Země ignorující pravidla krypto AML riskují umístění na „šedém seznamu“ FATF

šedivý, svoboda, škatulky, zástupy

Zdá se, že finanční svoboda, suverenita států a demokracie jde jen stěží dohromady s realitou světa, kde FATF umístí státy na seznam po boku KLDR a Íránu, pokud do svých zákonů nepřidají určité regulace související s financemi. Účel světí prostředky?

Hříšným jurisdikcím FATF bude provádět kontroly

Financial Action Task Force bude provádět každoroční kontroly, aby se ujistilo, že země prosazují pravidla proti praní špinavých peněz (AML) pro poskytovatele kryptoměn. Země ignorující tato pravidla pak riskují umístění na šedém seznamu.

Podle zprávy ze 7. listopadu od Al-Džazíry globální finanční “dozorce” disponuje šedým seznamem zemí, které FATF považuje za „jurisdikce pod zvýšeným monitorováním.“

Ačkoli jsou kroky FATF podloženy reálnými hrozbami a založeny na potírání terorismu a finanční kriminality, jejich konkrétní podoba evokuje odstrašující sci-fi příběhy či filmy z devadesátých let o budoucnosti lidí žijících v nesvobodě a pod neustálým dohledem. Ať se vám to líbí, nebo ne, možná existují věci, o kterých by lidé neměli demokraticky rozhodovat, ale mají jim být vnuceny institucemi, jako je FATF.

Totalitní vlády se alternativ bojí, proto pro kryptonadšence mohou být vyrováním i tato slova Svetlany Martynovy, koordinátorky pro boj proti financování terorismu při OSN (OSN):

Pokud jsou vyloučeni z formálního finančního systému a chtějí něco koupit nebo investovat do anonymity a jsou k tomu pokročilí, pravděpodobně zneužijí kryptoměny, řekla Martynova během “zvláštního setkání“ OSN 28. října.

Kryptoměny podle Martynovy byly použity k „vytvoření příležitostí ke zneužití.“

Mezinárodní Finanční Komando FATF a Zákony, Které Zničí Bitcoin

Mnoho zemí na seznamu

Varování o seznamu hříšníků předcházelo dubnové oznámení FATF, že mnoho zemí, včetně těch s poskytovateli služeb virtuálních aktiv (VASP), nedodržuje jeho standardy pro boj proti financování terorismu (CFT) a proti praní špinavých peněz (AML).

Nadnárodní finanční komando eviduje na “šedém” seznamu ty země, které se zavázaly vyřešit „strategické nedostatky“ v dohodnutých časových rámcích, a jsou tak předmětem zvýšeného monitorování.

V současné době je na šedém seznamu 23 zemí, včetně Sýrie, Jižního Súdánu, Haiti a Ugandy, ale i Spojené arabské emiráty (SAE), Malta či Filipíny. Pákistán byl dříve také na seznamu, ale poté, co přijal 34 opatření k vyřešení obav FATF, zde již nefiguruje.

Advertisement

Vedle šedého seznamu existuje ještě černá listina. Na té jsou země s „významnými strategickými nedostatky ve vztahu k praní špinavých peněz,” včetně Íránu a Korejské lidově demokratické republiky.

Dá evropská regulace MiCA krypto influencerům, co si zaslouží?

Závěr

Je velice těžké určit, jak by měla vypadat ideální rovnováha mezi právem na svobodu a soukromí lidí vs. boj s kriminalitou a terorismem. Je to otázka, která si zaslouží mnohem více prostoru v rámci debat veřejnosti i demokraticky volených zástupců, aby nevzniknul dojem, že o těchto věcech rozhoduje pouze jakási nadnárodní entita bůhví odkud.

Některé evropské burzy končí kvůli KYC a AML! Nechcou špehovat uživatele, zavírají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.