Kolaps kryptoburzy FTX: Binance zvažuje akvizici, aby „pomohla pokrýt krizi likvidity“

kolaps, krach, temný, tvář, armagedon

Další černá labuť přistála na kryptomarket a zalila ho do červené lázně. Nastal kolaps impéria FTX. Sam Bankman-Fried a šéf Binance Zhao jednají o akvizici.

Instagram již brzy umožní mintovat a prodávat NFT přímo na platformě

Krach kryptoburzy FTX

Po oznámení generálního ředitele Binance Changpenga “CZ” Zhao, že společnost zlikviduje svou pozici v tokenu FTX, se začaly dít věci. Jak Kryptohodler uvedl v pondělních zprávách, Binance započala odprodej 23 milionů FTT za více než půl miliardy dolarů s odkazem na problémy s likviditou a údajné lobbování Sama Bankman-Frieda proti konkurenci.

Podle CoinGecko byl k dnešnímu ránu FTX čtvrtou největší kryptoburzou podle objemu obchodování. Do poslední chvíle se společnost dušovala, že nemá žádné problémy s likviditou a všechny zvětsti o rizicích, nedostatku likvidity a možném kolapsu, které dříve pomohl rozšířit právě i CZ, jsou liché.

Věci nabraly rychlý spád, když SBF náhle oznámil, že požádal Binance, aby zasáhla a pomohla FTX a jejím uživatelům s cílem „vyřešit problémy s likviditou“ a pokrýt vklady 1:1.

Vím, že se v médiích objevily fámy o konfliktu mezi našimi dvěma burzami, nicméně Binance znovu a znovu prokázala, že jsou odhodláni k decentralizovanější globální ekonomice a zároveň pracují na zlepšení vztahů mezi průmyslem a regulátory, uvedl SBF. Jsme v těch nejlepších rukou.

Deribit utrpěl hack! Z hot wallet zmizelo 28 milionů dolarů

Akvizice FTX

Šéf burzy Binance CZ vydal prohlášení o záměru akvizice FTX na základě žádosti konkurenční platformy o pomoc z 8. listopadu 2022, shodou okolností dnem voleb do kongresu USA.

Tento den se zřejmě zapíše do historie kryptosvěta jako den, kdy nastal kolaps jedné z největších kryptoburz na trhu. Předcházel mu “bank run” – tedy houfné výběry panikařících zákazníků. Mnoho z nich stihlo své bitcoiny a další kryptoměny vybrat. Další nyní čekají, zda budou výběry obnoveny.

Na grafu níže vidíte 10 největších adres, mezi které patří Nexo, Circle a Jump Trading, které podle dat Nansen vybraly za posledních sedm dní 1,87 miliardy dolarů.

Zdroj: Coindesk

Abyste pochopili rozměr “bank runu”, který právě nastal na FTX, musíte číst data. Podle on-chain analytické platformy CryptoQuant dosáhl odliv BTC z této kryptoburzy ohromujících -19 956 BTC jen během 7. listopadu.

Advertisement
Další graf pak ukazuje na výběry deseti největších vybírajících peněženek, které Nansen kategorizoval jako chytré peníze, za posledních 24 hodin.

Masivní odliv kryptoměn byl tím, co nakonec přimělo SBF přiznat, že to s krytím uživatelských vkladů kryptoměn není tak růžové, jak původně tvrdili. Ačkoli mnoho uživatelů pochopilo akvizici FTX jako hotovou věc, ve skutečnosti si Binance vyhradila právo kdykoli během procesu couvnout.

Changpeng Zhao vydal své vlastní prohlášení na Twitteru, kde uvedl, že FTX se 8. listopadu obrátila na Binance s žádostí o pomoc v reakci na „významnou krizi likvidity.“ Podle generálního ředitele Binance byla transakce, na kterou SBF odkazovala, nezávazným prohlášením o záměru největší světové kryptoburzy získat FTX.

CZ dodal, že Binance „vyhodnocuje situaci v reálném čase“ a má možnost „od smlouvy kdykoli odstoupit.“

Zhao sdílel své poznatky a ponaučení, které si z kolapsu FTX odnáší. Uvedl:

Dvě velké lekce:

1: Nikdy nepoužívejte token, který jste vytvořili, jako kolaterál.

2: Nepůjčujte si, pokud provozujete kryptobyznys. Nepoužívejte kapitál „efektivně.“ Mějte velkou rezervu.

Vstup a výstup z kryptoměn (možnosti nákupu a prodeje a jejich srovnání)

Závěr

V tuto chvíli je FTT, token kryptoburzy FTX, v ohromném 75% propadu za posledních 24 hodin. Binance, která původně mohla přispět ke spuštění kolapsu, uzavřela nezávaznou dohodu o převzetí FTX. Pro uživatele, kteří nestihli vybrat, znamená dohoda poslední jiskru naděje. Okamžitě se však objevily spekulace, že by akvizici mohly zmařit antimonopolní úřady.

Událost krachu FTX se stala černou labutí, která vedla k prudkým propadům napříč celým kryptomarketem. V tomoto okamžiku pád BTC za 24 hodin přesahuje 11 %.

Update:

Dohoda s Binance pohořela! FTX žádá investory o nouzové financování chybějících 8 miliard dolarů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.