Podle této studie emise těžařů Bitcoinu po zákazu v Číně vyskočily o 17 %

těžba, plány, Čína

Podle výzkumné zprávy publikované ve vědeckém časopise Joules se po čínském zákazu těžby zvýšily emise uhlíku při těžbě Bitcoinu.

V Číně určitá část těžby probíhala za využití čisté energie z vodních elektráren. Před květnem 2021 se v této zemi soustředilo více než 60 % celkové míry hashrate bitcoinové sítě. Svým zákazem Čína do jisté míry rozptýlila obavy z koncentrace přiliš velkého podílu těžby na jednom místě, což v krajním případě mohlo podkopat decentralizaci BTC.

Nová výzkumná zpráva s názvem Revisiting Bitcoin’s carbon footprint publikovaná v recenzovaném vědeckém časopise Joules však zdůraznila, že čínský zákaz těžby kryptoměn nepřispěl ke snížení uhlíkové stopy bitcoinové sítě.

Naopak, podle jejích závěrů se tyto emise zvýšily o 17 %. Oxid uhličitý vzniká například při spalování uhlí v uhelných elektrárnách a podobně. Těžaři, kteří se přesunuli do Spojených států, Ruska či Kazachstánu. Podle zprávy klesl podíl obnovitelné energie používané k těžbě BTC od loňského srpna ze 42 % na přibližně 25 %.

TIP: BlockFi recenze: Vydělávejte úroky ze své kryptoměny, zatímco spíte [aktualizace 2022]

Alex de Vries, jeden z autorů zprávy, k tomu uvedl:

„Studie obecně zdůrazňuje, jak se těžba Bitcoinu stala ještě špinavější po čínském těžebním zásahu v loňském roce. Mnoho těžařů vodních elektráren, kteří sem měli dříve přístup, bylo nyní nahrazeno zemním plynem (v USA). Kromě toho je elektřina z uhlí v Kazachstánu také špinavější než elektřina z čínského uhlí. Dohromady to dělá těžbu proof-of-work ještě uhlíkově náročnější, než byla.“

Advertisement

 

Známe závěry studie o spotřebě energie Bitcoinu od společnosti NYDIG

Rubl padá; Anonymous v kyberválce s Ruskem; První robot hodler: Zprávy týdne

Ukrajina dostala dary v kryptoměnách v hodnotě přes 17 mil. dolarů

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.