Jako každé pondělí, i dnes vám přinášíme pravidelné Zprávy týdne na hodlerském webu. Cena Bitcoinu od minulého týdne klesla o tisíc dolarů. BTC se dnes dopoledne obchoduje za 46 146 USD. O něco lépe se dařilo altcoinům. Dominance hlavní kryptoměny díky tomu klesla o 1,5 % na současných 40,7 procent kryptotrhu. V první desítce se nejlépe dařilo Solaně, která rostla o 25,6 %, a coinu Terra s 20,2% růstem za 7 dní.
2 mil. BTC zbývají k těžbě
Těžba Bitcoinu má na kontě další zajímavý milník. V pátek byl vytěžen již 19miliontý bitcoin. K dosažení veškerých zbývajících mincí BTC tak nyní zbývá vytěžit posledních 1 997 669 jednotek.
Zatímco prvních 19 mil. BTC se těžilo zhruba 13 let, zbytek bude trvat o něco déle. K dokončení procesu těžby Bitcoinů bude od nynějška potřeba dalších 118 let.
Do roku 2040 se odměna za blok sníží na méně než 0,2 BTC a bude k dispozici pouze 80 000 bitcoinů z celkových 21 milionů. Těžba posledního bitcoinu pak bude trvat téměř 40 let. Analytici se shodují, že nedostatek nových mincí bude z dlouhodobého hlediska působit růstově na cenu Bitcoinu. Kromě toho bylo nezanedbatelné množství jednotek ztraceno. Chainalysis odhaduje, že se může jednat až o čtyři miliony BTC.
TIP: Rok 2140: Kolik by mohl stát Bitcoin, až se vytěží do poslední mince?
Bank of Japan chce globální kryptoregulace
Japonská centrální banka varovala země G7, že je třeba rychle zavést společný regulační rámec pro kryptoměny, aby bylo možné prodiskutovat digitální aktiva, která mají být použita k obcházení sankcí. Vedoucí oddělení platebních systémů BOJ Kazushige Kamiyama řekl agentuře Reuters, že používání stablecoinů velmi usnadňuje „vytvoření individuálního globálního vypořádacího systému.“
Sankce proti Rusku mohou být použity k útoku na kryptoměny, jak někteří kryptonadšenci predikovali. Kamiyama dodal, že pocit naléhavosti je prvořadý, pokud mají země G7 účinně koordinovat regulaci kryptoměn, vzhledem k jejich širokému přijetí.
Pouhé čtyři dny poté, co BOJ oznámila přechod do fáze dvě testování životaschopnosti japonského CBDC, Guvernér BOJ, Haruhiko Kuroda na japonském fintech summitu FIN/SUM uvedl:
„Považujeme za důležité se důkladně připravit na to, abychom vhodným způsobem reagovali na změny okolností, a to z hlediska zajištění stability a efektivity celkových platebních a vypořádacích systémů.”
Trezor šetří únik dat
Výrobce hardwarové kryptopeněženky Trezor vyšetřuje možný únik uživatelských dat. Na probíhající phishingovou kampaň zaměřenou na vlastníky Trezoru upozornili uživatelé.
V rámci útoku obdrželi vlastníci HW peněženky e-mail, který je vyzval ke stažení aplikace z domény “trezor.us”. Ta se však liší od oficiální domény společnosti Trezor, “trezor.io”. Kdo si takovou podvodnou aplikaci stáhne, s velkou pravděpodobností příjde o peníze.
Obdobný problém dříve zaznamenala také druhá nejznámější kryptopeněženka – Ledger. Fakt, že i tito giganti podnikající v oblasti kybernetické bezpečnosti a zabezpečení kryptoměn narážejí na úniky dat, velmi zpochybňuje celou koncepci KYC, kdy se občanské průkazy a další extrémně citlivá uživatelská data skladují na kryptoburzách v domnění zákonodárců, že se tím sníží kriminalita.
Evropský parlament odhlasoval zavedení KYC na soukromé krypto peněženky! Šíří se vlna kritiky