YouTube je aktuálně největší platforma pro sledování videí na světě. Jako taková se denně potýká s nesmírným množstvím videí a informací. Začali se zajímat o to, zda diváci jsou schopni si sami ověřit, zda dané video obsahuje zavádějící či nepravdivé informace. A jelikož odpověď zní – ne, rozhodli se to udělat za ně. Po zavedení v Brazílii a Indii přinášejí panel kontroly faktů do výsledků vyhledávání i pro Američany.
Panel kontroly faktů
Nový systém by měl podle YouTube pomoct americkým divákům rozlišit fakta od fikce a zavádějících či nepřesných informací a novinek. Toho chtějí docílit prostřednictvím obohacení výsledků vyhledávání o jednu novinku. Více než tucet nezávislých zdrojů včetně FactCheck.org, PolitiFact, The Dispatch a The Washington Post Fact Checker má poskytovat “pravdu”.
Platforma chce pomocí systému kontroly faktů bojovat proti konspiračním teoriím a šíření dezinformací. Tato iniciativa posílila v souvislosti s dezinformacemi, které se vyrojily v souvislosti s Covid-19. Youtube k tomu uvádí:
„Pomocí těchto panelů teď pomáháme řešit další výzvu: dezinformace, které se rychle objevují jako součást rychle se měnícího okruhu novinek, kde se běžně vyskytují neopodstatněná tvrzení a panuje nejistota ohledně faktů. (Například nepravdivá zpráva, že COVID-19 je bio-zbraň.) Naše informační panely pro kontrolu faktů poskytují v těchto situacích nový kontext zvýrazněním relevantních věcně kontrolovaných článků třetích stran nad výsledky vyhledávání pro příslušné dotazy, takže se naši diváci mohou sami informovat o tvrzeních v novinkách.“
Problémy YouTube
Platforma se potýká i s dalšími problémy, které zřejmě nevyřeší jen tím, že začne sdílet “pravdivé články”. Řada youtuberů se potýká s mazáním obsahu. V kryptokomunitě byl a je mnohým tvůrcům mazán obsah i celé kanály, zatímco skutečné podvody platforma, i podle Ripple, který nedávno YouTube zažaloval
, ignoruje.Námitka, že je vše v pořádku, protože se nakonec některé neprávem smazané kanály jako Crypto Crow i po “trvalém” odstranění vrátily zpět, neobstojí. Ukazuje se totiž, že kdo má dost diváků a dostatečný dosah, aby ho vedení YouTube vyslyšelo, tomu se kanál skutečně může zázrakem obnovit, zatímco menší kanály v mnoha případech zmizely nenávratně. Jak upozornil dokonce i Jaroslav Dušek, kterému YouTube nedávno smazalo video, neexistuje místo, kde by bylo možné zjistit, co vlastně konkrétně smazané video porušovalo.
Závěr
YouTube i přes problémy stále nevydalo žádné oficiální stanovisko, kde by se svou “komunitou” sdílelo, jak chce řešit výše uvedené problémy. Místo toho nyní v USA nasazuje systém kontroly faktů, který obohatí výsledky vyhledávání o články z ověřených zdrojů. Věřte, nevěřte – YouTube nyní Američanům pomáhá rozeznat pravdu od smyšlenky. Ano, tohle se skutečně stalo v roce 2020.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!