Těžaři se navzdory zákazu vrací do Číny! Země je 2. největší centrum těžby BTC na světě

Do Číny, někdejší kryptotěžební velmoci, která před časem zakázala kryptoburzy i těžbu Bitcoinu, se nyní navzdory zákazu vracejí těžaři přední kryptoměny.
Návrat těžařů do Číny
Před rokem Čína vyhnala bitcoinové těžaře i kryptoburzy, když v květnu oznámila zákaz. Přesně o rok později se země znovu stala jednou z 3 největších velmocí v těžbě Bitcoinu.
Podle nejnovější studie Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF) zde i přes stáletrvající zákaz došlo k oživení těžebního průmyslu, přičemž Čína v současnosti zaujímá 21,11% tržní podíl.
Prvenství nyní drží USA s 27,69 %. Na druhou stranu země, které byly dříve vnímány jako silnější uzly těžby Bitcoinu, jako je Kazachstán, Kanada a Rusko, jsou daleko pozadu s 13,22 %, 6,48 % a 4,66 %.

Vedoucí projektu CBECI Alexander Neumueller uvedl:
„Naše data empiricky potvrzují tvrzení zasvěcených osob z oboru, že těžba bitcoinů v zemi stále probíhá. I když těžba v Číně zdaleka nedosahuje svých dřívějších výšin, zdá se, že země stále hostí asi pětinu celkového hash rate.“
Zpráva je založena na datech získaných ve spolupráci se čtyřmi hlavními těžebními pooly – BTC.com, Poolin, ViaBTC a Foundry.
Posun v těžbě Bitcoinu
Jak plyne z indexu Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), v dobách největší slávy se v Číně vytěžilo přibližně 75 % všech nových bitcoinů. Dočasně pak hashrate v Číně klesl dokonce na nulu, než se vrátil na cca 21 %.
Poslední aktualizace CBECI také signalizuje pokles podílu hash rate v Kazachstánu, třetím největším těžebním uzlu BTC na světě. Podíl kazašské BTC hash rate klesl z 18 % v srpnu 2021 na 13,2 % v lednu 2022.
Rusko vypadlo ze tří největších zemí podle míry hashrate BTC, přičemž zaznamenalo pokles z 13,6 EH/s v srpnu na 8,6 EH/s v lednu.
TIP: Hashrate BTC na ATH
Závěr
Není jasné, jak se těžaři Bitcoinu dokázali ukrýt před čínskou vládou. Čína se však zákazem těžby zřejmě připravila o nemalé daňové výnosy a podpořila rovnoměrnější rozložení hashrate Bitcoinu napříč světem. Těžaři zde působí i nadále, jen zůstávají ve stínu.
„Neustále hledáme způsoby, jak zlepšit naše data, abychom zvýšili spolehlivost našich odhadů. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je přivítat další přispívající těžařské skupiny, takže bychom rádi povzbudili ostatní těžařské skupiny, aby se zapojily,“ uzavírá vedoucí projektu CBECI.