Návrh zákona, který je nazýván „RESTRICT“ zákon, byl předložen Kongresu. Zákonodárci si v něm rozšiřují své obzory, pokud jde o zásahy proti financím a technologiím. Tvrdé tresty odnětí svobody na desítky let za použití VPN?
Nový návrh zákona, který se původně zaměřoval na zákaz TikToku, by mohl mít vážné důsledky mimo jiné i pro uživatele virtuální privátní sítě (VPN) ve Spojených státech.
Původně byl nazýván „TikTok Ban Bill,“ ale nyní má mnohem širší dopady. Uživatelé VPN by v USA mohli podle zákona čelit vysokým pokutám nebo trestům odnětí svobody.
Dvoustranný zákon byl představen v březnu jako „Omezení vzniku bezpečnostních hrozeb, které ohrožují informační a komunikační technologie (RESTRICT).“
VPN (virtuální privátní síť) uživatelům slouží k ochraně, jako další vrstva zabezpečení webové komunikace. Dále jim umožňuje zamaskovat nebo změnit svou internetovou adresu. To je často nutné pro přístup k obsahu, který by jinak mohl být blokován nebo cenzurován.
Pokud návrh v USA projde, bude představovat rizko vězení pro uživatele VPN. Zejména to má platit v případech, kdy se používají pro přístup k zakázaným webům, jako je TikTok.
Návrh zákona nařizuje ministru obchodu, aby „identifikoval, odrazoval, narušoval, předcházel, zakazoval, vyšetřoval nebo jinak zmírňoval“ rizika národní bezpečnosti spojená s technologiemi spojenými s nepřátelskými zeměmi USA.
Návrh zákona také obsahuje dlouhý seznam komunikačních technologií, které hodlá prověřit. Patří mezi ně webhosting, cloudové služby, služby doručování obsahu, drony, platební aplikace, herní aplikace, umělá inteligence a e-commerce.
Potenciální tresty pro uživatele internetu, kteří použijí zakázané weby nebo jinak poruší nový zákon jsou přitom děsivé. Hrozí jim pokuta až do výše milionu dolarů a 20 let vězení.
Čínská platforma sociálních médií TikTok přitom má ve Spojených státech odhadem 150 milionů uživatelů. Rychlý posun v návrhu zákona, který to chce změnit, následuje po kongresovém grilování generálního ředitele TikToku Shou Zi Chewa minulý týden.
Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy poté uvedl:
Je velmi znepokojivé, že generální ředitel TikToku nemůže být upřímný a přiznat, že to, co už víme, je pravda. – Čína má přístup k uživatelským datům TikToku. Sněmovna bude postupovat vpřed s legislativou na ochranu Američanů před technologickými chapadly Komunistické strany Číny.
Pokud bude nová legislativa schválena, nemusí to být jen Čína, před kým mohou Američané potřebovat ochránit. Ta totiž poskytne americké vládě rozsáhlé pravomoci zasáhnout proti jakýmkoli technologiím a službám, které považuje za hrozbu, včetně technologie VPN.
Kritici to označili za zákon, který počínští Ameriku, protože je až děsivě podobný legislativě v Číně, která má jednu z nejtvrdších cenzur internetu. Je pozoruhodné, že v kdysi nejsvobodnější zemi světa má nyní hrozit až 20 let vězení za návštěvu politicky zakázaných webů.
[stextbox id=’info’]Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.[/stextbox]
[stextbox id=’info’]Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.[/stextbox]
[stextbox id=’info’]Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.[/stextbox]