Čtvrtek, 23 lednaVítejte na hodlerském webu!

51% útok na Ethereum Classic (ETC) již nepůjde provést tak snadno, jako dosud

Kryptoměna Ethereum Classic právě implementovala nápad, který představil sám Vitalik Buterin již v roce 2014. Účelem je odrazit každý další pokus o 51% útok na ETC.

Ethereum Classic

ETC je ticker pro aktuálně 33. kryptoměnu dle kapitalizace – Etherum Classic. Tento altcoin vznikl forkem Etherea po hacku DAO ze 17. června 2016, kdy útočník ukradl 3,7 milionu ETH, což v té době činilo asi 50 až 70 milionů dolarů. Zatímco v síti Etherea došlo v zásadě k “návratu” do stavu před hackem, Ethereum Classic tvořila část komunity, která s uvedeným postupem nesouhlasila.

Ačkoli byl později tento odůvodněný akt “centralizace” sítě ETH mnohokrát kritizován, podobně jako u mnoha altcoinů, které udělaly totéž při nedávném hacku KuCoinu, faktem zůstává, že na ETC zůstala jen velmi malá část komunity. Malá účast těžařů, zřejmě způsobená také mnohem nižší cenou ETC oproti ETH v důsledku nižšího zájmu i využití, vedla u této kryptoměny k dostatečně nízké hashrate, aby se vyplatilo provést 51% útok. To by se však nyní, i díky nápadu Vitalika přibližně z doby vzniku Etherea, mělo změnit.

51% útok na ETC bude mnohem obtížnější

Ethereum Classic prodělalo v roce 2020 51% útok bohužel hned několikrát. Konkrétně třikrát jen během srpna, což vedlo doslova k boji ETC o přežití. Proto vývojáři urychleně hledali řešení, aby k dalším podobným útokům již nemohlo dojít. Komunita zvážila mnohá potenciální východiska a vývojáři již také jeden nápad implementovali. Jde o MESS, což je zkratka pro “Modified Exponential Subjective Scoring.” Předpokladem, ze kterého vychází, je, že reorganizace malých řetězců, které se vracejí o několik bloků zpět, jsou naprosto normální, avšak návraty o stovky či dokonce tisíce bloků jsou velmi podezřelé.

Při 51% útoku na PoW blockchain se útočníci snaží izolovat delší řetězec a poté jej “navrhnout světu”. Díky tomu mohou vrátit transakce a okrást tak další uživatele, kteří v dobré víře obdrží platby, vklady na burze, atp. Podvod, ke kterému takto dochází, se nazývá “dvojí útrata (double spending).” MESS

brání stínové těžbě tím, že váží řetězce odlišně v závislosti na době zveřejnění. Isaac Ardis, jeden z vývojářů ETC Core, uvádí:

„Záměrem je přiřadit vyšší váhu řetězcům, které se vyskytují a jsou k dispozici nejprve, na úkor těch, které přijdou později. Tímto způsobem existuje pobídka k publikování práce na řetězci a odbourává to řetězce, které jsou definovány v soukromí a které přijdou později.“

Algoritmus využívá multiplikátor, který určuje požadovanou obtížnost z navrhovaného řetězce, aby mohl být považován za kanonický. Multiplikátor se pohybuje od 1 do 31 a závisí na výše zmíněné době zveřejnění. Čím podezřelejší je navrhovaná reorganizace, tím vyšší je multiplikátor. Stínový řetězec by tedy musel poskytnout mnohonásobně více důkazů o práci, aby byl považován za kanonický.

TIP: 51% útok na Bitcoin by stál 630 000 USD za hodinu! Jak je na tom Ethereum a další altcoiny?

Závěr

Etherum Classic činí případné další pokusy o 51% útoky sice nadále možnými, avšak neúměrně nákladnými, díky zavedení vah pro řetězce – řešení známé jako MESS. Jde však o řešení spíše střednědobého charakteru a do budoucna bude i tak potřeba silnější síť. To by teoreticky mohli zajistit těžaři Etherea po přechodu na Proof-of-Stake (Ethereum 2). ETC má největší problém v zásadě vyřešený a vývojáři tak nyní můžou pracovat na vývoji nových nástrojů, jak potvrdil Ardis. Například kompatibilita mezi oběma sítěmi umožňuje bezbolestnou migraci z přetíženého Etherea na Ethereum Classic. Teprve se uvidí, zda k tomu skutečně bude docházet, nebo již má ETC nejlepší léta za sebou a čeká ho i přes snahu vývojářů pomalý konec.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *