 2018 zvýšil úrokové sazby, zvyšovat bude letos 7krát

Prezident Zelenskyj podepsal novou regulaci kryptoměn na Ukrajině

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *