Salvador je historicky první zemí, která přijala Bitcoin jako státní platidlo. Jak se toto rozhodutí zatím vyplatilo?
Salvadroský experiment
Bude to již půl roku od přijetí bitcoinového zákona v Salvadoru. Země zatím zůstává svému záměru věrná, a to navzdory opovržení ze strany tradičních ekonomických institucí, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF).
Hodlerský web nadále sleduje, jak se salvadorský experiment vyvíjí a jeho vliv na zemi samotnou, ale také na okolní svět. Senátorka Wendy Rogersová v lednu představila návrh zákona, kterým by se Arizona mohla zapsat do dějin jako první stát v USA, který se rozhodl přijmout Bitcoin jako zákonné platidlo.
KryptoHodler dnes také informoval o návrhu zákona, kterým by příklad Salvadoru mohlo následovat Mexiko. Mexická senátorka Indira Kempis, která na návrhu pracuje, naznačila, že salvadorský experiment může zažehnout celosvětovou revoluci finančního systému.
TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn
Ekonomika a cestovní ruch Salvadoru
Téměř čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) Salvadoru tvoří platby zaslané ze zahraničí. Před přijetím Bitcoinu musely salvadorské rodiny posílat své peníze přes Western Union, aby se dostaly na bankovní účty rodiny v Salvadoru. Drahé bankovní poplatky nahradila možnost okamžitě a levně posílat bitcoiny kamkoli na světě díky bitcoinové platební technologii Lightning Network.
HDP El Salvadoru vzrostl o 10,3 % od přijetí hlavní kryptoměny jako zákonného platidla, uvedl prezident Nayib Bukele. Nicméně je zjevné, že zásluhu na tomto růstu nelze připsat pouze Bitcoinu. Není sice jasné, do jaké míry se BTC podílel na růstu salvadorské ekonomiky, na druhou stranu lze konstatovat, že ji téměř jistě nepoškodil.
Určitý podíl na hospodářském růstu v Salvadoru má cestovní ruch. Ten se přitom podle salvadorské ministryně cestovního ruchu Moreny Valdez od přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla zvýšil o více než 30 %.
„Udělali jsme průzkum, abychom ověřili aktivitu před a po Bitcoinu. Odvětví cestovního ruchu se v listopadu a prosinci zvýšilo […] o více než 30 %,” uvedla Valdez.
Podobně jako v jiných latinskoamerických zemích přispívá turistický sektor významnou částí k HDP Salvadoru. Turismus, který během pandemie koronaviru utrpěl ohromný zásah, se nyní v Salvadoru zotavil za pomoci BTC.
Před přijetím Bitcoinu většina lidí navštěvujících Salvador pocházela ze sousedních zemí, jako je Honduras, Guatemala a Nikaragua. Nyní podle ministryně 60 % turistů pochází z USA. Tito cestovatelé pak také během svého pobytu v Salvadoru utratili více peněz.
Salvador má řadu rozpracovaných inovativních nápadů. Prezident Nayib Bukele a jeho administrativa přislíbili ze zisků z Bitcoinu stavbu masivní veterinární nemocnice a vybudování 20 bitcoinových škol. V zemi se těží BTC pomocí sopečné energie.
Bukele navíc koncem minulého roku oznámil plány na vytvoření celého města zaměřeného na digitální aktiva. Bitcoinové město má být velmi ekologické, bude se nacházet ve východní oblasti La Union a získá geotermální energii ze sopky. Prezident Salvadoru dále prozradil, že zde bude stát letiště, rezidenční a komerční oblasti a centrální náměstí, které bude ze vzduchu vypadat jako symbol BTC.
Senátorka předloží zákon, kterým by Mexiko přijalo Bitcoin jako zákonné platidlo
Důležitý Precedens na spadnutí! IRS nesmí danit staking odměny před jejich prodejem