Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Zločinci vyměnili kryptomixéry za cross-chain mosty. Elliptic odhaduje, že vyprali 4 miliardy USD od roku 2020

Podle blockchainové forenzní firmy Elliptic kyberzločinci za poslední rok přešli od kryptomixérů na cross-chain bridge. Přesun na mosty mezi blockchainy urychlily sankce Tornado Cash.

Ještě minulé léto se zločinci zaměřovali téměř výhradně na kryptomixéry, aby zde anonymizovali prostředky, které ukradli kryptoměnové komunitě. Úplný obrat začal v srpnu 2022, kdy byly uvaleny sankce na kryptomixér Tornado Cash vládou USA.

Společnost Elliptic vysvětlila, že trend cross-chain kriminality je způsoben efektem „vytěsnění zločinu.“ Zločinci přecházejí na novou metodu provádění nezákonné činnosti, když je stávající metoda příliš hlídána. Rychlost přesunu na mosty předčil odhady analytiků.

Miliardář Ray Dalio varuje před problémy: USA budou tisknout více peněz uprostřed rychlého hromadění dluhů

Elliptic dodal, že mnoho kyberzločinců, jako je skupina Lazarus podporovaná Severní Koreou, se po sankcích nahrnulo k mostu Avalanche. Společnost vysvětlila, že je zatím obtížné tyto aktivity sledovat:

Zločinci si uvědomují, že starší řešení pro analýzu blockchainu nemají prostředky ke sledování nezákonné aktivity blockchainu napříč blockchainy nebo tokeny programovým nebo škálovatelným způsobem.

Určitý návrat k mixérům na konci roku způsobilo odstavení mostu RenBridge poté, co jeho finančník, společnost Alameda Research, zkolabovala společně s FTX. RenBridge během svého provozu údajně umožnil vyprat finanční prostředky ve výši 500 milionů dolarů.

Kromě toho je v řadě případů most jediný způsob, jak prostředky směnit, přičemž většina těchto decentralizovaných finančních služeb nevyžaduje ověření identity, vysvětlil Elliptic. Odhaduje, že od roku 2020 byly prostřednictvím cross-chain mostů propírány 4 miliardy dolarů v nezákonně držených nebo vysoce rizikových kryptoměnách.

Zdá se, že zločinci si vždy cestu najdou bez ohledu na sankce a navzdory tomu, že Elliptic klade důraz na mosty, skutečným problémem je přetrvávající schopnost útočníků provádět úspěšné útoky na CEX, DEX a další protokoly a jejich uživatele. Nezdá se pravděpodobné, že by řešením mohlo být “pálení” mostů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *