Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Babiš pro rozpočet ČR na rok 2021 s plánovaným schodkem 320 miliard nemá podporu – MF chystá rozpočtové provizórium

Rok 2020 byl v mnoha ohledech velmi náročný. To platí i z pohledu vlády, která reagovala na pandemii koronaviru řadou více či méně povedených opatření. Nyní se jedná o státním rozpočtu České republiky na rok 2021. Vláda Andreje Babiše zatím nemá podporu pro svůj plán zahrnující masivní schodek.

Rozpočet byl “zazděn”

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) včera nedokázala prosadit rozpočet pro rok 2021 s plánovaným schodkem 320 miliard korun. K jednání se vrátí v pátek. Babišovi se nepodařilo přesvědčit KSČM, aby pro rozpočet hlasovali. Vadí jim vysoké výdaje na obranu. Naopak koaliční sociální demokraté pohrozili, že pokud Babiš vyhoví komunistům a sáhne se na peníze pro armádu, tak rozpočet nepodpoří oni.

“Námluvy” ANO a komunistů přerušila žádost předsedy vlády, aby opoziční leadeři odešli z Poslanecké sněmovny, čímž by umožnili, aby byl návrh přijat.

Babiš uvedl:

„Já si myslím, že pokud chcete něco udělat pro občany této země a pokud nechcete ohrozit jejich životy a nechcete ohrozit zvládání pandemie naším státem, tak vás chci požádat a poprosit, pana Bartoše, pana Jurečku, pana Fialu, pana Okamuru, paní Adamovou Pekarovou, pana Filipa, pana Klause, odejděte ze sálu a nechte nás ten rozpočet schválit. […] Když odejdete ze sálu, tak to bude konstruktivní krok z vaší strany, krok, který odblokuje situaci.”

Opozice neodejde

Tento výrok předsedové opozičních stran hodnotili negativně. Mikuláš Ferjenčík premiérovy prosby komentoval tím, že označil návrh rozpočtu za „paskvil.” „Rozpočet předělejte tak, že budete počítat s koronavirovou krizí. Pak přijďte a bavte se s opozicí,“ řekl Babišovi.

MF připravuje rozpočtové provizorium

V pátek by se měl zákon o rozpočtu schvalovat, jenže pro něj premiér Babiš zatím nemá podporu. Rozpočet na příští rok je jedním z klíčových zákonů roku a jeho absence se řeší provizóriem. Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že začalo právě zmíněné rozpočtové provizorium připravovat.

To znamená, že v případě neschválení rozpočtu každá instituce dostane měsíčně přesně 1/12 svých výdajů za rok 2020. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že po technické stránce jsou připraveni provizorium zvládnout. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok uvedl, že provizorium v rámci dní či měsíců neznamená ohrožení fungování ekonomiky. Ta se přitom potýká s problémy díky celkové situaci způsobené opatřeními proti nákaze Covid-19. Obecně vzato vlády po celém světě v reakci na ekonomické problémy přistoupily k ještě většímu zadlužování, což se promítá ve schodcích státních rozpočtů.

TIP: Pokud selže fiat, pomůže Bitcoin! Nastupující senátorka USA Cynthie Lummisová je hodlerka

Mezitím v USA pokračuje kontroverze ohledně údajného volebního podvodu, který se měl stát podle vyjádření prezidenta Trumpa. Ačkoli dosluhující prezident označil vítězství svého oponenta za falešné a zmanipulované, zatím to vypadá, že se mu údajný podvod prokázat nepodaří a bude muset chtě nechtě vyklidit Bílý dům.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *