Čína kriminalizuje krypto transakce a v pátek tím shodila cenu Bitcoinu! FUD, nebo něco víc?

Prezident, Čína, Si Ťin-pching, Xi Jinping, blockchain

Jako opakovaně každý rok, tak i letos Čína zopakovala svůj tradiční zásah do kryptomarketu. Šlo o pouhý FUD, nebo je zpráva něčím víc než pouhým recyklátem starších oznámení. Jak to tak bývá, leží i tentokrát pravda někde uprostřed.

Čína zase “zakazuje” krypto

Hezké pondělí, milí čtenáři. Kryptomarket se zotavuje z pátečního propadu, který hlavní kryptoměnu spustil přibližně z 45 na 41 tisíc dolarů. Tento pád je obecně připisován jedné věci a sice dalšímu zákazu z Číny, potažmo již tradičnímu čínskému FUDu (strach, nejistota, pochyby / anglicky Fear, Uncertainty, Doubt). Jako každý rok minimálně jednou, tak i letos Čína zopakovala svůj zásah do kryptomarketu dalším oznámením a podruhé v roce tak vyvolala propad na krypto trzích a v náladě uživatelů kryptoměn v Číně. Připomeňme, že druhý letošní masivní zásah byl zákaz těžby, který postupně eskaloval jednotlivými čínskými regiony a měl obrovský dopad na poplatky i hashrate Bitcoinu (více zde). Nyní Čína “zase” zakazuje kryptoměny.

Čínská lidová banka (PBoC) původně vydala aktualizované pokyny 15. září, ale zveřejnila je online v pátek 24. září. PBoC zde kriminalizovala prakticky veškerou aktivitu v oblasti kryptoměn kromě držení (HODL). Mnozí krypto influenceři tuto zprávu označili za pouhý FUD a divili se, že ještě trhy silně reagují na opakováné zvěsti o tom, že se komunistické Číně a jejím institucím nelíbí kryptoměny, potažmo svobodná digitální hotovost (Bitcoin). Na druhou stranu, jak informoval Coindesk, tento další “zákaz” (resp. zopakování toho, že v Číně nejsou povoleny) kryptoměn je dosud nejtvrdší a například na jednotlivce, kteří žijí v Číně, ale pracují pro kryptoburzy, se může vztahovat právní stíhání.

Kriminalizace kryptotransakcí

Ti, kteří pracují v oblasti technické podpory, marketingové strategie, plateb a vypořádání, budou také vyšetřováni kvůli vědomé účasti v kryptobyznysu. Na zákazu se kromě PBoC podílejí také čínské úřady, konkrétně Nejvyšší lidový soud (SPC), Nejvyšší lidová prokuratura (SPP) a úřad veřejné bezpečnosti (PSB).

„Je důležité vidět vydavatele oznámení,” řekla Rachel Lin, zakladatelka a generální ředitelka asijské decentralizované finanční (DeFi) derivátové platformy SynFutures. „Díky zapojení donucovacích orgánů je povaha [zásahu] tentokrát mnohem vážnější.”

Kriminalizace krypto transakcí je děsivý příklad zásahů totalitní moci, která pracuje na potlačení svobodných alternativ ke své digitální měně centrální banky (CBDC

Advertisement
). Centralizované digitální měny neruší jen soukromí, ale nabídnou vládě množství možností, jak lidem sáhnout do peněženek, omezit, co mohou kupovat, případně kdo něco kupovat nesmí, a do kdy je jednotky nutné utratit za to, co vláda nařídí, než ztratí platnost a zmizí.

Závěr

Čína krok po kroku utahuje pomyslné šrouby. Ve stroji na zrušení finanční svobody Číňanům mizí také stále větší část možností, které nabízí kryptoměny, a to bohužel není jen pouhá iluze nebo FUD. Zatím v zemi zůstává legální HODL, ale jeho zrušení by mohlo být předmětem “dalšího čínského FUDu” třeba příští rok. V tomto kontextu bychom mohli úlohu EU, USA a dalších demokratických míst spatřit v tom, aby potvrdily svou roli svobodných částí světa, které usilují o to, aby lidé vždy měli alternativy a neomezené možnosti.

 

5letá návratnost Bitcoinu ohromuje velké banky. Jejich akcie překonal o více než 4 000 % v průměru

Fed bude zatím dále “tisknout” a Evergrande plánuje splatit svůj dluh: Krize zažehnána?

Známe závěry studie o spotřebě energie Bitcoinu od společnosti NYDIG

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.