Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

2 díl: Reakce kryptoburz Binance a Coinbase na závažná obvinění vznesená U.S. Securities and Exchange Commission

V tomto článku se dočtete shrnutí reakcí dvou kryptoměnových burz s letitou působností na trhu na znepokojivé žaloby ze strany regulátora Americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Cenu Bitcoinu drží “poslední linie obrany!” Propad pod 50měsíční klouzavý průměr by byl kritický, říkají analytici

Akcie COIN spadly o 20 %: Sec žaluje top americkou kryptoburzu Coinbase za porušení pravidel pro cenné papíry

2. díl: Coinbase

Největší americká krptoburza Coinbase sídlící v New Yorku byla zažalována Americkou komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) 6. června, pouhý den po žalobě Binance.

Coinbase jako společnost kotovaná v USA má obrovskou základnu severoamerických klientů a nemůže přesunout své operace do zahraničí, aniž by výrazně snížila svou uživatelskou základnu a objemy.

Oba případy nesou řadu společných znaků, ale také rozdílů. Coinbase se netýkají dodatečná obvinění Binance, jako je špatné nakládání s prostředky zákazníků a náznaky podvodného jednání. Coinbase je na rozdíl od Binance americká společnost a její akcie se obchodují na burze.

V jednom bodě se však obě žaloby shodují, stejně jako Binance se podle SEC také Coinbase dopustila údajného porušení zákona o cenných papírech. Podle SEC kryptoburza minimálně od roku 2019 vydělala miliardy dolarů nezákonným zprostředkováním nákupu a prodeje “cenných papírů kryptoaktiv.”

SEC také tvrdí, že Coinbase propojuje tradiční služby směnárny, brokera a clearingové agentury, aniž by některou z těchto funkcí zaregistrovala a rovněž podle SEC nezaregistrovala nabídku a prodej jejího programu stakingu kryptoaktiv.

Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong veřejně odpověděl na žalobu regulátora. Uvedl, že vítá šanci „konečně získat určitou jasnost kolem kryptopravidel“ u soudu.

Pokud jde o dnešní žalobu SEC proti nám, jsme hrdí na to, že můžeme zastupovat odvětví u soudu, aby se konečně vyjasnila pravidla pro kryptoměnové transakce, uvedl Armstrong.

Komise pro cenné papíry a burzy místo toho, aby vydala jasný soubor pravidel, zvolila přístup regulace vynucováním, který Ameriku poškozuje. Pokud tedy musíme využít soudů, abychom dosáhli jasnosti, budiž.

Armstrong ve své odpovědi na Twitteru uvedl, že žaloba proti Coinbase je „velmi odlišná od ostatních,“ protože je „výlučně zaměřena na to, co je nebo není cenný papír,“ což mu dává důvěru ve vítězství u soudu.

CEO Coinbase poukázal na to, že dokonce ani americká vláda se nedokáže shodnout na tom, které kryptoměny jsou cenné papíry, protože SEC a CFTC [Commodity Futures Trading Commission] učinily protichůdná prohlášení.

Armstrong uvedl:

Nezapomeňte:
1. SEC přezkoumala naše podnikání a povolila nám stát se veřejnou společností v roce 2021.
2. Neexistuje žádná cesta, jak “přijít a zaregistrovat se” – zkoušeli jsme to, a to opakovaně – takže neuvádíme cenné papíry.
3. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a CFTC vydávají protichůdná prohlášení a neshodnou se ani na tom, co je cenný papír a co komodita.
4. Proto americký kongres zavádí novou legislativu, která má situaci napravit, a zbytek světa se snaží zavést jasná pravidla na podporu této technologie.

Coinbase se na obvinění připravovala a na rozdíl od Binance před jeho podáním 22. března obdržela tzv. oznámení Wells, kterým SEC společnost upozornila na možnost blížící se žaloby.

Tehdy kryptoburza reagovala tvrzením, že by případná žaloba SEC „nenašla oporu v zákoně nebo v mezích pravomocí Komise.“ 25. dubna právní tým Coinbase zahájil protiofenzívu preventivním podáním žaloby na regulátora cenných papírů. V žalobě stojí, že SEC nedokázala včas poskytnout jasná pravidla pro kryptoburzy, včetně pravidel, která rozlišují mezi kryptoměnami, které jsou nebo nejsou cennými papíry.

Zpět do současnosti – Coinbase hlásá, že se bude energicky brátit proti SEC. Skončily tak časy, kdy se během početných jednání s komisí snažila najít řešení a odpovědi. Jen v roce 2022 se údajně setkali 30krát.

Hlavní právní ředitel kryptoměnové burzy Paul Grewal řekl 6. června v Kongresu Spojených států, že „Coinbase přijala regulaci od svého založení před více než deseti lety.“ Společnost také vydala video, kde mimo jiné upozorňuje v číslech na to, jak dobře byla SEC obeznámena o všech bodech jejího podnikání, když jí povolila jít na burzu.

„Podle čísel“ společnost mimo jiné 57krát zmínila svou službu stakingu, nyní napadenou jako cenný papír, ve zprávě S1, kterou podala SEC před svou první veřejnou nabídkou:

Grewal ve svém vystoupení 6. června před Výborem Sněmovny reprezentantů pro zemědělství poukázal na to, že Coinbase není v současnosti neregulovaná. Jedná se o registrovanou společnost poskytující peněžní služby u ministerstva financí a Coinbase Asset Management je registrovaný investiční poradce u SEC a licencovaný určený smluvní trh regulovaný Komisí pro obchodování s komoditními futures. Coinbase má také licence na převod peněz ve 45 státech.

Zástupci průmyslu tvrdí, že americká vláda zahájila „válku proti kryptoměnám“ a stále více vkládají své naděje do toho, že Kongres přesto schválí legislativu, která by vytvořila nový rámec pro regulaci kryptoměn.

Někteří kongresmani USA (včetně vládních) se postavili za Coinbase a kritizovali Genslera za jeho údajnou snahu poškodit krypto odvětví. Podle některých politiků a bývalých regulátorů si předseda SEC ukousl větší sousto, než dokáže sníst a podkopává snahy Kongresu regulovat průmysl digitálních aktiv.

Nejnovější vynucovací opatření proti Coinbase je zářným příkladem regulace vynucováním, uvedl poslanec Ritchie Torres, demokrat z New Yorku. Ukazuje to naprosté pohrdání Kongresem, který právě vyvíjí rámec pro regulaci kryptoměn.

Senator Bill Hagerty uvedl:

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) využívá svou roli k likvidaci průmyslu. Umožnit společnosti veřejně se zaregistrovat a pak bránit jejímu pokusu o registraci je neospravedlnitelné.

Další tweet, který sdílel šéf Coinbase na svém Twitteru, je od senátorky Cynthie Lummis, která uvedla:

Sec neposkytla burzám digitálních aktiv cestu k registraci, a co je ještě horší, neposkytla odpovídající právní pokyny k tomu, co odlišuje cenný papír od komodity. Pokračující spoléhání se Sec na regulaci prostřednictvím vymáhání práva nadále poškozuje spotřebitele. Skutečná ochrana spotřebitelů vyžaduje vytvoření robustního právního rámce, který mohou burzy dodržovat, a nikoli vytlačování odvětví do zahraničí nebo do stínu. Proto musí Kongres schválit zákon Lummis-Gillibrand Responsible Financial Innovation Act.

Republikánští členové výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů již dlouho kritizují Genslera jmenovaného Bidenem. French Hill, který předsedá podvýboru Sněmovny reprezentantů pro digitální aktiva, uvedl, že kroky proti Coinbase a Binance mají odvrátit pozornost od selhání SEC zabránit kolapsu FTX, „největšímu podvodu a největšímu zločinu v americké finanční historii.”

Vedlejším efektem obou žalob bylo masivní zvýšení objemů obchodování na decentralizovaných burzách. Během dvou dnů po zveřejnění obou žalob medián objemu obchodů na třech největších decentralizovaných burzách (DEX) vyskočil o 444 %.

Kromě toho se k růstu vzedmulo několik memecoinů zesměšňujících předsedu SEC Garyho Genslera. Jedním z takových tokenů je Good Gensler (GENSLR), který se po žalobě SEC na Coinbase zhodnotil o více než 260 %. Memecoin Fuck Gary Gensler (FKGARY) také zaznamenal určitou vzestupnou dynamiku a za 48 hodin vzrostl o více než 530 %.

Řada influencerů a odborníků z kryptosvěta se shoduje na myšlence, kterou šéf právního oddělení Coinbase Paul Grewal vyjádřil 6. června na plánované schůzi sněmovního výboru pro zemědělství. (Ve stejný den, kdy SEC oznámila svou žalobu na Coinbase.)

Potřebujeme jasný soubor pravidel v USA, abychom dosáhli plného příslibu kryptoměn. Dokud nebudou vytvořena pravidla a zákony, které budou odrážet realitu tohoto nového ekonomického systému, nemůžeme plně využít potenciál, jak učinit náš finanční systém rychlejším, spravedlivějším a dostupnějším, uvedl Grewal.

Závěr

SEC zažalovala Binance a Coinbase a tvrdila, že burzy porušily různá pravidla pro cenné papíry, zejména za údajné nabízení kryptoměn, které regulátor považuje za neregistrované cenné papíry. Po zveřejnění žalob bylo nyní 67 kryptoměn klasifikováno SEC jako cenné papíry. 

Případy SEC vs. Binance a SEC vs. Coinbase budou pravděpodobně probíhat několik let a půjde o hlavní soudní spory o kryptosektor v USA. Obě kryptoburzy hlásí, že se hodlají bránit a těší se na setkání s komisí u soudu. Většina lidí z oboru se shoduje, že ať už případy dopadnou jakkoli, pro Spojené státy budou hrát stěžejní úlohu v otázce hledání regulační jasnosti kryptosektoru.

V článku zazněl názor SEC, názory Binance a Coinbase a názory dalších lidí včetně některých politiků. Ve finále ale bude o obou sporech rozhodovat soud.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.
Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností může být čistě náhodná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

Cenu Bitcoinu drží “poslední linie obrany!” Propad pod 50měsíční klouzavý průměr by byl kritický, říkají analytici

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *