Bitcoin měnou Arizony; Bidenovy anti-krypto regulace; SEC zamítá Fidelity ETF: Zprávy týdne

arizona

Leden je téměř za námi a Bitcoin se drží v přibližně 10tisícové dolarové ztrátě od začátku roku, ale v lehce zelených hodnotách za poslední týden (aktuálně 37 700 USD). Mezitím, co trpělivě čekáte na vývoj v dalších měsících a letech, hodlerský web i dnes vydává pravidelné pondělní Zprávy týdne. Tentokrát nás zavedou do USA, kde se věci začínají dávat do pohybu a překvapením je návrh, o kterém bude rozhodovat Arizona.

Bitcoin možnou měnou Arizony

Senátorka Wendy Rogersová představila návrh zákona, kterým by se Arizona mohla zapsat do dějin jako první stát v USA, který se rozhodl přijmout Bitcoin jako zákonné platidlo. V případě schválení by Arizona následovala Salvador, který v září 2021 jako první na světě učinil Bitcoin svou měnou.

Tomuto návrhu (s označením SB 1341) však mnohými nejsou přisuzovány velké šance na přijetí. Musel by projít schvalovacím procesem Arizony a nebýt úspěšně napaden federální vládou. Zákony jednotlivých států mohou být negovány federálním zákonem, se kterým nesmí být v rozporu.

Po Salvadoru se však věci daly do pohybu a o Bitcoinu jako měně se tak nyní začíná hovořit i jinde. A není to jen Arizona samotná. Kandidát na guvernéra ve státě Texas Don Huffines nedávno slíbil, že pokud bude zvolen do čela státu, tak se Bitcoin stane zákonným platidlem v Texasu. Prezident Salvadoru již dříve prohlásil, že Bitcoin bude hlavním volebním tématem příštích prezidentských voleb v USA.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

SEC zamítá Fidelity ETF

Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) zamítla žádost o spotové Bitcoin ETF společnosti Fidelity. Wise Origin Bitcoin Trust tak čeká stejný osud, jako všechny další žádosti o spotové burzovně obchodovatelné bitcoinové fondy v USA, které SEC všechny zamítla.

Žádost společnosti Fidelity z března 2021 byla s přehledem zamítnuta po téměř roce čekání, kdy SEC beze zbytku využila svou možnost odkladů. Důvodem zamítnutí schválení spotového Bitcoin ETF na burze Cboe BZX bylo, že Fidelity „nesplnila své břemeno podle zákona o burze a pravidel praxe Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky oddílu zákona o burze.”

SEC však tentokrát poskytla poměrně jasné objasnění své pozice:

„Je nezbytné, aby burza, která kótovala derivátový produkt cenných papírů, uzavřela dohodu o sdílení dohledu s trhy obchodujícími s podkladovými aktivy, aby burza, která kótovala, měla možnost získávat informace nezbytné k odhalování, vyšetřování a odrazování od podvodů a manipulace s trhem, jakož i od porušování burzovních pravidel a platných federálních zákonů a pravidel o cenných papírech.”

Bidenovy anti-krypto regulace

Bidenova administrativa připravuje exekutivní příkaz k vydání již příští měsíc, který načrtne komplexní vládní strategii pro kryptoměny. Portál Barron’s s odvoláním na anonymní zdroj z Bílého domu informoval, že výkonný příkaz bude vydán v Memorandu o národní bezpečnosti.

„Je to navrženo pro komplexní pohled na digitální aktiva a tvorbu souboru politik, které dávají soudržnost tomu, co se vláda v tomto prostoru snaží udělat,”

Advertisement
uvádí zdroj.

Kryptoměny používá v USA stále více lidí a mnozí doufají, že rozumné regulace pomohou odvětví v růstu a podpoří poctivé hráče v oboru na úkor podvodníků. Jestliže však má být téma kryptoměn skutečně zařazeno do agendy jednání o státní bezpečnosti, mohou být výsledkem nepřátelské anti-krypto regulace.

ETF analytik Bloombergu Eric Balchunas dříve uvedl, že právě Bílý dům podle něj může být v pozadí neustálého odmítání spotového bitcoinového ETF ze strany SEC. Nyní se spekuluje, že Bílý dům vytvoří nějaký špatný či nedemokratický zákon, který by postoj USA ke kryptu přiblížil Číně, nebo umožnil ministerstvu financí kdykoli bez upozornění zakázat jednu nebo všechny kryptoměnové burzy bez jakéhokoli předchozího upozornění.

,,Tento dodatek nabízí ministrovi zcela nekontrolovanou pravomoc tajně zakázat nebo podmínit jakoukoli transakci v jakékoli domácí finanční instituci. Je to nebezpečně autoritářský přístup k řešení obav z praní špinavých peněz,” upozornil na Twitteru Jerry Brito, šéf krypto think tanku Coincenter a člen představenstva kryptoměnové aliance COPA.

 

Putin je proti plánům ruské centrální banky na zákaz kryptoměn

Jak přidat do Metamasku Polygon, BSC, Fantom a další + airdrop šance

Jak fungují kryptoměnové, DeFi a NFT airdropy a kdo je může využít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.