Úterý, 8 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

Lze změnit maximální množství 21 mil. mincí Bitcoinu?

Je možné, že by někdo přišel a změnil bitcoinový hard cap? Může se stát, že bude vytěženo více, než je maximální množství stanovené Satoshim Nakamotem na 21 milionů mincí?

Lze změnit maximální množství Bitcoinu?

Proč je omezené množství důležité?

Pravděpodobně znáte pohádkového oslíka. Řeknete mu „oslíčku, otřes se!” a oslík vám nadělí tolik zlatých mincí, kolik chcete. V reálné ekonomice by však takový oslík mohl natropit hodně neplechy. Zejména, pokud by ho vlastnil někdo, jako byl hostinský ve filmu Obušku z pytle ven!

Omezené množství zaručuje, že bitcoiny nebudou ztrácet hodnotu kvůli nepromyšlenému vydávání dalších a dalších mincí do oběhu. Pro hodlery je tedy mimořádně důležité, aby bylo zachováno.

Co je hard cap Bitcoinu?

Hard cap je limit stanovený počítačovým kódem Bitcoinu omezující maximální zásobu jednotek hlavní kryptoměny. Ta je stanovena na maximálně 21 milionů mincí, jak tento limit nastavil anonymní tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Bez ohledu na růst poptávky platí, že není možné vyrábět (tzv. vytěžit) více. V ekonomické teorii se takový jev označuje jako dokonale neelastická nabídka.

Jak je zajištěno maximální množství jednotek?

Pokud budeme chápat inflaci jako růst množství v oběhu, tak inflace Bitcoinu neustále klesá. Dochází k tomu po každém halvingu, což je snížení odměn za vytěžený blok o polovinu. Těžba je mimochodem jediný způsob, jak může do oběhu přitéct více BTC.

Těžaři využívají obrovský výpočetní výkon k řešení složitých matematických úloh a přibližně každých 10 minut vítěz zapíše do blockchainu nový blok transakcí a získá odměnu. Aktuální výše odměny je 6,25 a další půlení (na 3,125 BTC) proběhne v květnu 2024.

V tuto chvíli je v oběhu 18 895 975 BTC a v průměru co deset minut přibývá zmíněných 6,25 nových jednotek. Pravidelné čtyřleté halvingy budou inflaci postupně snižovat, dokud se vytěžené množství limitně nepřiblíží 21 mil. jednotkám.

Mohou těžaři zvýšit maximální množství Bitcoinu?

Ti, kteří mají největší motivaci upravit hard cap bitcoinu, jsou pochopitelně těžaři. Dokonce ani pro ně by však takový zásah do pravidel Bitcoinu nebyl v konečném důsledku výhodný. Ačkoli by úprava zvýšila příjmy těžařů v BTC, vedla by zcela jistě ke katastrofickému a trvalému poklesu ceny, což by mělo za následek čistou ztrátu reálné hodnoty těžařských příjmů.

Navíc těžaři nemají žádnou kontrolu nad pravidly sítě. Jsou sice odpovědní za vytváření nových bloků a ověřování transakcí. Nicméně, když těžaři předloží nový blok do sítě, desítky tisíc uzlů jej nezávisle na sobě ověří, čímž zajistí, že vygeneruje správné množství nových BTC, bude mít legitimní důkaz o práci (proof-of-work) a bude obsahovat platné transakce. Všechny bloky, které poruší tato kritéria, budou bitcoinovými uzly odmítnuty, což znamená, že těžaři nemají žádnou kontrolu nad sadou pravidel Bitcoinu.

Lze zvýšit hard cap BTC?

Někteří skeptici ohledně Bitcoinu tvrdí, že protože BTC je pouze software, jeho síťová pravidla lze snadno upravit. Když však pochopíte, jak Bitcoin funguje, dojde vám, že je prakticky nulová šance, že by k tomu mohlo dojít.

Maximální množství Bitcoinu je proti změnám zajištěno jeho motivační strukturou a mechanismem řízení. Subjekty, které decentralizovaně řídí sadu pravidel Bitcoinu, mají značné pobídky k boji se změnou hard capu kvůli architektuře sítě a ti, kteří si to přejí změnit, nemají nad sítí žádnou moc.

Dobře, motivaci nechme stranou, je tedy možné upravit hard cap? Přestože je to vysoce nepravděpodobné, i taková změna základní sady pravidel Bitcoinu, chcete li zákonů zakotvených v kódu, teoreticky možná je. Stejně, jako se vláda může dohodnout, že přepíše Ústavu, může se také celá bitcoinová komunita teoreticky rozhodnout, že zvýší inflaci Bitcoinu.

Vývojáři by museli nejprve navrhnout úpravu a poté napsat kód, který ji implementuje. Došlo by ke společné debatě, která by téměř jistě byla sporná a vytvořila by se extrémní vlna odporu. Na 99,99 % by změna neprošla a maximální množství 21 mil. mincí by zůstalo zachováno. Pokud by se však komunita dohodla na aktivaci nových pravidel, bylo by více bitcoinů (BTC).

Změnu by bylo potřeba implementovat hard forkem a v případě odmítnutí modifikace by uzly a těžaři provozovali menšinový fork, který by zachoval původní bitcoinovou síť nedotčenou, přičemž tyto dvě sítě by poté soutěžily o podíl na trhu a hash rate. Podobně již dnes existuje řada dalších bitcoinových forků, namátkou třeba Bitcoin Cash (BCH), ale i Litecoin (LTC) a mnohé další.

TIPY:

Závěr

Ano, teoreticky je možné změnit základní sadu pravidel Bitcoinu tak, aby se do oběhu dostalo více, než je pevný maximální strop ve výši 21 mil. mincí. Taková úprava je však vysoce obtížná a nepravděpodobná a určitě k ní nemůže dojít tak, že si tři největší těžebí pooly nebo někdo v pozadí spolu sedne a dohodnou se.

Na tomto příkladu vidíme krásu v jednoduchosti peněžních pobídek všech zůčastněných stran. Nikdo si nebude chtít dobrovolně nechat snížit hodnotu svých aktiv zvýšením inflace. Dále je to ukázka výhod decentralizace v praxi. Zatímco se vlády a centrální banky předhánějí v zásazích do svých peněžních systémů, v Bitcoinu nikdo podobné hrátky praktikovat nemůže a to mu dodává na důvěryhodnosti. Maximální množství zakotvené v kódu je jedním z hlavních principů, které hlavní kryptoměnu předurčily k přisuzované roli protiinflační měny či digitálního zlata.

 

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Objem obchodování s NFT v říjnu přesáhl 15 miliard dolarů

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *