Brian Armstrong “uklidnil” zákazníky Coinbase! Co bude s vašimi bitcoiny, když burza zkrachuje?

Coinbase, poplatky, burza, krypto, coinbase pro

Držíte větší množství kryptoměn na některé z centralizovaných kryptoburz. I přes “uklidnění” uživatelů ze strany šéfa Coinbase si to možná ještě jednou rozmyslíte.

Brian Armstrong “uklidnil” zákazníky Coinbase

Zopakujme si základy. Víte, komu patří kryptoměny zákazníků na kterékoli z kryptoburz, ke kterým uživatelé nevlastní soukromé klíče? A jak poznat, zda jste vlastníkem BTC, který někde držíte? Co je to peněženka,  privátní klíč a SEED si přečtěte v sekci Základy kryptoměn na hodlerském webu.

Ve zprávě společnosti za první čtvrtletí roku 2022 Coinbase vykázala svou první ztrátu – ve výši 430 milionů dolarů. Klesl také počet uživatelů obchodujících na burze, a to z 11,4 milionu na 9,2 milionu.

Po zveřejnění ztráty se na Twitteru začaly šířit obavy z nedostatečné ochrany zákaznických zůstatků. Koluje citace ze zprávy, kde se uvádí:

„V případě bankrotu mohou být kryptoaktiva, která držíme jménem našich zákazníků, předmětem konkurzního řízení.“

Kromě toho se v oznámení uvádí, že pokud k tomu dojde, s uživateli bude zacházeno jako s „nezajištěnými věřiteli.“ To vedlo ke spekulacím, že pokud Coinbase zkrachuje, mince, které zde uživatelé drží, budou majetkem společnosti.

Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong následně vytáhl do boje s ujištěním, že finanční prostředky jsou v bezpečí „jako vždy.“ Uklidňuje vás to? Položmě si ještě jednou tutéž otázku…

Co když Coinbase zkrachuje?

Armstrong ujistil uživatele, že společnost nemá „žádné riziko bankrotu“ a že prostředky zákazníků jsou v bezpečí. Připustil však, že pokud by společnost zkrachovala, existuje „nepravděpodobná“ možnost, že by soud rozhodl o tom, že by v řízení považoval spotřebitelský majetek za součást společnosti, „i kdyby to poškodilo zákazníky.“

Podle slov šéfa Coinbase Armstronga také mají velkoobchodní klienti silnou právní ochranu v rámci podmínek služby, a to i pro případ úpadku. Tým údajně pracuje na aktualizaci svých podmínek, aby poskytovaly stejnou ochranu pro maloobchodní uživatele.

Závěr

Maloobchodní uživatelé americké Coinbase mají aktuálně menší úroveň ochrany pro případ krachu burzy, než instituciální klienti. Armstrongovo uklidnění zřejmě není 100% tím, co by si uživatelé přáli slyšet. Hodleři zpravidla mají povědomí o úskalích ponechávání kryptoměn na platformách a využívají Coinbase i další kryptoburzy, jako je Binance, jen k nákupu či prodeji (méně časo ke stakingu), přičemž většinu svých prostředků dlouhodobě drží v peněžence, kde vlastní své soukromé klíče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.