[Update] Acala exploit: 3 miliardy dolarů v aUSD vyraženy ze vzduchu

acala usd, ausd

Stablecoin aUSD na Polkadot parachainu Acala zažil další problémy a opět se odklání od své fixace na dolar.

Acala USD vznikalo ze vzduchu

V polovině srpna Kryptohodler informoval o zřícení aUSD. Poté, co se odehrál exploit a hacker byl schopen vymintovat 1,2 miliardy jednotek, došlo k propadu na jeden cent a tým v podstatě zastavil síť.

Na Kucoinu, jediné kryptoburze kde se aUSD obchoduje, přesto cena zůstala okolo 0,8 až 0,9 USD. Vklady byly pozastaveny, pravděpodobně kvůli pozastavení blockchainu. O dva dny později se cena vrátila až téměř na 0,9 dolaru, než klesl na současných 0,79 USD.

Acala uvedla svou síť do režimu údržby, aby zmrazila finanční prostředky, a nakonec se jí podařilo získat zpět významnou část nezajištěných tokenů. Komunita Acala navrhla a hlasovala o referendu s cílem identifikovat a zničit chybně vyražené tokeny, aby se její dolar opět navázal na paritu na 1 dolar. Bylo navrženo a schváleno referendum o správě komunity. Na bloku 1652829 bylo cca 1 292 860 248 chybně vyražených aUSD na 16 různých účtech vráceno do honzon protokolu, aby byly spáleny.

TIP: Další stablecoin se zřítil: Exploit za 1,2 miliardy aUSD na Polkadot parachainu Acala

Interlay

Do situace byla vtažena služba Interlay, která uživatelům umožňuje zabalit bitcoiny (BTC) do iBTC a poté je používat napříč decentralizovanými finančními platformami. Exploit totiž postihl především fond iBTC/aUSD.

Zatímco vyšetřování stále probíhá, teorie je taková, že nesprávná konfigurace v fondu iBTC/aUSD umožnila útočníkovi vytvořit chybné množství aUSD. To pak vedlo k obavám, že útočník koupí iBTC s kradenými tokeny aUSD a převede je na BTC – což by eliminovalo schopnost Acaly získat zpět tokeny a obnovit svůj peg.

Advertisement

„Acala používala iBTC v postižených fondech spolu s dalšími aktivy, která nejsou Interlay, ale incident žádným způsobem neohrozil Interlay jako síť. Všechny operace systému byly a zůstávají plně funkční,” uvedl spoluzakladatel Interlay Alexej Zamjatin.

TIP: Zkrachovalý Celsius údajně ztratil 150 mil. USD! Mashinsky vesele obchodoval s bitcoiny zákazníků

Příběh pokračuje: vymintování aUSD za 3 miliardy dolarů

Acala později informovala, že dohromady bylo na 16 označených adresách poskytovatelů likvidity vyraženo a nárokováno více než 3 miliardy aUSD. Po referendu komunity Acala bylo spáleno asi 1,29 miliardy. Dalších bezmála 1,7 miliardy aUSD vyražených podvodem zůstalo na těchto 16 adresách na parachainu Acala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.