Středa, 18 záříVítejte na českém hodlerském webu!

Vše, co jste chtěli vědět o blockchainu: Co je blockchain, jak to funguje a k čemu vlastně slouží

Blockchain je distribuovaná databáze trvale uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů uložených v blocích, která je sdílena mezi uzly počítačové sítě. Ačkoli existují pokusy o překlad názvu blockchainu do češtiny, jako je bločenka, bloksíť a podobně, nakonec se název podobně jako třeba internet uchytil v nezměněné podobě.

Co je Blockchain

Blockchain jako databáze ukládá informace elektronicky v digitálním formátu. Pokud chcete pochopit jeho strukturu, představte si řeťez, do kterého je v pravidelném intervalu zamykán další článek. Tomuto článku se říká blok a obsahuje data.

Blockchainy jsou nejlépe známé pro svou klíčovou roli v systémech kryptoměn. Poprvé technologii tímto způsobem využil Satoshi Nakamoto, když vytvořil Bitcoin (BTC).

Význam blockchainu jako převratné technologie umožňující vznik kryptoměn spočívá v tom, že zaručuje věrnost a bezpečnost záznamu dat a generuje důvěru bez potřeby důvěryhodné třetí strany (stát, banka…).

Bloky mají určité úložné kapacity a po naplnění jsou uzavřeny a propojeny s dříve vyplněným blokem. Jejich přidáváním se vytvoří řetězec dat známý jako blockchain. Každému bloku v řetězci je přiřazeno přesné časové razítko, jakmile je přidán do řetězce.

Na blockchainu lze ukládat různé typy informací, ale nejběžnější použití bylo zatím pro kryptoměny a jejich transakce. Díky blockchainu bylo zajištěno, že síť uzlů dokáže bezpečně udržovat v neměnné podobě bez centrální autority záznamy o transakcích a zůstatcích. Proto se v souvislosti s blockchainem hovoří o účetní knize a technologii distribuované účetní knihy (DLT).

Technologie blockchainu pro správné fungování vyžaduje, aby byla provozována decentralizovaně. Pokusy používat blockchain centralizovanýcm způsobem vedou ke ztrátě důvěryhodnosti dat. Mohou mít stejnou strukturu, ale z hlediska dalších aspektů dosahují srovnatených výsledků jako obyčejná tabulka v excelu.

Cílem blockchainu je umožnit digitální informace zaznamenávat a distribuovat, ale ne upravovat. Decentralizované blockchainy, jako je ten bitcoinový, jsou tedy neměnné a zadaná data jsou nevratná. Žádná jednotlivá osoba nebo skupina nemá nad databází kontrolu, ale spíše všichni uživatelé společně.

Zápis do blockchainu probíhá pouze prostřednictvím přidání dalších bloků na základě konsenzu. Ten je možný prostřednictvím hlasování finančně motivovaných účastníků sítě.

Jak bylo uvedeno, ideální využití blockchain našel v kryptoměnách. Databáze o digitální hotovosti bez banky je u Bitcoinu možná právě díky finanční motivaci účastníků a extrémně vysokému výpočetnímu výkonu sítě, který zabezpečuje její odolnost proti útokům již od ledna 2009.

Uživatelé, kteří se na validaci transakcí svým hlasováním podílejí, jsou za svoji aktivitu odměňováni v podobě nativních coinů daného blockchainu. Více ohledně procesu těžby a validace si přečtěte v samostatných článcích na tato témata.

Pro používání kryptoměn nemusíte být expertem na výpočetní technologii nebo blockchainové systémy. Není to raketová věda. Co však musíte znát určitě, jsou bezpečnostní pravidla.

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *