Pátek, 24 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Kvůli sankcím může Rusko zabavit lidem vklady. Chystá zákaz peer-to-peer kryptotransakcí

Milí čtenáři, vítejte i dnes na hodlerském webu. Navzdory mimořádně smutné situaci v Ukrajině (kterou jsem včera nezvládl) zůstáváme věrni naší úloze informovat o dění ve světě Bitcoinu a kryptoměn, decentralizace, dlouhodobého investování, ekonomiky a finančních trhů…

Rusko může znárodnit vklady lidí

Když jsme minulý týden mj. informovali o počínání kanadské vlády, která se rozhodla zmrazit účty demonstrantům, nikdo nečekal, že zažijeme před koncem měsíce ještě větší šok. Vpád ruské armády na území jiného evropského státu nás přesvědčil o opaku.

Zatímco si i mnozí politici po celém světě připínají odznáčky s ukrajinskými barvami na důkaz účasti, Ukrajina s Ruskem bojuje sama. Západ se nicméně snaží Rusko přinutit k ústupu pomocí ekonomických sankcí.

„Nenechte se mýlit, na tyto sankce budeme důrazně reagovat, ne nutně symetrickým způsobem, ale reakce bude dobře nastavena a neselže v dopadu na Spojené státy,” pohrozilo nejednozněčně ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Rusko je druhým největším světovým producentem zemního plynu a třetím největším producentem ropy a jako takovému mu vyhovuje růst cen těchto surovin. Především západní Evropa však může být v důsledku jejich nedostatku a zvyšování cen energií citelně ekonomicky zasažena, byť bez “sankcí”.

Ruská reakce však může postihnout i vlastní lid. Podle místopředsedy výboru Dumy pro hospodářskou politiku Nikolaje Arefjeva by úspory obyvatel mohly být zabaveny v reakci na sankce proti zemi. K tomu by údajně mohli přikročit, pokud by se západní státy rozhodly zablokovat všechny ruské zahraniční fondy.

„Pokud budou všechny zahraniční fondy zablokovány, vláda nebude mít jinou možnost, než zabavit všechny vklady obyvatelstva, nebo 60 bilionů rublů, aby situaci vyřešila,“ uvedl Arefiev s tím, že Rusko uchovává přes 640 miliard dolarů ve zlatě a devizových rezervách v zahraničí. Pomoc však Rusku poskytuje Čína, která mu pomáhá dopad sankcí USA a EU mírnit.

TIP: Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Bitcoin

Teprve začátkem února ruská vláda oznámila, že legislativně definuje Bitcoin jako měnu. Současně však navrhla radikální omezení svobodných transakcí. Jak ve čtvrtek informoval Yahoo! Finance s odkazem na Coindesk, místní obyvatelé mohou být brzy omezeni v provádění kryptotransakcí prostřednictvím licencovaných operátorů.

Tímto omezením by se ve skutečnosti všechny obchody a transakce mezi lidmi (tzv. peer-to-peer) staly nezákonnými. Povoleny pak údajně zůstanou pouze certifikované kryptoměnové peněženky. Citovaný návrh zákona není z oficiálních vládních zdrojů a může být ještě změněn.

Bitcoin je přitom technologicky připraven sehrát důležitou roli v rámci přípravy lidí na možné znárodnění vkladů, ale i na případný útěk za hranice. Zdá se tedy, že si ruská vláda tento fakt uvědomuje a svou plánovanou regulací přesně míří na zbavení Bitcoinu jeho primární funkce svobodné digitální hotovosti. Tím by se kryptoměny mohly stát náchylnými k zabavení podobně jako bankovní vklady.

Jednou z hlavních předností Bitcoinu je přitom právě jeho ochranná funkce proti případnému zabavení či zpronevěření třetí stranou. To však platí jen tehdy, pokud pouze majitel daných mincí vlastní privátní klíč.

Závěrem

Nejnovější zprávy přicházejí v době, kdy ruský rubl klesá na historické minimum vůči americkému dolaru a ruské akciové indexy RTS či MOEX se během jediného dne propadly až o cca polovinu.

Nutno dodat, že více než ekonomické dopady nyní může investory a hodlery zajímat samotný fakt, že došlo k eskalaci globální geopolitické krize. Peníze přitom mají svou hodnotu jen tehdy, pokud jste živí, abyste si za ně mohli něco koupit a pokud je od koho kupovat, nebo kdo by byl vůbec ochotný v případě nouze měnit jídlo, vodu a další životní potřeby za hezky potištěný papír.

„Kdo se nám pokusí bránit, či dokonce vytvářet hrozby pro naši zemi, pro naše lidi, měl by vědět, že ruská reakce bude okamžitá. A dovede vás k takovým důsledkům, s nimiž jste se ve své historii ještě nesetkali,” pohrozil světu ruský prezident.

„Nejhorším nepřítelem je nyní panika,” vzkázal starosta Kyjeva Vitalij Kličko obyvatelům ukrajinské metropole, kde se rozléhaly zvuky raketového úroku na letiště.

 

Ruská vláda a centrální banka se dohodly: Bitcoin je měna

Propad Bitcoinu na 36,5 tis. $ pravděpodobně nemá zásadní význam pro cyklus

Co nám říkají čísla o salvadorském bitcoinovém experimentu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *