Panama uzákonila kryptoplatby; Roger Ver je zpět – s Dogecoinem; ETH poplatky roztrhly rekordy: Zprávy týdne

btc, bitcoin, ritual, tajemný

Je tady další díl pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin dnes mění majitele za 38 596 USD. Jeho cena se tak od minulého týdne lehce propadla z 38 812 USD. Mezitím však určitá najistota a obavy vedly k poklesům na trhu altcoinů a dominance BTC tak vzrostla o 1,3 procenta na současných 42,5 % kryptotrhu. V TOP10 kryptoměnách se nejvíce propadla Solana, která v sobotu zaznamenala 7hodinový výpadek, a to o 8,07 %.

Panama uzákonila kryptoplatby

Zákonodárci v Panamském národním shromáždění ve čtvrtek schválili návrh zákona, který reguluje používání a komercializaci kryptoaktiv ve středoamerické zemi známé jako centrum offshore finančních služeb. Zákon ještě musí podepsat prezident Laurentino Cortizo.

Země otevírá dveře používání kryptoměn a kryptoměnových transakcí v soukromém sektoru a umožní platbu daní v kryptoměně. Zákon se týká obchodování a používání kryptoaktiv, vydávání digitálních cenných papírů, nových platebních systémů a tokenizace drahých kovů.

Panamci nyní mohou používat krypto jako platební prostředek pro jakoukoli civilní nebo obchodní operaci, kterou zákon v zemi nezakazuje. Zhodnocení kryptoměny, která bude následně použita k platbě zboží nebo služby, by v zemi nemělo podléhat zdanění.

,,To pomůže Panamě stát se centrem inovací a technologií v Latinské Americe,” řekl Gabriel Silva, panamský zákonodárce, který návrh zákona prosazoval, s tím, že legislativa ,,pomůže vytvářet pracovní místa a finanční začlenění.”

TIP: Jak fungují kryptoměnové, DeFi a NFT airdropy a kdo je může využít

Roger Ver je zpět – s Dogecoinem

Kontroverzní osobnost, o které dlouho nebylo slyšet poté, co Bitcoin Cash (BCH) vypadl z TOP10 kryptoměn – Roger Ver – je zpět. Někdejší bitcoinový nadšenec byl společně se samozvaným Satoshim – zakladatelem Bitcoin SV (BSV) Craigem Wrightem – hlavním účastníkem “války bitcoinových forků”.

Po více než roce se Roger Ver opět objevil na Twitteru a rovnou začal propagovat kryptoměnu Dogecoin (DOGE). Majitel portálu Bitcoin.com, který svého času prezentoval Bitcoin Cash (BCH) jako “skutečný Bitcoin”, se stal fanouškem memecoinu DOGE kvůli jeho nízkým transakčním poplatkům a rychlé realizaci transakci.

,,Dogecoin je výrazně lepší, je levnější a spolehlivější (než Bitcoin). Pokud bych si měl vybrat tři uchazeče o dominantní světovou kryptoměnu, byl by to Doge, Litecoin a Bitcoin Cash,” uvedl.

Aktuálně 23. největší kryptoměna BCH dlouhodobě upadá. Ze svého někdejšího ATH z konce 2017, na úrovni cca 4 000 USD,  je nyní na pouhých 282 dolarech.

Advertisement

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

ETH poplatky roztrhly rekordy

O víkendu se na ethereové síti roztrhl pytel transakcí. Způsobilo to mintování NFT, které mají představovat pozemky v projektu Otherside Metaverse. Projekt vyvinula společnost Yuga Labs ve spolupráci s Animocou Brands, která stojí za populárním Sandboxem.

Pozemky se mintovaly za fixní cenu 305 ApeCoinů (APE), přičemž za pár hodin množství transakcí spotřebovalo více než 177 milionů dolarů na ETH poplatcích a na chvíli dokonce položilo blockchainový průzkumník Etherscan.

Za vymintování jednoho pozemku uživatelé v průměru zaplatili poplatek okolo 3 etherů (téměř 200 tisíc korun). Cena běžné ethereové transakce pak během šílenství stoupla z několika dolarů na 300 až 400 USD. V době přípravy Zpráv týdne se již situace na ethereové síti jeví relativně klidná a běžná transakce vyjde na cca 4,61 USD.

Bitcoinové transakční poplatky se pak pohybují kolem 38 centů. To značí vhodný čas pro případný úklid v portfoliích a peněženkách, včetně konsolidace mincí, a podobně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.