Výkon bitcoinové sítě klesl až o 70 %! Čeká nás rekordní úprava obtížnosti těžby Bitcoinu

bitcoin, halving, vypumpovat, cena, smutek, škleb, smutný

V příští úpravě obtížnosti těžby Bitcoinu, která se provádí automaticky na základě Satoshiho kódu, dojde k radikálnímu snížení obtížnosti těžby. Data naznačují, že půjde o rekordní úpravu, která by měla dosáhnout asi 21 %. Na vině je další vlna zavírání čínských těžebních komplexů.

Hashrate BTC je na dvouletém minimu

Čína v některých oblastech zavírá dveře těžařům Bitcoinu a ti jsou proto nuceni zavírat své těžební haly a stěhovat své stroje jinam. Tato událost má zásadní vliv na hashrate Bitcoinu. Jedná se o metriku ukazující celkový těžební výkon sítě Bitcoinu a je poměrně úzce spojen se zabezpečením sítě před útoky. Propady jsou v menším měřítku běžné, ale ten současný již dosáhl asi 70 % z maxim, kdy se v dubnu hashrate přiblížil 200 milionům TH/s.

Bitcoin hashrate (zdroj: Ycharts)

Těžba bitcoinů je navržena tak, aby se sama upravovala každých 2016 bloků na základě celkové hashrate v síti. Tato “kouzelná” schopnost je zakódována do Bitcoinu jeho zakladatelem Satoshi Nakamotem. Očekává se, že k další úpravě dojde 2. července. Obtížnost těžby se podle všeho propadne o přibližně 21 %. To by byl největší pokles obtížnosti v historii Bitcoinu a bude to také poprvé od prosince 2018, co síť zaznamenává poklesy obtížnosti třikrát po sobě.

Méně bloků

Množství hardwarového výkonu nasazeného v síti BTC určuje, jak dlouho trvá výroba bloků – proces, který má podle pravidel sítě trvat 10 minut. Pokud se výroba bloků zrychlí na více než 10 minut, síť zvýší obtížnost. Na druhou stranu, pokud se spousta těžařů přepne do režimu offline, prodlouží se doba výroby bloků a síť zaznamená potíže. Právě k tomu dochází nyní a jak už bylo řečeno, na úpravu si Bitcoin počká asi 5 dní, během kterých se těžba zpomalí, vytěží se méně bloků a zpracuje méně transakcí.

Z uvedeného zároveň plyne, že jde o dočasný problém, který zmírní příští úprava obtížnosti. Dále s tím, jak se těžaři postupně přesunou do jiných oblastí po celém světě, bude opět docházet k nárůstu hashrate a situace se pravděpodobně uklidní, byť to může trvat řadu měsíců. Jelikož se dosud drtivá většina těžebního výkonu nacházela v Číně, je z dlouhodobého hlediska odsun těžařů do jiných částí světa pro decentralizaci Bitcoinu pozitivní a může mu v konečném důsledku pomoct.

Miliony ASIC minerů offline

Propad výkonu sítě BTC vyvolala situace v Číně. Od té doby, co provinční vlády v Sinťiangu a S’čchuanu vydaly příkazy k zastavení dodávek elektřiny pro farmy těžící bitcoiny – 9. června, respektive 18. června – hashrate sítě poklesla asi o 90 EH / s. Jinými slovy jen za poslední měsíc došlo k propadu zhruba o 60 %. To také znamená, že miliony bitcoinových ASIC minerů – speciálních strojů pro těžbu BTC – byly odpojeny od sítě a nyní buď hledají změnu majitele, nebo čekají na přesun někam jinam.

V současné době existuje na trhu s použitými minery značná nabídka, která dokonce přiměla společnost Bitmain, výrobce tohoto zařízení, pozastavit globální prodej spotových objednávek. Mezitím již těžební farmy mimo Čínu zaznamenávají nárůst. Nicméně může jít o běh na dlouhou trať a někteří odborníci uvádějí, že to může trvat velmi dlouho, než se hashrate obnoví, protože došlo k velkému zásahu po náhlém zájmu o těžbu BTC, ekologii těžby a samozřejmě také po regulačních změnách v Číně.

„Vzhledem k omezené nabídce hostitelského prostoru pro těžaře bitcoinů a času, který je zapotřebí k vybudování nových těžebních zařízení nebo k nasazení nových strojů, si nemyslím, že by se hashrate brzy obnovila,“

Advertisement
uvedl Igor Runets, zakladatel a generální ředitel ruského poskytovatele hostitelské kapacity pro těžaře BitRiver. „Navíc z rozhovorů s našimi partnery v Číně věříme, že mnoho těžařů v Číně drží stroje, které byly vypnuty, až do 100. výročí Komunistické strany Číny v naději, že vláda může zvrátit svoji politiku proti těžbě.”

Závěr

Propady hashrate obvykle úzce souvisí s náladou na trhu. V tomto případě je však za většinu poklesu výkonu bitcoinové sítě zodpovědný odsun těžařů z Číny. Z tohoto důvodu nelze považovat aktuální pokles za indikátor negativní nálady na trhu či ryze další důvod pro pokračování poklesu ceny hlavní kryptoměny, která se nyní stále pohybuje v přibližném rozmezí 30 až 40 tisíc dolarů. Přestože z dlouhodobého hlediska může mít odsun těžařů z Číny pozitivní vliv, krátkodobě může způsobit řadu problémů jak pro jednotlivce, tak i pro celou bitcoinovou komunitu uživatelů, hodlerů a dalších zapojených skupin.

Latinská Amerika zažehla bitcoinové hnutí, ale Spojené státy s Čínou by mohly zahájit útok: Příběh týdne

Zásahy do těžby se stupňují – Čína hrozí těžařům sociálním vyloučením; Írán těžbu zakázal do konce léta: Příběhy týdne

Svoboda stále není samozřejmostí! Na začátku třetího tisíciletí [Komentář]

Jak vydělat na kryptoměnách peníze a co je vlastně kryptoměna

Falešný Ledger vám příjde poštou; Miami nabídne čistou energii těžařům; Světová banka nepomůže Salvadoru: Příběhy týdne

Zatímco FED pokračuje v tisku, hedgeové fondy masivně inklinují k Bitcoinu: 98 % finančních ředitelů potvrdilo budoucí investici!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.