Cena Bitcoinu klesla na 42,8 tisíc USD poté, co Fed potvrdil zrychlené protiinflační zásahy

panika, strach, fud, btc, pád, šílený, hororový, krvavý

Krátce poté, co FED potvrdil možnost posílení své protiinflační politiky, zaznamenaly akcie propad a Bitcoin klesl na cenová minima od podzimu 2021.

Jak plyne ze zápisu z prosincového zasedání Fedu, který dnes banka zveřejnila, může dojít na dřívější a rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se předpokládalo. Důvodem je růst inflace, ale také „výhledy pro ekonomiku a trh práce.”

Zápis jednání Fedu dále uvádí:

„Někteří účastníci usoudili, že by během normalizačního procesu mohlo být vhodné značné zmenšení rozvahy, zejména ve světle bohaté likvidity na peněžních trzích.”

Na podobná protiinflační oznámení Fedu akcie reagují tradičně propadem, což se potvrdilo i tentokrát. Důvody, proč tato zpráva dopadla i na Bitcoin, se nabízejí hned dva:

  1. Kryptoměna v minulosti zažívala propady během paniky na světových trzích a ukázalo se, že v případě nenadálých propadů akciových trhů zpravidla padá také.
  2. Snížení rozvahy Fedu by navíc mohlo částečně podkopat přitažlivost Bitcoinu jako zajištění proti inflaci.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Jak akciové trhy korigovaly, cena BTC následovala poklesem pod 44 000 $. Tím se spustila kaskáda likvidací na BTC futures trzích, která za méně než hodinu dosáhla 222 milionů dolarů. Celkem byly 5. ledna zlikvidovány pákové long pozice za 638 mil. dolarů, z toho nejvíce na burzách Okex a Binance.

Fed na prosincovém zasedání ponechal svou základní úrokovou sazbu v rozpětí nula až čtvrt procenta. Rozhodl se však snižovat nákupy dluhopisů a tím snížit vypouštění peněz od oběhu rychlejším tempem, než se původně očekávalo. V březnu 2022 by měl tyto nákupy zcela ukončit. Poté má následovat další protiinflační zásah, kdy centrální banka USA třikrát zvýší úrokové sazby.

Advertisement

Z dlouhodobého pohledu to pro Bitcoin a kryptoměny nic nemění. Mnozí dlouhodobí hodleři nadále drží kryptoměnu na základě svých strategických rozhodnutí a dlouhodobých plánů. Pád Bitcoinu v prvním týdnu nového roku nicméně může mít negativní vliv z psychologického hlediska, protože mnoho lidí čekalo dosažení 100 tisíc za 1 BTC v roce 2021. Pákoví tradeři pak přišli o stovky milionů dolarů v řádu minut.

 

DEFI je budíček pro regulátory! Globální regulace příjdou v roce 2022, říká BIS: Zprávy týdne

Jak si koupit Bitcoin či jiné kryptoměny – Průvodce pro začátečníka

Ukončí bull run Bitcoinu double top? Brandt se obává crashe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.