Čtvrtek, 18 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

VeChain | 1,1 miliardy VET bylo ukradeno nadaci v důsledku lidské chyby – je šance na návrat?

Lidský faktor je nejpravděpodobnější příčinou 6,5milionové (USD) ztráty nadace kryptoměny VeChain, ke které došlo v pátek 13. Množství ukradených mincí VET přesáhlo miliardu.

Nadace VeChain vyzývá všechny kryptoměnové burzy po celém světě, aby blokovaly transakce pocházející z peněženky, kde se nachází ukradené mince.

Nadaci VeChain bylo ukradeno 1,1 mld. VET

Hacker si vybral pátek 13., aby zaútočil na prostředky nadace kryptoměny VeChain. Jak okradení uvádí, nejpravděpodobněji se mu podařilo využít nedbalost zaměstnance. Přibližně 1,1 miliardy tokenů VET v této adrese bylo převedeno do 0xD802A148f38aBa4759879c33E8d04deb00cFB92b, této jednotlivé adresy hackera,” uvádí zdrceně na svém blogu.

Celkem se hodnota ukradených mincí vyšplhala na přibližně 6,5 milionu dolarů, tedy téměř 150 milionů korun.

VeChain stopuje ukradené mince

Vzhledem k tomu, jak obrovské množství peněz bylo ukradeno a o jak významnou ztrátu se jedná, je pochopitelné, že nadace VeChan dělá, co může, a nespouští prostředky z očí. Ukradené mince by mělo být velmi složité prodat na kterékoli burze. VeChain také sleduje pohyb mincí v reálném čase ve snaze zabránit zlodějům ve výplatě.

Vše, co bylo ukradeno, je již také označeno, a to na serveru VeChainStats. Nadace k tomu uvádí:

„Všechny adresy přidružené k uvedené adrese hackera byly označeny na serveru VeChainStats. Seznam se automaticky aktualizuje, jakmile hacker odešle jakékoli prostředky z původní adresy. Nadace VeChain sleduje přenos těchto VET v reálném čase a podnikla několik kroků, aby situaci kontrolovala.”

Kroky proti hacku

Není příliš pravděpodobné, že by se podařilo jednou odcizené mince získat zpět, ale určitá naděje tu je. VeChain mimo jiné požádal o pomoc zpřátelenou platformu Hacken s velkou komunitou etických hackerů – tzv. white hat hackers

. Uvádí se:

„Zapojili jsme pomoc Hacken spolu s jeho komunitou whitehat a týmy vechainstats.com, které pomáhají s monitorováním a omezováním situace. Jejich odbornost v oblasti správy blockchainových dat a kybernetické bezpečnosti pomůže našemu úsilí.”

Nadace zahájila vyšetřování a ukázalo se, že na vině je pravděpodobně nedbalost zaměstnance, který se při zacházení s kryptoměnou neřídil standardním postupem schváleným nadací.

Kromě stopování hackera také ihned prověřili zbývající prostředky, aby jich nemohlo být ukradeno ještě více. Incident byl následně ohlášen komunitě, s ujištěním, že nijak nesouvisí s účinností standardních postupů nebo řešení hardwarových peněženek VeChain. A odpovědná osoba bez úplného dodržování [zmíněných postupů] ponese zodpovědnost a důsledky interních řídících akcí.”

Závěr

Došlo k hacku, při kterém nadace VeChain ztratila více než miliardu mincí nativní kryptoměny VET. Ačkoli k hacku došlo v pátek 13, jedná se spíše o zlomyslnost a škodolibost hackera,  který využil chybu zaměstnance nadace, než o smůlu. Na dopadení pachatele nyní pracuje policie, ale také tým odborníků na kybernetickou bezpečnost. Také burzy po celém světě by mohly být nápomocné v odhalení hackera, či se mu alespoň pokusí zabránit kryptoměnu prodat. VET již v důsledku incidentu ztratil asi 10 % tržní hodnoty.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

BREXIT | Británie zná výsledky předčasných voleb – lidé zvolili respekt k referendu a potvrdili odchod z EU

Zdroj:
https://medium.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *