Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Jak přežít medvědí trh v kryptoměnách

Na kryptotrhu zuří bouře a věci vypadají velmi špatně, takže se dnes v novém článku z rubriky Bohatství nebudeme věnovat pozitivnímu myšlení, ale pokusíme se z praktického hlediska probrat medvědí trh a co se dá dělat.

Jak přežít medvědí trh

Jakožto kryptoměnoví investoři a hodleři si musíme nejprve trochu ujasnit, co je medvědí trh v kryptoměnách. Je zřejmé, že zde nelze aplikovat “pravidlo -20 %”, byť se takový propad už považuje za medvědí trh na akciích.

Tradiční investoři si proto někdy dělají legraci, když objeví Bitcoin, který je schopný za 4 roky desetinásobně i více zhodnotit počáteční investici, zatímco je ale celou tu dobu “v bear marketu”. Propady o více než 20 % nejsou nic neobvyklého a často jsou na denním pořádku, zatímco se kryptotrh žene na nová maxima a trhá jeden rekord za druhým.

V tuto chvíli propad BTC z ATH dosáhl asi 68 procent (nemluvě o většině altcoinů), takže není pochyb o tom, že v bear marketu určitě jsme. Z našich dřívějších výzkumů pak plyne, že v průměru dlouhodobý bear market trval kolem 280 dní, tedy lehce přes tři čtvrtě roku.

Dobrá zpráva je, že alespoň dosud nikdy žádný medvědí trh v historii nebyl nekonečný a ti nejvytrvalejší nakonec vyhráli. Trpělivost je tedy důležitý předpoklad.

Volba strategie

Příprava je základ a pokud jste si promysleli svou strategii a investovali jste s rozumem, tak máte určitě dobrou šanci medvědí trh ve zdraví přečkat. Jestliže jste například četli náš článek Top3 investiční strategiie, pravděpodobně nyní nejste v situaci, že byste veškeré své peníze investovali na cenách v blízkosti ATH.

Obecně vzato je samozřejmě možné uspět zejména tehdy, pokud jako dlouhodobý investor a hodler nakupujete v hlubokém medvědím trhu, zatímco všichni kolem panikaří, a prodáváte tehdy, když je to samá eufórie a všichni se radují.

Diverzifikace

Pokud jde o diverzifikaci, tak ta v kryptoměnách dává smysl pouze směrem k nižšímu riziku. Dává to smysl, protože snížení rizika je podstatou diverzifikace.

To znamená, že pokud držíte altcoin z druhé stovky dle kapitalizace, má smysl diverzifikovat do některého z první desítky, a pokud máte altcoin z top10, má smysl diverzifikovat do BTC.. No a pokud máte Bitcoin a chcete diverzifikovat, učiníte tak nákupem aktiv s nižším rizikem, to může být například zlato a stříbro.

Psychologie

HODL není fyzická činnost, ale spíše určitá psychická vize, kterou držíte společně s vaší kryptoměnou. Je to převážně o psychice a proto je zásadní zůstat klidný za všech okolností. Abyste toho dosáhli, je třeba silné odhodlání a také oproštění se od svých pozic.

Musíte být jako Jack Sawyer (postava z knihy Talisman od Stephena Kinga). Jack se vydává do neznáma, aby matce zachránil život. Aby to však dokázal, musel se během své cesty naučit neplpět na tom nejdůležitějším předmětu, za kterým se celou dobu hnal. Pokud by to nedokázal, byl by automaticky odsouzený k nezdaru a stejné je to s hodlováním a vlastně i s penězi jako takovými.

TIP: Co je to HODL, kdo je hodler, jak začít a proč Bitcoin?

Závěr

Kryptomarket je místo, kde můžete o vše přijít ve chvíli, kdy Bitcoin roste o stovky a tisíce dolarů denně. Můžete tradovat a nebudete mít štěstí, nebo se nedokážete ubránit scamerům. A nebo vaši kryptoměnu znehodnotí hack či krach. Stejně relativní je také bear market a zatímco jedna skupina účastníků trhu pláče, ti druzí mezitím se zatajeným dechem budují své dlouhodobé pozice a doufají, že se za několik let dočkají zaslouženého ovoce.

Součástí každého úspěchu je riziko pádu a v každé krizi je ukrytá příležitost. Koloběh se opakuje v cyklech a i když je snadné mít rád jen slunce a teplo, žádné semínko nevyklíčí bez vody a deště, který nezřídka doprovází bouře.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *