Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin block time mírně klesl. Během prvních 14 dní 2020 se vytěžilo 2175 bloků průměrnou rychlostí 9,27 minut (updatováno)

Blíží se halving a pozornost mnoha z nás se ubírá směrem k těžařům. V prvních 14 dnech ledna 2020 se těží jako o závod. Bitcoin block time proto v lednu mírně klesl.

Těžaři v lednu zrychlili

Update: Kryptohodler i díky pohotové reakci CZ/SK komunity nalezl v uvedených datech rozpor a článek jsme následně updatovali. (block time  8,27 9,27 min.)

Finanční publikace LearnBonds poskytující informace o tradičních i digitálních aktivech zveřejnila výsledky analýzy dat ohledně bitcoinového blockchainu. Informace se týkají rychlosti schvalování transakcí a tzv. block time. Uvedli, že právě block time v první polovině ledna výrazně klesl.

Uvádějí:

„Data shromážděná společností LearnBonds.com ukazují, že do 15. ledna byla doba tvorby bitcoinových bloků 8,27 minut. To je pokles o 20 % ve srovnání s prosincovými 10,36 %.”

Podle jimi uvedených dat je to méně, a tedy rychlejší, než byl úplný rekord v roce 2019. Toho bylo dosaženo v květnu 2019, kdy byla nejrychlejší transakční doba bitcoinu zaznamenána na hodnotě 8,421 minut. Na následujícím grafu vidíme vývoj block time Bitcoinu a dalších 4 vysoce kapitalizovaných altcoinů v jednotlivých měsících dle dat LearnBonds, které však pravděpodobně nesedí, takže rozhodně čtěte dál.

bitcoin, ethereum, xrp, block time

Opraveno: 9,27 minut

Po upozornění člena CZ/SK komunity, který údaje zpochybnil, jsme data společnosti LearnBonds přepočítali. Uvádí se, že do 15. ledna byl block time 9,27 minut. Nám ale vyšlo něco jiného.

Dohledali jsme si v blockchainu blok č. 610685, což je první vytěžený blok v roce 2020 a byl vytěžen 6 sec. po půlnoci. během násl. 14 dní bylo vytěženo celkem 2175 bloků, což po zaokrouhlení odpovídá 9,27 minut průměrně.

Přidáváme ještě graf block time za poslední 3 měsíce z webu bitinfocharts.com.

bitcoin, block, time

Bitcoin block time

Bitcoinová síť (blockchain) funguje vždy, bez ohledu na den či na hodinu. Někdo se o to musí starat, a to jsou právě těžaři, kteří spojují transakce do bloků a jejich vytěžením je schvalují. Doba, než je na blockchain připojen další blok, se nazývá block time.

U Bitcoinu je block time stanoven na 10 minut. Skutečná rychlost tvorby nových bloků se však neustále mírně mění s tím, jak se mění výkon sítě těžařů a těžebních poolů. Když roste, čas potřebný pro vytěžení bloku se zkracuje. To tak samozřejmě nezůstane navždy, ale automaticky dojde k úpravě obtížnosti těžby podle 14denního množství vytěžených bloků.

Snížení rychlosti tvorby bloků má tedy za následek vyšší obtížnost těžby. Jak tento ukazatel rostl za poslední 3 roky se podívejte na grafu níže.

bitcoin, obtížnost, mining, těžby
Graf: Bitcoin – obtížnost těžby za poslední 3 roky (zdroj: coinwarz.com)

Závěr

V prvních 14 dnech ledna se vytěžilo 2175 bloků průměrnou rychlostí 9,27 minut.  Bitcoin block time se však nemůže výrazně odchýlit od 10 minut na dlouho, následuje totiž automatická úprava náročnosti a tím se vše uvede do “normálu”. Obtížnost těžby za poslední 3 roky obrovským způsobem roste a dá se očekávat, že tento trend naruší až halving, kde by pravděpodobně mohla nastat korekce.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále

CZ/SK Kryptokomunita je malá a musíme držet při sobě!

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *