Čtvrtek, 18 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Zachrání umírající Terru “Master of Stablecoin” Do Kwon? [Souhrn]

Algoritmický stablecoin TerraUSD (UST) se zhroutil, v pátek dosáhl dna na 0,13 USD, což způsobilo dominový efekt, kdy se cena Luny z desítek dolarů propadla na 1 satoshi. Pomůže Do Kwon?

Zachrání Terru Do Kwon?

Minulý víkend, když UST vykazoval první varovné známky nestability a sklouzl na 0,985 USD, Luna Foundation Guard (LFG), nezisková organizace odpovědná za dohled nad zdravím ekosystému Terra, hlasovala pro nasazení 1,5 miliardy USD v bitcoinech z rezerv na podporu navázání UST na americký dolar.

Zpětně se krok jeví jeko červená vlajka, protože v zásadě měl být kurz na dolaru dostatečně zafixován pomocí algoritmického provázání s Lunou, které později přivedlo Lunu do spirály smrti.

Do Kwon se ukázal být ironickou postavou v rámci célé ságy, přičemž učinil několik historických výroků, které pravděpodobně jen tak nezapomeneme. Během začátku záchranné akce si připsal tento slogan:

„Poprvé začínáte vidět navázanou měnu, která se pokouší dodržovat bitcoinový standard. Jde o silnou sázku na to, že držení mnoha těchto zahraničních rezerv ve formě digitální nativní měny bude vítězným receptem.“

Intervence pomocí rezerv měl být plán, který ve skutečnosti LFG plánovala měsíce. Nadace od ledna nashromáždila více než 3,5 miliardy dolarů v rezervách v Bitcoinu, Avalanche, Luně a UST, aby je mohla nasadit, pokud by UST někdy klesl pod 1 dolar.

Otázka, kam se vlastně tyto peníze poděly a zda byly vůbec použity k deklarovaným účelům zatím zůstává ze strany Kwona znepokojivě dlouho bez odpovědi. Decrypt hovoří o tom, že prostředky směřovaly na kryptoburzy Gemini a Binance, kde jejich stopa končí.

Ani po několika dnech stále nevíme o žádném prohlášení o tom, co se zde s těmito prostředky dělo dále.

“Master of Stablecoin” vyrobil parodii roku

Věci se daly do pohybu a UST začal padat pod dolar, což vyvolalo stablecoinovou obdobu runu na banku, kdy lidé spěchali, aby si z UST co nejdříve vybrali dolary, než se zřítí do pekel. Do Kwon, spoluzakladatel společnosti Terra, přesto po celou dobu krize na Twitteru hrdě nosil samozvaný titul: „Master of Stablecoin.“

Do Kwon ještě minulý týden stihl doslova napsat, že se to nikdy nestane.

„Takže, je tento $UST depeg právě teď s námi v místnosti? Ne? Předepisuji 24 hodin fixace během následujících 7 dnů”

V březnu zase pohrozil, že osobně rozdrtí své soupeře na trhu algoritmických stablecoinů.

„Mou rukou $DAI zemře.”

Master of Stablecoin, který byl zjevně v posledních minutách v dokonalé formě, pokračoval výrokem:

„Ti z vás, kteří čekají, až se Země [čti UST] stane nestabilní – obávám se, že budete čekat, dokud nevyprší věk lidí. Města se vrátila do země. Oceány vyschly na prach. Mapa kontinentů byla překreslena a dinosauři se opět potulují po zemi. Hodně štěstí.”

Nicméně jeho slova neměla tolik síly a nestabilita přišla – hodně nestability. Algoritmus chrlil do oběhu stále více Terry (LUNA) což mělo pomoct UST zpět nahoru. Bohužel se roztočilo hyperinflační kolo, ze kterého už nebylo záchrany. Než to konečně někdo z Terry vypnul a zarazil další tisk Luny, zvýšilo se množství jednotek v oběhu z cca 350 milionů na 6,5 miliard.

Zdroj: Messari

UST zahájilo vážné problémy v pondělí, když propadlo na 79 centů. Do Kwon ujistil své následovníky, že dělá vše, co je v jeho silách, aby na situaci hodil peníze.

„Blíží se oznámení plánu obnovy UST. Vydržte,” uvedl Do Kwon později bez jasného scénáře, ale obnova se zatím stále nekoná. V úterý ještě přidal:

„Blížím se… zůstaňte silní, šílenci.”

„Jsme tady, abychom zůstali,” vytušil později, stále bez nastínění kroků záchrany. V pátek však již jen osobně zatloukl poslední hřebíček do rakve UST:

„Stále věřím, že decentralizované ekonomiky si zaslouží decentralizované peníze – ale je jasné, že $UST v současné podobě těmi penězi nebude.”

Kryjte se, přichází!

Tohle vás pravděpodobně dorazí. Jak možná víte, hodně uživatelů DeFi drželo své UST zamčené v protokolu Anchor, který vyplácel 20 % ročně…

Generální ředitel kryptoměny TRON Justin Sun právě slíbil návratnost až 30 % za staking svého nově vydaného algoritmického stablecoinu USDD na lending protokolu JustLend.

Své vlastní řešení situace pak navrhl CZ (CEO Binance). Zahrnovalo delistaci všech obchodních párů LUNA, po kterém následovalo obnovení výhradně v páru s BUSD – stablecoinem Binance. Údajně šlo o ochranu uživatelů, o čemž však mnozí na Twitteru začali vážně polemizovat.

CZ dále odmítl myšlenku validátorů na hard fork, který by rozdal mince nové verze Luny (TERRA2) všem držitelům na základě zpětného snímku před kolapsem trhu. Uvedl:

„Snížení nabídky by mělo být provedeno pálením, a ne rozvětvením ze starého data, a opustit každého, kdo se pokusil minci zachránit. Taky nevlastním žádnou LUNU ani UST. Jen komentuji.”

Ačkoli bychom rádi, zatím nemůžeme nabídnout víc. Pokud jste čekali informaci o zázračném plánu na záchranu Terry a UST, tak nic takového v tuto chvíli bohužel není.

Tip: Jak si koupit Bitcoin a jiné kryptoměny – Průvodce pro začátečníka

Závěr

V článku nezazněly konspirace, kterých se okolo celé události vyrojila celá řada. Asi nejzajímavější z nich odkazuje na Sorosovu sázku z roku 1992 proti Bank of England. Minulý rok totiž tweeter s názvem @FreddieRaynolds varoval, že Terra je náchylná k útoku v „Sorosově stylu.“ V té době Do Kwon toto vlákno zamítl jako „pravděpodobně nejretardovanější vlákno, které jsem v tomto desetiletí četl.“

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *