Včera nás zasáhla zpráva o chystané novele, která je na český krypto byznys přísnější, než vyžaduje směrnice EU. Chystaná přísnější implementace vyvolala obavy, proto se k tomu ještě jednou vrátíme a pokusíme se věc ujasnit.
Přísnost implementace a ohrožení konkurenceschopnosti
Jak píšou Hospodářské noviny, platná evropská směrnice vyžaduje, aby byly zřízeny centrální registry pro osoby podnikající v kryptoodvětví. Opírají se, jak jinak, o praní špinavých peněz pomocí kryptoměn, které se přitom nezakládá na žádných reálných číslech.
Naopak, jak nedávno informoval Dailyhodl i jiná média, zaznamenali jsme další skandál, kdy banka prala špinavé peníze. K tomu se přiznal bývalý manažer pobočky Wells Fargo v Kalifornii. Ten umožnil vyprat 14 mil. dolarů prostřednictvím Wells Fargo a řada dalších bank má na triku ještě podstatně vyšší částky.
- Centrální registr v ČR má být spravován živnostenským úřadem a sdílet data bude s Finančním analytickým úřadem (FAÚ).
Právě ředitel FAÚ vysvětlil, že přísnost vychází z doporučení v kryptokomunitě nechvalně známého nadvládního syndikátu FATF (tzv. Mezinárodní finanční komando). Libor Kazda pro HN řekl:
“Pokud bude obchod umožňovat platbu například bitcoinem a bude jej sám přijímat, bude povinnou osobou.”
Co to znamená? Že při přísném výkladu bude povinnou osobou snad i trafika na rohu, která se rozhodně přijímat bitcoiny. EU přitom cílí pouze na kryptoburzy, kryptosměnárny a peněženky. Váš hospodský, který přijímá za pivo Bitcoin, bude zřejmě muset pod hrozbou 500 000 Kč pokuty založit speciální živnost, která bude k tomuto účelu nově vytvořena. Zapíše se do registru. To ho zaváže k různému papírování.
„Firmy podnikající v oblasti kryptoměn také budou nově muset písemně dokumentovat postupy, pomocí nichž praní špinavých peněz předcházejí.”
..Píší Hospodářské noviny. Nicméně pokud obchod využije zahraniční službu, má klid a nikam se nic hlásit nemusí. To je doslova pobídka k tomu, aby všichni případní zprostředkovatelé plateb v kryptomnách opustili ČR a nabízeli zde své služby ze zahraničí.
Co k tomu dodat?
Připravovaná novela může být ještě upravena. V případě ponechání pak implementace směrnice EU v tomto stavu poškodí českou konkurenceschopnost a znevýhodní české firmy ve prospěch zahraniční konkurence. Přitom naše země má potenciál, být v této oblasti naopak tahounem. U nás např. vznikla první bezpečná hardwarová kryptopeněženka či první těžařský pool na světě!
Proto apelujeme na naše politiky, pokud se vám tento článek dostal do ruky, neutahujte zbytečně šrouby ve snaze se zabezpečit. Hackeři mají díky AML a KYC zákonům vytvořeným nedemokratickým uskupením FATF možnost napadnout povinné osoby a naše data budou na prodej! K těmto případům již dochází. Kdo chce porušovat zákon si cestu najde a přísnost bohužel odnesou slušní a poctiví podnikatelé a občané v byrokratické zátěži, vážnému ohrožení osobních údajů a ohrožení české konkurenceschopnosti v rychle se rozvíjejícím světě nových technologií.
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.
Zdroje:
https://archiv.ihned.cz/
https://kryptohodler.cz/
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!