Světové vlády o 25 % navýšily své žádosti o data uživatelů Big Tech společností, jako je Apple, Google a Microsoft

Nová studie společnosti Surfshark odhaluje vzestupný trend požadavků na osobní údaje uživatelů největších platforem ze strany globálních vlád.
Pro web2 je typické, že se nakládání s daty uživatelů Big Tech společnosti stává kontroverzní. Meta, Apple, Google či Microsoft jsou často obviňovány ze shromažďování a prodeje osobních údajů svých uživatelů.
Kam přesně tato data jdou a kolik z nich je předáno společnostem a vládám, není úplně jasné. Studie Surfshark však odhaluje, že požadavky na osobní údaje uživatelů od globálních vlád jsou na vzestupu.
Nejvyší meziroční nárůst byl v roce 2020, a to o 38 %, následovaný 25% nárůstem v roce 2021. Studie sledovala období od roku 2013 do roku 2021, takže nevíme, jaký zájem vlád o data uživatelů byl v roce 2022.
Během období studie úřady požadovaly data dvou z pěti účtů hostovaných společností Meta. Celkově je patrný poměrně velmi vysoký nárůst zájmu vlád o data lidí, jak ilustruje následující graf.
Studie ukazuje, že 60 % žádostí přišlo od úřadů ve Spojených státech a v Evropě. USA však požadovaly data více než dvojnásobku účtů na 100 000 uživatelů než všechny země v Evropské unie dohromady.
Gabriele Kaveckyte, členka poradce pro ochranu soukromí ve společnosti Surfshark, uvedla, že spolu s žádostmi o data úřady také hledají způsoby, jak monitorovat a řešit zločin prostřednictvím online služeb.
Na jedné straně by zavedení takových nových opatření mohlo pomoci vyřešit závažné kriminální případy, ale organizace občanské společnosti vyjádřily své obavy ohledně podpory sledovacích technik.
Decentralizace a nástroje Web3 by mohly nabídnout řešení monopolu Big Tech společností na informace o uživatelích.